Kāpēc ģimene dzīvo lopu virtuvē? 29

Parādniekus var izlikt no dzīvokļa, neierādot citu dzīvojamo platību
"Vai nav trakums! Pie mums, Jaungulbenē, sakarā ar nenomaksātiem komunālajiem maksājumiem un tiesas lēmumu par izlikšanu no dzīvokļa, viena ģimene dzīvo kūtī. Nav jau godīgi nemaksāt komunālos un citus maksājumus, bet uzskatu, ka šis ir kauna traips Jaungulbenes pagastam," raksta kāda "Dzirksteles" lasītāja laikraksta interneta mājas lapā.

"Ja jau ir tik žēl, tad, lūdzu, kaimiņi, palīdziet ģimenei! Kaut vai ar ūdeni! Varbūt kādam ir piecas istabas un vienu var piedāvāt savā dzīvoklī?" "Dzirkstelei" viedokli pauž Jaungulbenes pagasta sociālā darbiniece Vija Āboliņa.

 

Viņasprāt, šajā gadījumā tomēr runa nav par sociālajām problēmām, bet gan par cilvēku apzinātu izvēli.

 

V.Āboliņa uzsver, ka no dzīvokļa izlikto ģimeni nekādā gadījumā nevar nosaukt par nelabvēlīgu. Problēma ir faktā, ka viņiem, kā daudziem šodien laukos, nav regulāru ienākumu. Viens cilvēks no šīs ģimenes pašlaik pagastā divus mēnešus strādā pagaidu sabiedriskajos darbos un nopelna minimālo algu. Tie arī ir visi saimes ienākumi.

 

"Ģimene ir trūcīga, taču ne valsts garantētā minimālā ienākuma saņēmēji," saka V.Āboliņa.

 

Gadījums ir īpašs un tajā pašā laikā, iespējams, kļūs arvien tipiskāks. Ekonomiskās krīzes laikā, kad cilvēkiem nav darba un ienākumu, arvien vairāk ģimeņu var nonākt situācijā, kad nav spējīgi samaksāt par dzīvokli. Likums "Par dzīvojamo telpu īri" paredz, ka izīrētājs par parādiem var izlikt no dzīvopkļa īrnieku kopā ar viņa ģimenes locekļiem, neierādot citu dzīvojamo telpu. Saudzīgāk jārīkojas vienīgi pret maznodrošinātiem pensionāriem, invalidīdiem un ģimenēm ar nepilngadīgiem bērniem.

 

Apmierina dzīve lopu virtuvē

 

Jaungulbenē no dzīvokļa izliktajā ģimenē ir trīs cilvēki - māte un divi pieauguši bērni.

 

"Dzirkstele" devās viņus satikt. Pagasta pārvaldē paskaidroja, ka māte tajā dienā tika norīkota gatavot malku pie sociālā centra. Tur arī izdevās satikt gan meklēto sievieti, gan divus viņas bērnus, kas palīdzēja skaldīt un krāmēt malku.

 

Sieviete ar rūgtumu iesāk sarunu ar "Dzirksteli" un liek manīt, cik aizskarta jūtas par izlikšanu no dzīvokļa, jo nav bijis naudas, lai maksātu par to. Brīžiem sarunas gaitā sievietē uzvirmo pat slēpta agresija. Sak', kā "Dzirkstele" uzzinājusi par viņu problēmu! Un kāda kuram daļa esot!

 

Ģimenes māte stāsta, ka kopš marta viņa ar bērniem dzīvo lopu virtuvē blakus kūtīm, kas atrodas netālu no daudzdzīvokļu mājas, kur agrāk mitinājās ģimene. Uzreiz gādājuši par krāsnis iemūrēšanu jaunajā mājvietā. Tāpēc tur jau pavasarī bija silti. Ir arī ievilkta elektrība, tāpēc var darbināt ledusskapi, veļas mašīnu, var skatīties televizoru. Ģimene paliktu šajā mājoklī pavisam un nekur projām neietu, jo tepat blakus ir viņu iekoptais dārzs. Ģimene arī tur septiņas kazas un tuvumā rod tām ganības. Ar izkapti jau sapļauta puse no ziemai nepieciešamā siena. Sirds gan sāpot, "kad bagātu cilvēku bērni ar mocīšiem, ar sporta mašīnu "lec" pa nopļautu ganību". Un ir problēma - dzeramais ūdens.

