Kāds laiks varētu būt rudens pirmajā pusē?

Laika vērotājs Vilis Bukšs savā mājas lapā ir publiskojis novērojumus, kādi laika apstākļi mūs varētu sagaidīt rudens pirmajā pusē.

V.Bukšs stāsta, ka vasara, kā tas iepriekš arī tika gaidīts, šogad bija silta, nokrišņiem bagāta un brīžiem arī karsta. Nozīmīgajās dienās, kā Jāņos, Jēkabos un Labrencī, laika apstākļi iezīmēja arī gaidāmo rudeni, it īpaši rudens pirmo mēnesi septembri un laiku līdz vecajam Miķelim jeb Pokrovam, kas ir oktobra vidus.


Baltā āboliņa dāsna ziedēšana jau pirms Jāņiem un mazo skudru aktīva rosīšanās, būvējot savas mājiņas augstas un sausākās vietās jūnija saulainajā pirmajā pusē, liecināja, ka ne tikai vasara, bet arī rudens daudzviet būs slapjš. Tāpat arī bagātīgi un salīdzinoši agri liepu ziedi jūnija beigās, jūlija sākumā stāstīja, ka rudens būs garš, silts un mitrs.


Pretrunīgas ir zīmes par to, vai rudens būs agrs vai vēls. Par labu agram rudenim liecina gan mainīgie laika apstākļi Labrencī (10.augusts), gan dzeguzes vēlā kūkošana siena laikā. Tāpat arī agrs pērkons pavasarī, kas Latvijas austrumos bija novērojams jau Pavasara Mārā (25.marts). Savukārt uz vēlu rudeni norāda kupli ievu ziedi maijā un tas, ka ievām maz ogu. Visu saliekot kopā, rādās, ka rudens ar dzestrām naktīm un pirmajām salnām atnāks laikus, Dzelzu nedēļā jeb nedēļā pirms Miķeļiem (29.septembris).


Septembra sākums pārsvarā var būt saulains un silts, bet laikā ap Mazo Rudens Māru (8. septembris) atkal var līt. Mēneša vidū mūs atcerēsies vasara, kad vietām temperatūra var pārsniegt arī plus 20 grādus. Arī pērkons vēl ducinās. Laikā ap astronomisko rudeni (23.septembris) arī dabā var iezīmēties rudenīgs laiks, kad vasaras ziedus skars pirmās salnas, naktis būs dzestras, bet dienās daudzviet pārstaigās lietusmākoņi. Vēlāk, pēc Miķeļiem, kļūs siltāks un oktobra sākums var izrādīties silts un lietains. Tālāk, oktobra vidū, bet it īpaši mēneša pēdējās desmit dienās, kļūstot rudenīgi vēsam, ziemeļrietenis atnesīs arī pirmās sniegpārsliņas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas