Jaunie politiķi novadā pagaidām jūtas kā ciemos 23

Vai kāds jau grasās nolikt mandātu?
Gulbenes novada dome ar vēlētāju ziņu līdzās pieredzējušiem politiķiem ir papildināta ar "svaigām asinīm", un, cerams, ar svaigu skatījumu uz pasauli un norisēm. "Es jau esmu tikai viens jaunais. Pārējo jauno novada domē nemaz nav," "Dzirkstelei" uzsver Intars Liepiņš no "Sabiedrības citai politikai".

Patiešām I.Liepiņš ir vienīgais novada domē ievēlētais, kuram līdz šim nav nekādas pieredzes vietējā politikā. Viņš nekad nav bijis deputāts. Visi pārējie, kurus "Dzirkstele" uzskata par "jaunajiEm", tādi ir tikai nosacīti. Drīzāk - tie ir cilvēki bez lielākas politiskās pieredzes, kas nekad nav vai ļoti sen ieņēmuši lielākus amatus pašvaldībās.

 

Grib ieviest kārtību novadā

Viens no viņiem - Dzintars Poļaks no "Latvijas Pirmās partijas/Latvijas Ceļa" - "Dzirkstelei" atzīst, ka pagaidām jaunajā statusā jūtas kā ciemos.

 

"Cenšos ļoti solīdi izturēties un saprast sistēmu. Kad sapratīšu, tad tikai sākšu justies kā mājās. Pašlaik tā sajūta ir kā ciemos," saka viņš. Dz.Poļaks 12 gadus ir darbojies Stāmerienas pagasta padomē kā ierindas deputāts. "Izpeldējis" novada politikas "ūdeņos", viņš pagaidām izteicienos ir piesardzīgs. Dz.Poļaks ir ir vietējais uzņēmējs, kura pakalpojumus līdz šim ne reizi vien izmantojusi arī Gulbenes pilsētas dome.

 

Jānis Naglis no "Jaunā laika" un Pilsoniskās savienības "Dzirkstelei" bilst: "Politiskais noskaņojums ir tāds, ka nav neviena partija bez grēka. Un Latvija ir vienkārši izputināta. Vienreiz ir jāievieš kārtība. Kaut kas ir jādara. Pa vecam vairs nevar turpināt dzīvot. Tā ir Gulbenes rajonā un visā Latvijā."

 

J.Naglis pēdējā laikā ir stāvējis malā no vietējās politikas, visas pūles atdodot profesionālajai darbībai Lejasciema mežniecībā. Tiesa, astoņdesmito gadu beigās viņš trīs gadus ir bijis Lejasciema pagastvecis.

 

Senāk vietējā politikā populārais Guntis Blūms, kas pēc vēlētāju gribas atkal iecelts novada politiķu godā, par koalīcijas veidošanos "Dzirkstelei" prognozē pamatīgu jostas savilkšanu novada domē.

 

"Nebūs līdzekļu un viss. Varbūt par četriem gadiem atpakaļ atkāpsimies. Piemēram, man, kad beidzu pagasta padomi vadīt, alga bija 240 latu mēnesī. Un par visiem kopā, kas mēs bijām pagasta kantorī, mums bija 800 latu. Tagad jau vairs neviens negrib par tādu naudu strādāt. Līdz tam līmenim atkāpties jau īsti nevajadzēs, bet samazināt ienākumus nāksies, jo nebūs izvēles. Mēs jau varam ambīcijas bīdīt, bet nebūs naudas," domā viņš.

 

Koalīcijas veidošana - noslēpums?

 

Arī jaunie politiķi nodarbina prātus par to, kas vadīs novada domi, kā veidosies koalīcija, kas kļūs par novada vadītāju. Šobrīd, kā neoficiāli noskaidrojusi "Dzirkstele", kandidatūras uz galveno amatu esot vairāk nekā divas. Līdz 1.jūlijam šajā jautājumā ir jātiek skaidrībā, jo tad tiks sasaukta pirmā novada domes sēde, kuras laikā jāievēl novada vadītājs.

 

J.Naglis par šo tēmu izsakās īsi: "Koalīcija... Uz šo jautājumu pagaidām neatbildēšu. Tas pagaidām ir noslēpums."

 

Dz.Poļaks atzīst, ka pagaidām sarunas lielākoties notiek uz ielas. "Pašlaik mēs visi esam pārdomās," saka viņš.

 

I.Liepiņš aplinkus atzīst, ka "vairāk vai mazāk" nav izslēgta balsu uzpirkšana, vienojoties par to, kurš tieši vadīs novadu. Taču konkrētu piemēru, kas apstiprinātu šādas aizdomas, viņam pagaidām nav.

 

I.Liepiņš uzsver, ka viņam novada domē vistuvākā ir "Jaunā laika" nostāja. "Mums domas sapas," saka viņš.