 

"Ja blakus būtu aka, nudien nekur no šejienes neietu projām," saka ģimenes māte.

 

Sieviete uzskata: kāpēc nedzīvot te, ja neviens cits uz to nepretendē? Pagasta pārvalde, ģimeni izliekot no dzīvokļa, piedāvājusi citu dzīvojamo platību - pusi mājas Adulienā. Taču viņi nesteidzas turp pārcelties. Sieviete saka, ka māja ir neiekārtota. Taču būšot vien turp jāiet, kad beigsies dārza darbi.

 

"Ūdens dēļ būs jāiet prom," saka ģimenes māte.

 

Viņa arī ir neziņā, vai turpmāk izdosies gūt ienākumus. Pagaidu sabiedriskajos darbos nevarēs strādāt mūžīgi. Tuvumā cita darba nav. Uz jautājumu, vai bērni ir mēģinājuši iet pieteikties darbā kādā kokzāģētavā, meita atbild: "Neesam provējuši. Nezinu."

 

Varbūt vienkārši taupa?

Daudzi cilvēki vasarā mitinās vasaras dārza mājās. Vai kāds par to satraucoties?

 

Jaungulbenes pašvaldības līdzšinējā vadītāja, Gulbenes novada deputāte Saulcerīte Indričeva "Dzirkstelei" stāsta: "Jā, patiesi,vairākām ģimenēm ir notikušas tiesas prāvas, un vēl arī ir lietas tiesvedībā par īres un komunālo maksājumu piedziņu, un izlikšanu no dzīvokļa. Ģimenēm, kuras ir izliktas no dzīvokļiem ar tiesas lēmumu un tiesu izpildītāja sankciju, pašvaldība tomēr piedāvā citu dzīvojamo platību, arī minētai ģimenei, bet kāds labdaris no kaimiņiem uzskatīja, ka pašvaldība jau tā ir nodarījusi pāri un piedāvāja dzīvot saimniecības virtuvē. Protams, ne savā, bet koplietošanas."

Minētā ģimene desmit gadus dzīvojusi pašvaldības dzīvoklī, nemaksājot par šo dzīvošanu. Iekrājies 600 latu parāds. Pašvaldība runājusi ar ģimeni, mudinājusi sākt maksāt. Bijis izveidots pat maksāšanas grafiks. Cilvēki parakstījušies, ka sāks maksāt, bet nepildīja solīto.

 

V. Āboliņa stāsta, ka tajā pašā laikā par elektrību ģimene ir maksājusi. Arī tagad, dzīvojot šķūnī, šie cilvēki izmantojot elektrību.

 

"Varbūt cilvēki vienkārši taupa," domā V.Āboliņa.

 

Jaungulbenē pašvaldības dzīvokļos, kā uzsver V.Āboliņa, īres maksa ir salīdzinoši neliela - astoņi lati mēnesī.

 

"Vienkārši cilvēki nedomāja, ka pienāks tāda diena un viņus par parādiem izliks no dzīvokļa," saka viņa.

Pievieno komentāru

Komentāri 29

sanita

Viņiem entās reizes ir piedāvāti visādi darbiņi pat normālu samaksu,bet atbilde kā vienmēr-NĒ mēs par grašiem nestrādāsim!Nu tad ejiet un turpiniet kārtoties renē-jo tualete jums par labu!!!Jau sen viņus vajadzēja izlikt par nemaksāšanu nejau pastardienu gaidīt-kaimiņus tracināt ar šausmīgo smaku kas nāca no viņu dzīvokļa.Bet nav jau viņi vienīgie tādi,ir jau vēl !!!

