Kā norit skrējiens pēc 20 000 eiro Gulbenes novadā? (viedoklis) 24

Šobrīd Gulbenes novadā norisinās pirmais mēģinājums ieviest sabiedrībā balstītas budžetēšanas mehānismu. Ideja ir patiesi atbalstāma, tomēr vēl tāls ceļš ir ejams, lai šis mehānisms atbilstu līdzdalības budžetēšanas principiem un vērtībām.
Vērtējot iesniegtās idejas, ir neviltots prieks par īstām vietējo kopienu iniciatīvām. Tomēr kā skabarga acī duras idejas, kas ir vietējās pagasta pārvaldes vai pašvaldības iestāžu bīdītas kā piešprice vienmēr par īsu esošajam budžetam. Tomēr - šī skabarga novada mērogā izgaismo pabērna lomā esošās infrastruktūras jomas, kā arī atgādina par faktu, ka esam tik, cik esam. Proti, nereti mazā kopienā vietējais pagasta darbinieks ir arī vietējais kopienas līderis un, protams, viņa iniciatīvas bieži vien iet roku rokā ar pagasta stratēģisko redzējumu.
Sabiedrības informētākā un aktīvākā daļa savu balsojumu ir veikusi vai arī veiks, balstoties uz saviem neatkarīgiem spriedumiem un interesēm. Tomēr balsojumu veidos arī vienaldzīgie paraksti, kuri īsti nezina, par ko parakstās un kāda ir viņu daļa notiekošajā. Dažādas ir prakses sabiedrības iesaistei un informēšanai sociāli mazaizsargāto iedzīvotāju grupās, piemēram, sociālās aprūpes centros. Kāds no tiem veic skaidrojošo darbu un nodrošina demokrātisku balsošanas procesu, kāds piekopj labo vecāku principu un lēmumu izdara bērna vietā, neatstājot iespēju balsošanas anketā ierakstīt pašam savu projekta nosaukumu.
Pagaidām nav arī īsti skaidras ierasto novada spēlētāju lomas šajā procesā. Visnesaprotamākajā lomā, iespējams, ir pagastu pārvaldes, it īpaši tās, kurās iesniegts vairāk nekā viens projekts. Patiešām - kāda ir pagasta pārvaldes funkcija šajā procesā - vienkāršs informētājs, kurš vienreiz dzīvē izvēli atstāj parastā mirstīgā ziņā, vai arī vienas iniciatīvas lobētājs, lai “izsistu” sev tīkamo projektu? Izvēloties otrā varianta taktiku zūd objektīvās informācija pieejamība un līdz ar to pagastu iedzīvotāju iespēja izvērtēt, saskatīt un pieņemt pašiem lēmumu. Arī šī, lai neliela, tomēr ir iespēja aicināt cilvēkus uz spriestspējīgu rīcību. Un šādi cilvēki taču mums ir vajadzīgi visam novadam.
Ļoti ceru, ka Gulbenes novada pašvaldība iesaistīs sabiedrību paša līdzdalības budžetēšanas procesa vērtēšanā. Jo leģendāru pieredzes stāstu un “Mērnieku laiku” cienīgu kuriozu aizvešana līdz konkursa organizatoram atklās jomas, ko pilnveidot, lai nākotnē mēs būtu tuvāk tam, ko sauc par līdzdalības budžetēšanu. Un, protams, pēc uzvarētāju sumināšanas secinājumu būs vēl gana daudz.
Novēlu, lai Gulbenes novadā līdzdalības budžetēšana ar laiku izaug par procesu, kas ir brīvs no vietējo ķēniņu lobija un “izsišanas” taktikas, nekalpo par ielāpu bēdīgajam budžetam, kā arī ir patiesā sabiedrības iniciatīvā balstīts.

