Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jaunais pārstrādes uzņēmums visos zemniekos uzticību nevieš 4

Pagājušonedēļ Jelgavā tika ielikts pamatakmens jaunajai piena pārstrādes rūpnīcai. Tā būs pirmā pilnībā pašu zemniekiem piederošā rūpnīca. Par šo projektu nosodoši izsakās esošie piena pārstrādes uzņēmumu vadītāji. Vienprātības nav arī starp pašiem piena ražotājiem.

"Tā ir muļķība - tagad būvēt vēl vienu jaunu piena pārstrādes uzņēmumu, bet lai zemnieki cīnās, lai viņiem veicas. Latvijā jau šobrīd pietiek piena pārstrādes uzņēmumu, kuri tāpat netiek galā ar produkcijas realizāciju un nav pilnībā noslogoti," saka akciju sabiedrības "Rankas piens" valdes priekšsēdētājs Aldis Spalviņš.

 

Arī Daukstu pagasta zemnieku saimniecības "Jaundreiņi" saimnieks Aivars Keibenieks ir pārliecināts, ka jaunais piena pārstrādes uzņēmums ir domāts tikai vienas piena ražotāju daļas interešu apmierināšanai. Viņš domā, ka jaunā ražotne zemnieku cerības neattaisnos, jo pagaidām nav arī tirgus iespēju. Arī esošās ražotnes neesot noslogotas.

 

Galgauskas pagasta zemnieku saimniecības "Lācītes" saimnieks Stanislavs Gžibovskis piena pārstrādes uzņēmuma celtniecību vērtē pozitīvi. "Beidzot zemniekiem pašiem ir savs kooperatīvs, būs savs uzņēmums, kas ļaus konkurēt ar piena cenu starp pārējiem uzņēmumiem. Īpaši šajos apstākļos, kad visi lielākie piena pārstrādes uzņēmumi Latvijā tiek pārdoti. Kooperatīvā tika pieņemti zemnieki arī no Gulbenes novada, tāpēc nav pareizi uzskatīt, ka esam "apdalīti". Protams, ka pašreizējiem piena pārstrādātājiem ir par ko uztraukties, jo būs lielāka konkurence," saka S.Gžibovskis.

 

Lauksaimnieku biedrības konsultante Mudīte Motivāne domā, ka jaunā rūpnīca ļaus zemniekiem pašiem turēt piena cenu, nevis ļaut, lai ar to spēlējas pārstrādāji, kā tas ir bijis līdz šim.

 

Jaunās ražotnes būvniecības kopējās izmaksas ir 10,5 miljoni latu. Daļu nepieciešamo līdzekļu ieguldīs paši SIA "Latvijas piens" 600 zemnieki, daļa būs Eiropas Savienības struktūrfondu nauda, tiks ņemts aizdevums arī bankā. Aptuveni 80 procentus produkcijas plānots eksportēt, bet pārējo pārdot Latvijas tirgū. Jaunā ražotne dos darbu 50 cilvēkiem. Dienā tiks pārstrādāts 200 līdz 300 tonnu piena. Tiks ražots saldais krējums, vājpiena koncentrāti, kā arī aptuveni 500 tonnas siera.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

koļa

Būs vēl viens uzņēmums ko notirgot un kādam klerkam par miljonāru kļūt...

pirms 8 gadiem, 2011.10.05 15:13

Ex libris to jautājumu uzdevējam

Uz Taviem jautājumiem varu atbildēt tikai un vienīgi ar jā, jo pats to, ko apēdu arī saražoju. Un ja ko pērku veikalā, tad cenšos pirkt tikai un vienīgi Latvijas preci.

pirms 8 gadiem, 2011.10.03 20:49

Pāris jautājumi-Ex libris

Vai pērc Latvijas piena ražotāju produkciju? Vai pērc Latvijā ražotos dārzeņus un gaļas izstrādājumus?Vai maksā godīgi visus nodokļus?...Esi patiess atbildēs un,tad sapratīsi,kas noticis šos 20 gadus valstī!Par saimniecību lielumu;viss attīstās,viss mainās,ja saimniecība nav spējīga izaugt 20 gadu laikā,tad tas nav progress,bet regress.Žēl,ka šis projekts netika īstenots Vidzemē.

pirms 8 gadiem, 2011.10.03 18:02

Ex libris

Lai tik zemnieki un kooperatīvi, kuros viņi ir apvienojušies ceļ vairāk šādus pārstrādes uzņēmumus, vismaz beidzot viņi par sava darba augļiem saņems to, kas pienākas. Priecē, ka pārstrādes uzņēmumiem, kas līdz šim par zemniekiem ir ņirgājušies un krīzes - nekrīzes laikos maksājuši tikai dažus santīmus par piena litru, kamēr veikalā pat parasts ūdens no krāna pildīts maksā dārgāk, beidzot tiks izgrieztas pogas. Protams tagad viņi ir neapmierināti, jo katrs šāds jauns pārstrādes uzņēmums saasina konkurenci, bet 20 gadus viņi ir diktējuši cenu zemniekiem par viņu katru iegūto piena litru, un nevienu vien zemnieku noveduši līdz bankrotam, nemaksājot atbilstošu samaksu. Tagad beidzot zemnieki var diktēt savu cenu. Bet pārstrādes uzņēmumiem beidzot ir pienācis laiks, kad jācīnās par katru zemnieka nodoto piena litru.
Valsts 20 gadus ir mērķtiecīgi gājusi uz to, lai iznīdētu mazos zemniekus, un lai paliktu tikai lielie zemnieki, ko pārstrādes uzņēmumi ir tikai pabalstījuši, diktējot atšķirīgu - diskriminējošu samaksu par katru nodoto piena litru. Lūk arī rezultāts - jaunie cilvēki no laukiem brauc prom uz pilsētu vai ārzemēm strādāt, Latvijas lauki pamazām izmirst, bet pārstrādes uzņēmumiem nu nāksies cīnīties par katru piena litru, jo lielie zemnieki vairs visu pieprasījumu nevar nodrošināt. Kā saka, "Ko sēsi, to plausi!".

pirms 8 gadiem, 2011.10.03 14:46

Vietējās ziņas