 

Normunds Audzišs no "Latvijas Pirmās partijas/Latvijas Ceļa" "Dzirkstelei" saka: "Viens ir, ko es redzu novada vadītāja krēslā, otrs - kā veidosies koalīcija, lai deputāti būtu gatavi strādāt kopā. Domāju, ka sarunu rezultātā mēs to noskaidrosim. Starp ievēlētajiem deputātiem ir ļoti spēcīgas personības. Katra no šīm personībām varētu būt novada domes vadītāja amatā. Pagaidām gan es konkrēti neatbildēšu."

 

N.Audzišs iepriekšējā sasaukumā vietējai politikai nenodevās, viņa prioritāte bija bizness. Iepriekš viņš ir bijis deputāts Lizuma pagastā. N.Audzišs ir populāra personība starp zemniekiem un arī kristiešu vidū.

 

G.Blūms izsakās lakoniski: "Mēs runājam par tām lietām. Sandru Duļbinsku kā novada vadītāju jau ir atbalstījuši daudzi. Domāju, ka tā viņa būs."

 

Tāpat domā Ilze Mezīte no "Jaunā laika" un Pilsoniskās savienības, viņa "Dzirkstelei" saka: Novada vadītājai ir jābūt Sandrai Duļbinskai. Tāpēc, ka šis deputātu kandidātu saraksts ir guvis vēlētāju balsu pārsvaru. Lai tās ir dažas balsis. Un tomēr! Cilvēki ir uzticējušies."

 

I.Mezīte divus sasaukumus ir bijusi deputāte Beļavas pagasta padomē. Viņas skatījums uz koalīcijas veidošanos ir kritisks: "Veidot kaut kādas koalīcijas tagad, kad valstī ir tik grūti, kad mēs nezinām, kas būs vēlāk, kas būs ar skolām, kas būs ar medicīnu? Domāt tikai par sevi? Tā nedrīkst būt! Jādomā, kā varētu tikt laukā no šīs putras, kas ir savārīta. Nevis veidot kaut kādas koalīcijas, kaut ko sarunāt, kaut ko nesarunāt."

 

Viņa piebilst, ka citiem kolēģiem, iespējams, viņas "domas varbūt liekas nepareizas". I.Mezīte domājot šobrīd nevis kā politiķe, bet kā Latvijas pilsone un šīs valsts iedzīvotāja.

 

"Mans viedoklis - vēlēšanas ir laiks, kad cilvēki izvēlas par deputātiem, viņuprāt, tobrīd pašus labākos. Būtu labi, ja šie cilvēki pēc tam novada domē sastrādātos," uzsver I.Mezīte.

 

Viņa uzsver, ka ir muļķīgi ievēlētajiem deputātiem pieturēties pie partijas uzstādījumiem, ja tie pretrunā ar Gulbenes pilsētas un lauku iedzīvotāja viedokli.

 

"Gribas, lai cilvēki Latvijā dzīvo labi un lai lepojas par to, ka šeit ir viņu mājas. Ka dzīvo Gulbenē, laukos, dzīvo Latvijā," saka viņa.

 

Vai kāds noliks mandātu?

 

No partiju pārstāvju vidus jau izskanējušas baumas, ka dažs novada domē ievēlētais deputāts varētu atteikties pildīt šos pienākumus, jo kandidātu sarakstā piekritis iesaistīties tikai, atbalstot partiju kā populārs un cienījams cilvēks.

 

N.Audzišs saka, ka vēl nav gatavs atbildēt uz šādu jautājumu. "Vēl skatos uz situāciju. Pēc kāda laika varēšu pateikt," saka viņš.

 

J.Naglis uzskata, ka šāda rīcība būtu muļķīga, jo vēlētāji ir uzticējušies cilvēkiem, par kuriem balsoja. Arī I.Mezīte domā līdzīgi: "Ja man cilvēki kaut ko ir uzticējuši, tad tas man nozīmē zināmu atbildību. Ja es netikšu galā ar deputātes pienākumiem, tad, jā, es nolikšu mandātu. Taču svarīgi ir dot iespēju cilvēkam pierādīt sevi. Ja jau cilvēki domā, ka es viņu labā varu kaut ko darīt, es centīšos."

 

G.Blūms saka: "Es negrasos atteikties no deputāta pienākumiem novada domē." Viņš ir bijis depuāts Daukstu pagasta padomē, priekšsēdētājs un vietnieks, savulaik - arī rajona padomes priekšsēdētājs un vietnieks, strādājot kopā ar Nikolaju Stepanovu.

 

Cik veci ir novada deputāti?