pirms 11 gadiem, 2009.07.31 12:47

sany

nevien viņus neliktu ārā no dzīvokļa, bet manuprāt tā jau ļaunprātīga un apzināta nemaksāšana...tad jau mums katram jāsāk raudāt, lai pašvaldības visu maksā mūsu vietā...nju diemžēl mūsu valstī tā nav....kāpēc tie, kas ir darba spējīgi, tikai sava slinkumu dēļ ir jāatbalsta par mūsu maksātajiem nodokļiem...

pirms 11 gadiem, 2009.07.24 20:29

sany

ziniet, jūs daži cilvēki te rakstāt dīvainas lietas...kāpēc dažiem ir jāmaksā un daži var nemaksāt....tas gan ir interesanti...visiem mūsdienās ir grūti un katrs mēs cenšamies, la būtu labāk...kāpēc ir jānomelno pašvaldības darbinieki, viņi arī tikai izpilda savu darbu....ja cilvēkiem piedāvā darbu un tie tikai atsakās, tad par ko var iet runa....
manuprāt, ja viņu kaut pa pāris latiem mēnesī būtu maksājuši neviens

pirms 11 gadiem, 2009.07.24 20:26

Aina

Tā kūts ir stipri labāka par Ozolu 39. Diānit, varbūt aizej apskaties.

pirms 11 gadiem, 2009.07.24 19:30

000

Iegāju Jaungulbenes mājas lapā un skatos , ka Jaungulbene nav nekāds sūnu ciems ...jo tur ir gan divas skolas , bērnudārzs un pat divi sociālie centi , ja jau ļoti gribētu ,tad varbūt kaut viens ģimenes loceklis atrastu ,kaut vai apkopējas darbu , jeb aprūpētāja ...ir pagasti ,kur nav nekā , bet cilvēki dzīvo un atrod kaut kādas darba iespējas....

pirms 11 gadiem, 2009.07.24 12:20

kaimiņiene

Zinu gan tieši. Dzīvoklis, par kuru ģimene nekad nav maksājusi arī ir pārvērsts par kūti, jo tur visu laiku tika turēti dzīvnieki- kazas, truši. Tad viņiem bija lieki sevi apgrūtināt ar kūts izmantošanu.

pirms 11 gadiem, 2009.07.24 09:27

marta

...lai kāda šī ģimene būtu - netīreļi , slinķi , bet tāpt viņi CILVĒKI,nevis lopi ...un nav,normāli ka sociālais dienests un visi pārējie uztver normāli , ka no marta cilvēki dzīvo kūtī ...laukos parasti tā nenotiek , vienalga , lai kā , bet rod risinājumu - vai tā ir kāda sociālā māja , jeb dzīvoklis...

pirms 11 gadiem, 2009.07.24 09:20

Dinc

Pieauguši bērni..? Tas ir cik gadu veci. Skola ir pabeigta - tik strādā nost. Neesmu viņus redzējusi, bet ja nedzeŗ, lopiņus tur un kko strādā, tad jau normāli cilvēki. Un sieviete ar 2bērniem - vai viņai dzīve ir medusmaize ..?

pirms 11 gadiem, 2009.07.24 08:14

Aina

Tā lopu kūts noteikti ir labāka par Ozolu 39. A sensāciju Dzirkstele uztaisīs da no jebkā.

pirms 11 gadiem, 2009.07.24 05:36

kkads absurds....luk, atbrauciet uz jaungulbeni un palukojieties uz so gjimeni...piedavajiet vinjiem kadu darbinju, atbilde bus ne...vienkarsji cilveki ir par slinku, lai pasji sava laba kko daritu,butu priecajusjie spar katru kapeicinju ko vinjiem piedava...vienkarsji dusmas varos...

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 22:39

km

Jaungulbenietim.....
bet sociāllā darbiniece stāsta , ka iespēju robežās strādā un nav nelabvēlīga ģimene , bet Jaungulbenē nav darba iespēju ...un runājot par netīrību , varbūt tā ik Jums šķiet , bet viņi jūtas tīri labi , tāpēc jau nav jāmet no dzīvokļa ...un 600ls nav nekāds lielais parāds , lai dzīvotu kūtī , tā varbūt ir pagasta priekšnieka viena alga , jeb divas sociālā darbinieka ...un izmetot no dzīvokļa pagasts paliks bagātāks ,varbūt tikai slavenāks....

