Jauns posms Druvienas pils biogrāfijā 16

Gulbenes novada domes deputāti jau vairākkārt ir pārrunājuši ideju par latviskās dzīvesziņas centra izveidi Druvienā, kas būtu pagasta pārvaldes struktūrvienība un kuras pastāvēšanu finansiāli nodrošinātu pašvaldība. 20.jūnija tautsaimniecības komitejas sēdē deputāti vienojās virzīt šo ideju balsojumam novada domes 28.jūnija sēdē.

Ideja par šāda centra izveidi ir saistīta ar Druvienas sākumskolas slēgšanu, sākot ar 1.septembri. Uzņēmīgie druvēnieši vēlas radīt vietā kaut ko citu vērtīgu, paliekošu. Jaunveidojamā centra adrese, kā paredzams, būs Druvienas pils – turpat, kur līdz šim atradusies sākumskola. Druvienas muižas pils celta ap 1898.gadu, tajā kopš 1952.gada ir darbojusies skola. Ēkas īpašniece ir pašvaldība.

“Mūsu mērķauditorija būtu visa Latvija,” uzsvēra likvidēt paredzētās Druvienas sākumskolas direktore Velga Černoglazova. Viņa akcentēja, ka Druvienai ir jau sava pieredze, savs interesentu loks no visas Latvijas. Iecienītas ir kļuvušas Druvienā organizētās vasaras nometnes, kas tendētas tieši uz latviskās dzīvesziņas popularizēšanu. Arī šovasar pagastā ieplānotas četras nometnes, kurās katrā būs vairāk nekā 100 dalībnieku. Tas nozīmē arī cilvēku izmitināšanu, apkalpošanu, ēdināšanu.

“Kad mums ir nometnes, izmantotas tiek visas skolas un pagastmājas telpas, kā arī sporta zāles dušas telpas,” stāstīja V.Černoglazova.

Ja deputāti akceptēs, jau ar 1.septembri Druvienas latviskās dzīvesziņas centrā būs vispusīgs piedāvājums – gan maksas pakalpojumi, gan iespēja par brīvu apmeklēt izstādes, kas veltītas latviskajām gadskārtu ieražām un Druvienas ražojumu popularizēšanai. No maksas piedāvājuma ir padomju laiku tradīcijās iekārtotas skolas klases apmeklējums un iespēja piedalīties šādā mācību stundā; izlaušanās istaba, kurā visi uzdevumi saistīti ar latviešu tradicionālo kultūras vērtību izzināšanu; mazais “zinoo centrs” - vieta, kur izzināt un eksperimentēt, izzinot latviskumu; radošās amatniecības darbnīcas bērniem un pieaugušajiem.

Deputāte Guna Pūcīte pauda, ka nav skaidrības par vietējiem pirmsskolas vecuma bērniem domātu rotaļu grupu, kura varētu darboties Druvienā latviskās dzīvesziņas centra paspārnē: sākumā bijusi runa par Lizuma bērnudārza filiāli, bet vēlāk šis variants atmests.

V.Černoglazova skaidroja - pagaidām ir plānots, ka centrā būs tikai divas darbinieces un apkopēja, un viņas nevarēšot vienlaikus nodrošināt arī nepārtrauktu ikdienas rotaļu grupas darbību, vajadzēšot vienu darbinieci. Tomēr V.Černoglazova arī atzina, ka vispirms ir praksē jāpārliecinās, vai rotaļu grupai būs atbilstoša apmeklētība. Diskusija izvērtās arī par remontstrādnieku. Līdz šim skolai tāds bija. Tagad paredzēts, ka šāds darbinieks būs viens uz visu pagasta pārvaldi. V.Černoglazovu tas neapmierina. Viņa argumentēja – ja darbinieks būs uz pusslodzi un viņam jāapkalpo visas pārvaldes ēkas, tas būšot nesamērīgi. Novada pašvaldības izpilddirektore Guna Švika izteicās, ka šis būs tehniskais darbinieks, nevis remontstrādnieks, un viņam būs pilna algas likme.

Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis aktualizēja taupības jautājumu un to, ka pagasta pārvaldes darbiniekiem vajadzētu saspiesties, telpas izmantot racionālāk, taupīt uz apkuri. Izskanēja, ka pagasta pārvaldes ēka ir pieejama arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem, bet Druvienas pils nav. A.Caunītis norādīja, ka centra izveide skolas vietā būs sava veida eksperiments.

Deputāts un tautsaimniecības komitejas priekšsēdētājs Gunārs Ciglis pauda, ka centra darbiniecēm jābūt gatavām “strādāt uz visu novadu”. Tas nozīmē arī izbraukuma nodarbības. V.Černoglazova pauda, ka to saprot un varēs nodrošināt šādu mobilitāti. Jau esot saņemts pirmais uzaicinājums viesoties Gulbenes sākumskolā. 