 

Jānis Antaņevičs (TP) - dzimis 1958.gadā

 

Normunds Audzišs (LPP/LC) - dzimis 1966.gadā

 

Guntis Blūms (ZZS) - dzimis 1942.gadā

 

Andis Caunītis (JL/PS) - dzimis 1970.gadā

 

Sandra Duļbinska (ZZS) - dzimusi 1963.gadā

 

Stanislavs Gžibovskis (ZZS) - dzimis 1960.gadā

 

Saulcerīte Indričeva (ZZS) - dzimusi 1955.gadā

 

Valtis Krauklis (TP) - dzimis 1960.gadā

 

Ivars Kupčs (JL/PS) - dzimis 1959.gadā

 

Intars Liepiņš (SCP) - dzimis 1982.gadā

 

Ilze Mezīte (JL/PS) - dzimusi 1963.gadā

 

Jānis Naglis (JL/PS) - dzimis 1960.gadā.

 

Dzintars Poļaks (LLP/LC) - dzimis 1971.gadā

 

Māris Raģelis (ZZS) - dzimis 1952.gadā

 

Nikolajs Stepanovs (TP) - dzimis 1950.gadā

 

Aldis Strads (TP) - dzimis 1957.gadā

 

Dainis Švika (TP) - dzimis 1955.gadā

 

Pievieno komentāru

Komentāri 23

Nele

Ei-matemātiķes! 6.junijā bija NOVADA DOMES vēlēšanas, nevis MĒRA ievēlēšana!

pirms 11 gadiem, 2009.06.12 23:58

Usnis

Lai nebūtu pārpratumu - esmu ar pieredzi pašvaldības ikdienas darbā CITĀ RAJONĀ. Ir smieklīgi,kad runā par 'siltajām " vietām. Tajās netrūkst arī daudz ērkšķu, kuru regulāri dur. No malas jau tā skaisti izskatās. Tāpat jau par visiem priekšniekiem domā. Taču kādam tas jādara, un ļoti daudzi tam vienkārši nav piemēroti vai neder.

pirms 11 gadiem, 2009.06.12 20:02

Juris

Zelta vārdi,kurus saka "JAUTĀJUMS":"Ja viņi,visu laiku sēdot pie viena galda ar Nikolaju,
ir smaidījuši un mājuši ar galvu,tad viņu divkosība ir dubultā bīstama"

pirms 11 gadiem, 2009.06.12 17:34

Vis ir OK. Tagad daudzi vadības krēslos aizsēdējušies ir pārbijušies ka tie būs jāzaudē. Protams sāpīgi, bet augstprātība un savu personisko lietu kārtošana caur "silto" vietiņu kādreiz ir jābeidz. Es ceru, ka jaunā novada administrācija un tās darbinieki strādās godprātīgi, saprotot un respektējot sabiedrības vajadzības.

pirms 11 gadiem, 2009.06.12 15:48

Jautājums

Nu ko tādu īpašu ir paveikuši Daukstu, Jaungulbenes, Galgauskas un citu pagastu deputāti, kuri tagad raujas pie novada varas? Ja viņi, visu laiku sēdot pie viena galda ar Nikolaju, ir smaidījuši un mājuši ar galvu, tad viņu divkosība ir dubultā bīstama. Šajos superkrīzes apstākļos nedrīkst taisīt politiskos eksperimentus un es nevēlos kļūt par dažu indivīdu izmēģinājuma trusīti. Tāda politika ož pēc Čaka ielas.

pirms 11 gadiem, 2009.06.12 15:11

vienk

Nu netēlojat naivos , balsoja tauta tomēr par personālijām ,... saraksti? ... par sarakstiem bija spiesti balsot , jo citu variantu jau nav.
Paliek mazliet bail par revolucionārām pārmaiņām, jo vajag laika , lai iestrādātos , apjaustu, kas vispār ir darbs pašvaldibās, pārņemtu lietas . Tagad , kad līdzekļu nav... taisit eksperimentus. Jābūt ļoti lielām ambīcijām.
Par uzņēmējiem pašvaldībās :
1. nav laika, netiek apmeklētas sēdes,
2. sākas ierobežojumi uz viņu pārstāvēto firmu piedalīšanos konkursos un tml , bieži vien tas deputāta statuss sāk traucēt - vai tad ne tā ? Bija jau mums Sliede , Koris deputātos , kāpēc vairāk nekandidē...?
Pilnīgi vienkārša iedzimtā domas , kam tomēr nav vienalga , kas Gulbenes novadā notiek.