Pievieno komentāru

Komentāri 24

Urbis

Diemžēl jau tad kad šo visu izsludināja, bija skaidrs, ka tas pamatā mērķēts uz konkrētiem projektiem/cilvēkiem... Kāpostlande as usual.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 10:18

Saue

Varētu tikai vēlēties, lai finanses saņem projektu, kas tiešām nāk no sabiedrības ierosmes nevis pašvaldības pašvaldības organizētas, pat piespiestas balsošanas

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 10:43

to Saue

Un starp citu nevis Ilzes privātais laipas projekts pie savas mājas Jaungulbenē. Nez tiešām - kas tā par mega ega laipu būs, kas izmaksās 9000-10000 EUR??? Mēs savulaik labu laipu paši bez nekāda special finansējuma taisījām. Kas tad te - atrakciju parks būs? Diezvai - nauda aizies Ilzei kabatā.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 10:47

to “to Saue”

Cilvēk, mīļais, ieskaties projekta tāmē un sastādītajās izmaksās, varbūt tev kas taps skaidrāks. Viss gana saprotami. Lai gan nedomāju gan, ka jums kas taps skaidrs. Acīmredzami, vaukšķēt mākat, bet domājams, ka ne darīt.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 12:27

to Ilze

Ilze - es tāmi izpētīju labi. viss ir ļoti skaidrs - personīgu interešu vadīts, personīgas peļņas gūšanas projekts. Projektus savām interesēm Jūs rakstīt mākat. (starp citu - tāpat kā arī organizēt tieši tādu pašu māju apbraukāšanu un balsu vākšanu kā citi projekti - nevajag sevi taisīt baltu un citus novada projektus tikai nomelnot).

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 14:54

Nu nu

Un jūsu kopiena netika pie balsīm un nu ir skandāls,kas jau bij paredzēts. Jo jūs savādāk nemākat.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 10:46

Urbis

Vēl pēc tam derētu papētīt, kas tos darbus veiks un par kādām cenām. Ne velti katram projektam maksimālā summa ir līdz 20000, lai nebūtu jāsludina iepirkums. Pēc tam varēs dot izpildīt čomiem, pateicību pēc tam kādā krogā sakārtos...

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 10:52

Vietējā spriest nespējīgā kopiena

Katrā teikumā ir izlasāms noniecinājums, novadam, pagastam, pagasta cilvēkiem un pat klaji uzskatīti par rīcībnespējīgiem tie, kuri kā mēs visi zinām un saprotam no raksta, atrodas aprūpē. Cilvēciņ, bīsties Dieva. Lai Tev izdodas atrast pareizo ceļu uz grēksūdzes būdiņu, bet šis nav tas pareizais ceļš.
Nenoniecini cilvēkus, kas vairs nespēj lekt no laipas ūdenī! Nenoniecini līdzcilvēkus, kas ar savu rīcību parāda, ka ir skaidrs redzējums!!!! Un pārlasi " Mērnieku laikus" .....tur pavisam savādāk mērija, dalīja un runāja.....

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 11:51

Vietējais vietējam

Kur jūs redzat tekstā laipas kontekstu pieminam, kur jums tāda informācija? Atvainojos, bet ne viens vien iedzīvotāju projekts ir iesniegts, par bērnudārziem, sporta laukumiem, ielu apgaismojumiem u.t.t. - vai jūs neuzskatāt, ka tos var neatbalstīt dažādu paaudžu cilvēki (pēc jūsu konteksta-saprotu, ka viennozīmīgi taču Nē!). Vai jūs gadījumā nenoniecinat cilvēkus, kas -no jūsu pieminētās - laipas nevar nolekt t.i. uzsverot, ka tādi ir? Kaut kā jūsu teksts-no viena grāvja otrā. Labāk divas reizes apdomājat, ko sakat.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 12:25

Apvienība

Izskatās, ka tie paši, kas izsludina konkursu, ir tie paši, kas sev interesējošos projektus mērķtiecīgi virza uz priekšu. Viena sistēma un tad esam mēs-formalitāte-viņu vēlmju apmierināšanai.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 12:11

Linda

Kad izsludināja pieteikšanos projektiem, manuprāt, naivā un lielākā daļa sabiedrības cerēja, ka projektu iesniedzēji vismaz daļēji (rezultātā 100%) nebūs pašvaldības darbinieki. Šobrīd balsu vākšana un aģitēšana ir mērīšanās ar varu,ietekmi un "krāniņiem" un kārtējā cīņa starp pagastiem - redz kā mēs protam un varam! Vai mazie pagasti ir konkurētspējīgi balsojot pret lielajiem pagastiem un pilsētu? - protams, ka nē. Šeit arī pazūd jēga šim pasākumam.
Pasākums ir izgāzies 100% pēc publiskotajiem projektiem. Pašvaldības administrācijai turklāt ar steigu jātaisa revīzija pagastu pārvaldēs par to, ka daļa projektu un pagastu pārvalžu kompetence un neizdarība ilgtermiņā.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 12:55