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 22:03

km

Jaungulbenietim.....
bet sociāllā darbiniece stāsta , ka iespēju robežās strādā un nav nelabvēlīga ģimene , bet Jaungulbenē nav darba iespēju ...un runājot par netīrību , varbūt tā ik Jums šķiet , bet viņi jūtas tīri labi , tāpēc jau nav jāmet no dzīvokļa ...un 600ls nav nekāds lielais parāds , lai dzīvotu kūtī , tā varbūt ir pagasta priekšnieka viena alga , jeb divas sociālā darbinieka ...un izmetot no dzīvokļa pagasts paliks bagātāks ,varbūt tikai slavenāks....

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 22:03

jaungulbenietis

Pirms komentējiet, izlasiet taču rakstu. Viņi nevēlas strādāt- 3 pieaugušī cilvēki, nekad nav izteikuši vēlmi strādāt- arī pēc piedāvājumiem izvēlas loderēt. Cik ilgi viņi ir uzturami labiekārtotā dzīvoklī, pašvaldība uztur komunālo saimn. šajās mājās. Ja jums liekas, ka tas ir normāli- neko nestrādāt, dzīvot netīrībā, tad paņemiet taču viņus pie sevis- 3 netīreļus, sliņķus. Un vēl viņiem jau arī tagad par nekā nedarīšanu maksā no nodokļu maksātāju naudas- es negribu, ka no manas. Kāpēc man jāstrādā un jāpelna viņiem? Labāk lai maksā kādai čaklai ģimenei kurai ir grūti- bērni jāskolo!

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 21:11

Atsaucies

Skaidri redzams, ka pasvaldiiba nepilda likumaa par pasvaldiibaam noteikto - ruupeeties par ikvienu pashvaldiibas teritorijaa dziivojosho.
Shaada pashvaldiibas attieksme pret saviem iedziivotaajiem ir jaamaina, taadelj aicinu vieteejos iedziivotaajus nesamierinaaties ar radushos situaaciju. Naakoshais uz izlikshanu var buut ikviens. Jo iipashi shajaa kriizes laikaa.
Ikviens Latvijas iedziivotaajs ir pelniijis, lai par vinju paciiniitos.

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 18:13

Atsaucies

Vai kaads vareetu pateikt, kad bija tiesas spriedums par izlikshanu un vai to veel var paarsuudzeet.

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 18:01

nnn

..BET IR TEIKTS , KA ĢIMENE NAV NELABVĒLĪGA UN VIŅI STRĀDĀ , TIKAI SOC . DARBINIECE SAKA , KA LAUKOS NAV DARBA...pēc manām domām šai ģimenei pašlaik vajadzīga psiholoģiska palīdzībA , cerams , ka sociālais dienests kaut ko dara lietas labā ...LAIKAM JĀIZSAUC jAUNGULBENI BŪTU ,,BEZ TABU " RAIDĪJUMS .....

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 17:19

Un ko tad vini arzemes daritu, ja seit jau nevelas stradat???

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 16:43

Marta

Sociālajiem darbiniekiem ir jābūt tiem pie kā cilvēks var griezties grūtā brīdī , bet šeit sociālā darbiniece atbild , ka laukos grūti un darba nav , tad jautājums kāpēc laukos vajadzīgs sociālais darbinieks , lai ipiešķirtu tikai garantēto iztikas minimumu....Vai tas ir normāli , ka uz trim cilvēkiem 180ls , bet atskaitot nodokļus vēl mazāk...ģimenei jāpaēd , jāapģērbjas , elektrība jāsamaksā un ziepes arī vajadzīgas, lai nomazgātos....tomēr sociālajiem darbiniekiem laikus vajadzēja strādāt ar šo ģimeni un rast risinājumu, jo lauki nav pilsēta ..........

pirms 11 gadiem, 2009.07.23 16:37

Vietējās ziņas