Jau jādomā par pavasari Dzirnavu dīķī 2

Daudzi jau uztraucas par gaidāmo pavasari un ūdens līmeni Dzirnavu dīķī. 

“17 gadus Gulbenē dzīvoju Dzirnavu dīķa tuvumā. Tik bieži kā pēdējos gados dīķa slūžas agrāk nekad netika raustītas. Bet šajos laikos pavasarī novēroju, ka nārsta laikā ūdens līmenis noregulēts tā, ka zivīm nebija kur tverties. Redzēju arī, ka rudenī ūdens līmenis samazināts gandrīz par metru. Kāpēc tā notiek? Žēl taču zivju!” savu viedokli pauž gulbenietis, piezvanot redakcijai. Viņa vēlme – lai pavasarī Dzirnavu dīķī nezustu zivis, neuzdarbotos maluzvejnieki un ligzdotu gulbji.


Sazinoties ar Gulbenes pilsētas pārvaldes vadītāju Jāni Nagli, “Dzirkstele” noskaidro, ka ūdens līmeņa regulēšanu ar slūžu palīdzību Dzirnavu dīķī nodrošina pilsētas Labiekārtošanas iestādes darbinieki. Iestādes vadītāja Ligita Miezīte “Dzirkstelei” bilst, ka pēdējo reizi slūžas patiešām varēja būt regulētas rudens lietavu laikā. Viņa sola pavasarī šim jautājumam pievērsties vērīgāk, ja jau iedzīvotājiem ir tik kritisks vērojums.


Novada domes Īpašumu pārraudzības nodaļas zemes ierīcības inženiere Anita Deksne “Dzirksteli” informē, ka Dzirnavu dīķis pieder pašvaldībai, kaut nav reģistrēts zemesgrāmatā. Dīķis aizņem 84 624 kvadrātmetrus (nepilnus 8,5 hektārus).


Dzirnavu dīķis, kas Gulbenē izveidots uz Krustalīces upes, ir daudz cietis no cilvēkiem. Joprojām daudzi krastos dzīvojošie kanalizācijas notekūdeņus ievada dīķī, ko kā ekoloģisku problēmu pastāvīgi akcentē vides eksperti. Situācijai jāmainās, veidojot šo dzīvojamo māju pieslēgumus pilsētas kanalizācijas sistēmai. Turklāt pirms vairākiem gadiem Dzirnavu dīķis tika smagi piesārņots, kad no bijušās Gulbenes naftas bāzes teritorijas noplūda kurināmā degviela. Ekoloģiskā katastrofa toreiz operatīvi tika novērsta, organizējot indīgo vielu sanāciju jeb neitralizāciju. Tieši piesārņotības dēļ vairākkārt atmesta ideja par peldvietas izveidi Dzirnavu dīķī.


Ir saglabājušās vēsturiskas liecības, ka Dzirnavu dīķis Gulbenē ir bijis jau 15.gadsimtā, bet nav nekādu pierādījumu, ka te kādreiz bijušas arī dzirnavas, kā varētu domāt, ņemot vērā dīķa nosaukumu. Savukārt vēl kopš senākiem laikiem ir saglabājušies nostāsti, ka kādreiz Valmes ezers esot pleties līdz pašai Gulbenei, iekļaujot sevī arī Dzirnavu dīķi. Krustalīce iztek no Valmes ezera. Kā zināms, šis ezers ir pārpurvojies, ūdens spogulis 106 764 kvadrātmetru platībā aizņem tikai pusi no visas Valmes zemes. Valmes ezers ir bagāts ar sapropeli – nogulsnēm, kuru var izmantot lauksaimniecībā un ķīmiskajā rūpniecībā.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

iedzimtaiis

Biedrene Miezīte sola slūžas raustīt vēl cītīgāk!

pirms 7 gadiem, 2014.02.25 09:57

kčrs

Risinājums ir gaužām vienkāršs, nelaizt Miezīti pie teikšanas un to vīru kurš braukā ar ,,bulku vāģi" un rausta(itkā regulē) slūžas pie darīšanas! Dzirnavu ielas slūžas ciet! un netaisīt vaļā nekad, Vidus ielas slūžas turēt vien'mēr līdz galam vaļā ,āmen! Ja kas dīkā līmenis neietekmē ,,plūdus" Brīvības ielā.

pirms 7 gadiem, 2014.02.25 16:15

Vietējās ziņas