pirms 11 gadiem, 2009.06.12 15:06

vienk

Nu netēlojat naivos , balsoja tauta tomēr par personālijām ,... saraksti? ... par sarakstiem bija spiesti balsot , jo citu variantu jau nav.
Paliek mazliet bail par revolucionārām pārmaiņām, jo vajag laika , lai iestrādātos , apjaustu, kas vispār ir darbs pašvaldibās, pārņemtu lietas . Tagad , kad līdzekļu nav... taisit eksperimentus. Jābūt ļoti lielām ambīcijām.
Par uzņēmējiem pašvaldībās :
1. nav laika, netiek apmeklētas sēdes,
2. sākas ierobežojumi uz viņu pārstāvēto firmu piedalīšanos konkursos un tml , bieži vien tas deputāta statuss sāk traucēt - vai tad ne tā ? Bija jau mums Sliede , Koris deputātos , kāpēc vairāk nekandidē...?
Pilnīgi vienkārša iedzimtā domas , kam tomēr nav vienalga , kas Gulbenes novadā notiek.

pirms 11 gadiem, 2009.06.12 15:06

vns

vai j;us esat visi ;juku;si , šinī trakajā laikā pie varas laist tādus kas knapi apsildījuši degunus pašvaldības darbā un ir bīdīti tik uz priekšu' Jāvērtē ar prātu

pirms 11 gadiem, 2009.06.12 14:44

mmmm

Dz.Poļakam varbūt būtu jasaved kārtībā savs uzņēmums, tikai pēc tam , protams, ja atliks laiks - novadā. Kas tad mainīsies, sēdēs vairākos krēslos, saņems vairākas algas. Nemainīsies nekas......

pirms 11 gadiem, 2009.06.12 11:54

,,,

Es arī pilnīgi piekrītu "matemātiķei", S.Duļbinskai gan šis amats pat nepienākas, jebkurā gadījumā, šo amatu cilvēki ir uzticējuši N.Stepanovam un patīk tas pārējiem vai nē, tā jau ir cita lieta. Ja I.Mezītei un G.Blūmam ir problēmas ar vienkāršu matemātiku, tad kā viņi domā stādīt novada budžetu... Un vēl, ko tad tie ZZP ir izdarījuši, par valdības piešķirto naudu novada attīstībai saveda kārtībā pagastu centrus, ja to naudu nebūtu piešķīruši nekā arī nebūtu. S.Duļbinska ir aizmirsusi, ka krēsls ir krēsls, bet ir vajadzīgi arī sakari. Pie Rīgas kungiem ilgi rindā būs jāstāv. Un turpināt iesākto var arī tie, kas iesāka to darbu. Tas liecina tikai par to, ka iesāktais ir pareizi iesākts.

pirms 11 gadiem, 2009.06.12 11:50

kas par muļķīgu stresu? kāpēc domā, ka N.S. tas ir jādara?

pirms 11 gadiem, 2009.06.11 20:24

to 20:09

Tad jau kāds "nosacīti" ir pensijā un "nosacīti" būtu jāuklē mazbērni, ne jānāk "bīdīt lietas".

pirms 11 gadiem, 2009.06.11 20:12

nosacīti jaunais. vajag vērīgi lasīt rakstu. reiz varbūt arī N.S. kļūs nosacīti jaunais.

pirms 11 gadiem, 2009.06.11 20:09

to 19:48

Tad pārstāvis no ZZS ar 67 gadu vecumu ir jaunais? Viņu tak intervē vairāk kā Šleseru Rīgā.

pirms 11 gadiem, 2009.06.11 19:53

Tautas partijas sarakstā no domē iekļuvušajiem nav neviena nosacīti jaunā. Tāpēc arī šajā rakstā viņi nav uzrunāti.

pirms 11 gadiem, 2009.06.11 19:48

Čau, Diāna

Vai tad domē ievēlēja tikai četru sarakstu pāstāvjus, kurus tu aptaujā? Tad jau tev vecais zaldāts ir pateicis visu razkladu. Padalies, lūdzu, ar info. Vai tiesa, ka Gulbenē tuvākajos četros gados modē būs čiekuru lasīšana?

pirms 11 gadiem, 2009.06.11 19:46

barenis

par pilsetas galvu javel stepanovs, vins ir ists TP tipa saimnieks un profesionalis, visu jau ir nozadzis un pardalijis, tads nezaks vairak un mazak ari ne.

pirms 11 gadiem, 2009.06.11 19:37

Usnis

MATEMĀTIĶEI taisnība. Tikai šeit faktus un argumentus jau neņem vērā. Šie komentētāji tiek apsaukāti vai piekārta kāda birka - nu tā vienkārši uz iedomu pamata. Skumji, ja cilvēka arsenālā nekā cita, kā lamas, nav.

pirms 11 gadiem, 2009.06.11 19:31

Arī matemātiķe

Starp citu, te nav nekāda matemātika. Saraksts, kurš uzvarējis, arī nosaka kārtību (ja panāk vairākuma koalīciju). Vēlēšanās netika balsots par personālijām, bet par sarakstiem.

pirms 11 gadiem, 2009.06.11 19:28

Vietējās ziņas