Es

100% piekrītu

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 19:14

eurovision

Ienāca prātā ideja par balsošanu. Citreiz varētu darīt tā, ka balso kā Eirovīzijas dziesmu konkursā. Proti, pagastu un pilsētas cilvēki nedrīkst balsot par savā teritorijā esošo projektu, bet tikai par vienu jebkuru citā novada teritorijā esošo projektu, kurš tiešām ir iepaticies. Kā to izdarīt, varētu izdomāt. Un tad nebūtu "mērīšanās ar krāniņiem", bet savdabīgs novadnieku "saliedēšanās" pasākums, domājot ne tikai par sevi, bet arī par citiem estētisko kategoriju ietvarā.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.22 09:01

Analizators

Projektu iesniegšana un virzība ir dīvaina. ja pagasts ar 900 iedzīvotājiem iesniedz daudzus projektus, kāda ir cerība, ka kādam no tiem pietiks balsis? Potenciālo balsotāju ir tik cik ir, pat ja viņi ir Rīgā, Valmierā vai citur. Pagasta kopienām nebija iespējam vienoties, kuri projekti virzāmi pirmām kārtā un kuri var pagaidīt? Daudz projektu ir par pašvaldības īpašumā esošās infrastruktūras attīstību. Estrādes, piebūves, ielu un ceļu apgaismojums, auto pieturas, kanalizācija u.t.t. Pašvaldība izsludina konkursu, lai kopienas injicētu pašvaldības objektu attīstību ... ar pašvaldības finansējumu. Daža kopiena - biedrība gadiem nebija dzirdama, bet tagad uz projektu iesniegšanas laiku atkal ir klāt un tūlīt attīstīs, pilnveidos, uzlabos, labiekārtos u.t.t.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 13:31

Pārdomas

Kā to ņem un no kuras puses skatās. Gan jau rezultātā ar šo iniciējošo pasākumu sabiedrība iegūs vairāk nekā bez tās. Činkstētāji iemanās būt teju vienmēr un visur.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 15:30

Janka

Ne jau sabiedrība iegūs, bet pāris atsevišķi cilvēki!

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 15:51

Leica objectiv

Skatīju projektus. Ir vairāki atbalstāmi. Bet ir daži, kas tiešām izskatās pēc naudas grābšanas apmaiņā pret "neko". Vispār par tādu nieka naudu kā 20000 neko dižu jau nevar uzprojektēt. Labi no iesniegtajiem projektiem ir tie, kas šķiet it kā nelieli (telpā un apjomā), bet ir korekti, estētiski pilnvērtīgi un praktiski.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 16:18

Jancis

Nekorekts viedoklis. Tāds latvisks. Nu latvieša daba. Tā viš i.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 18:14

Jancim

Viedoklis nevar būt nekorekts, tas vienkārši ir viedoklis!

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.19 18:22

Viedoklis

Ilze - vai šis ir viedoklis, jo paši arī skrienat apkārt un braukājat pa mājām, lai savāktu naudu savam privātajam projektam par parastas koka laipas uzbūvēšanu pie savas mājas Jaungulbenē par teju 10000 EUR? Kādai jābūt laipai, lai tā maksātu 10000EUR? un nez kāpēc taisaties šo laipu būvēt pie savas mājas Jaungulbenē? un vēl nepietiek bezkaunības tāmē pat ielikt peļņu 1000 EUR. Nu ļoti jums būtu izdevīgi, lai šis projekts tiek pie naudas.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 10:42

Kā tur bij?

Baļķis savā acī,bet skabargas citu acīs saredz?

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 12:06

Gulbeniesi

Nevis koross būs bet ,uz Koronu drīzas skries.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.21 17:41

INRESNTI!!

Grib oficiālu laipu blakus neoficiāli uzceltai mājai kalnā!!!

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.25 15:07

Vietējās ziņas