Pievieno komentāru

Komentāri 16

Ance

Kā cilvēki aizkļūs kaut kur? Autobuss iet 1 reizi dienā uz Gulbeni un Lizumu. No tām vietām vēl var tikt atpakaļ. Bet iekļauties darba laikā nekādi nesanāk. Jo vienkārši nav autobusa.

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 08:37

autobuss

Nevajag stāstīt pasakas! Caur Druvienu iet Gulbene - Ūdrupe - Gulbene no rīta un vakarā, bet Gulbene - Pērle - Gulbene no rīta un pēcpusdienā.

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 09:41

Inese

Būtu labāk Druvienas skolas direktori Gulbenes gudrās galvas ielikuši par Lizuma v-sk direktori,ļoti labs un pozitīvs cilvēks,bet acīm redzot Gulbenē tik gudru galvu nav.....Lizuma skola jau sen ir pelnījusi citu direktori,nevis šito....

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 11:48

Ass

ZB tie Gulbenes deputāti ar savu taupību uz citu rēķina,lai visiem liekēžiem samazina algas uz minimālajām,un tad lai Caunīts čirkst,pašiem algas tūkstošos,bet parastajiem strādniekiem minimālās ,viss jau pagastos ir tā samazināts un saspiests,tik Gulbenē paši dzīvo ar plašu vērienu!!!Pusi darbinieku patriekt ar sūdainu koku ,tad otra puse varbūt stādās,kā vajag!!Audziš!!!,dari kaut ko ar šo birokrātiju,citādi tauta tevi necienīs un vērtes tāpat kā Apinīti un Vējiņu!!!!

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 12:13

Ass

Un kam mums 17 deputāti?????Kam?????Vai varbūt cipars ir mainījies?Pietiktu ar 5,bet nē -piejūras ,daudztūkstošu pilsētai Gulbenei vajag šos ....urbējus!!!!

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 12:15

Jānis

Galvenais domē vairāk kā 20????grāmatvežu????

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 16:36

Ļoņa

Tās tavas piecas vietas mūsu saskanīgā kompaška paņems neiesmejoties. Vot tad jūs popļašiķe, he, he:) ... un varu vairs neredzēsiet kā savas ausis, kā tas jau ir Rīgā daudzus gadus:)

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 18:14

Ass

Par grāmatvēžiem taisnība un kam tik daudz?Divkāršā un trīskāršā garāmatvedība ,lai viss priekš tautas būtu pa smuko!!!!!!

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 21:00

taupītāja

Arī Lejasciema pagastā nav atsevišķa remontstrādnieka tikai skolai vai tikai bērnudārzam. Ja, ko vajag, nāk pagasta remontstrādnieks.

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 12:36

janka

Te izskatās, ka šajā amatā Velga grib iefīrēt savu vīru ( ja nemaldos bija skolā darbmācības skolotājs), tāpēc vajag pilnu slodzi ne pusslodzi.

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 14:43

Ass

Vajag uzliet piķi un kārtīgu ceļu sataisīt,ne rudenī,ne pavasarī,kad ceļš būs trattatā ,neviens nebrauks un nelauzīs savas mašīnas,un varēs kūkot savā centrā bez cilvēkiem.

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 12:43

meh

Strādāt, lai nepaliktu pliks un badā. Visa latviskā dzīvesziņa.

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 18:16

Aija

Protams, ka bailes, ka Viktoriņš paliks bez darba. Nevarēs ieraut kaut ko sev, kā parasti,,,,,

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 19:13

gps

Kāpēc tad pašvaldībai jāvelk tas vezums ar tām jaunajām idejām par interešu centru, skolu slēdz, lai pamatotu iemeslu pēc ietaupītu, bet šeit atkal kāds prāto, pašvaldības finansējums, nu dibiniet biedrības ja jau to interesentu tik daudz, tad nebūs arī problēma pašiem nopelnīt un ēku uzturēt!

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 20:13

ka

Izskatās, ka pagastā ar to ... ir atlikusi tikai dzīvesziņa, kuru nu sponsorēs novads. Nekā cita, laikam nav. Tātad savu nabadzības gēna filozofiju dalīs ar apgarotām sejām. Atliek vēl iestādīt svēto birztaliņu, lai arī ir kur nolikt ziedojumus.

pirms 3 gadiem, 2018.06.27 22:11

qp

Kaut kā jau «intelig´encei» jātiek pie nodokļu naudas un jānotērē tā, jo pa īstam strādāt viņi negrib. Un tie latviešu bauri jau nezin, ko tiem vajag.

pirms 3 gadiem, 2018.06.28 12:06

Vietējās ziņas