Kā vēlēsim novadu?

Saeima 2.oktobrī trešajā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanu likumā, kas nosaka 5 procentu barjeru visu pašvaldību vēlēšanās.

Laukos balso par cilvēkiem, nevis partiju Gulbenes rajona vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Vita Kravale "Dzirkstelei" skaidro, ja nenobalsos pieci procenti no balsstiesīgajiem par kādu noteiktu sarakstu, tad no šī saraksta neviens novada domē netiks.

"Iespējams, ka mazās partijas arī tiks domē, bet zināmā mērā tās ir apdraudētas," atzīst V.Kravale.

Daukstu pagasta padomes priekšsēdētāja Sandra Duļbinska uzsver, kura pārstāv Zaļo un zemnieku savienību, "Dzirkstelei" uzsver, ka laukos cilvēki balso par cilvēkiem, nevis par kādu partiju, bet, iespējams, ka mazākās partijas tagad arī ir apdraudētas.

"Protams, politiķim ir jāpārstāv kāds politiskais spēks un jābūt kādā sarakstā, ja vēlas kandidēt vēlēšanās. Taču vēlētājiem nav tik svarīgi, kuru partiju pārstāv šis cilvēks. Cilvēki mūs pazīst, zina mūsu darbus, un viņi novērtē balsot vai ne. Domāju, ka vēlēšanās mums ies labi, kaut gan prognozēt konkrētus rezultātus nevar. Mēs cenšamies ar saviem darbiem kaut ko parādīt un pierādīt," stāsta S.Duļbinska.

Druvienas pagasta priekšsēdētājs Juris Graumanis, kurš arī pārstāv Zaļo un zemnieku savienību, tāpat kā S.Duļbinska ir pārliecināts, ka laukos cilvēki balso par personībām.

"Risks pastāv vienmēr, ka kāda partija var būt apdraudēta. Bet, ja ir kādi trīs četri saraksti, tad jau viena vieta tiek," saka J.Graumanis.

Gulbenes pilsētas domes deputāts Zintis Vībāns, kas vienīgais tika ievēlēts no Latvijas Pirmās partijas domē, saka, ka visticamāk viņa pārstāvētā partija veidos sarakstu arī novada vēlēšanām. Vai viņu satrauc, ka 5 procentu barjeru tā var arī nepārsniegt?

"Kā tauta lems, tā būs. Viss ir tautas rokās," atbild Z.Vībāns.

Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās kandidāti pagastos startēja no vēlēšanu apvienībām, taču tagad vēlētāju apvienības nevarēs iesniegt savus sarakstus, jo Saeima ir nolēmusi, ka tādus var iesniegt tikai novados, kuros iedzīvotāju skaits ir mazāks par 5000, taču pārsvarā pagastu vadītāji šobrīd jau pārstāv politiskās partijas.

Deputātu skaits - atbilstoši iedzīvotāju skaitam

Novada domē ievēlējamo deputātu skaitu noteiks atbilstoši iedzīvotāju skaitam, kāds attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vēlēšanu izsludināšanas dienā ir reģistrēts iedzīvotāju reģistrā. Tie būs no 13 līdz 19 deputātiem. Gulbenes rajonā ir nepilni 30 000 iedzīvotāju, tāpēc tiks ievēlēti 17 deputāti.


Interesanti, ka drošības nauda par kandidātu sarakstu domes vēlēšanām ir 130 latu, ja pašvaldības administratīvajā teritorijā ir no 20 001 līdz 50 000 iedzīvotāju.


Kandidātu saraksti pašvaldību vēlēšanām iesniedzami, sākot ar 50.dienu pirms vēlēšanu dienas, bet ne vēlāk kā 40 dienas pirms vēlēšanu dienas. Kandidātu saraksts iesniedzams attiecīgajā republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijai.


Sarakstā pieteikto kandidātu skaits drīkst par trim kandidātiem pārsniegt attiecīgajā domē ievēlējamo deputātu skaitu. Ja kāds kandidāts pieteikts vairākos sarakstos, viņa kandidatūra svītrojama visos sarakstos.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas