Kāpēc iedzīvotājiem jātīra? 55

"Vai ir likumīgi likt privātmāju īpašniekiem bez samaksas tīrīt pašvaldībai piederošos Gulbenes trotuārus un ielu malas?" ar šādu jautājumu diskusiju "Dzirksteles" portāla uzsākuši lietotāji. Arī laikrakstā jau bijuši pausti šādi lasītāju viedokļi.

Gulbenes pašvaldības saistošajos noteikumos "Par administratīvo atbildību Gulbenes novada pašvaldības teritorijā" teikts, ka sniegs no ietvēm novadā jānotīra pēc sniega snigšanas. No rīta ietvēm jābūt tīrām jau pulksten 9.00. Ja tas netiek nodrošināts, atbildīgos var administratīvi sodīt, izsakot brīdinājumu vai uzliekot naudas sodu līdz 150 latiem.  

Jākavē darbs, jo jātīra sniegs!

Portālā kāds atstājis savas pārdomas šajā sakarā: "Kā lai paspēj no rīta notīrīt, ja jāsteidzas uz darbu? Ne jau katrā ģimenē ir pensionārs, ko var aizdzīt vergot, tīrīt sniegu. Sētniekiem izsniedz lāpstas, atved smiltis, kas man dos?" Vēl kāds cits raksta, ka pašvaldība pārkāpj Satversmi, liekot gulbeniešiem nodarboties ar piespiedu darbu.

 

"Privātmāju īpašniekiem ir jāapvienojas un jācīnās pret šo nelikumīgo patvaļu. Šos koplietošanas trotuārus, svešus zemesgabalus neapmācītie un neinstruētie, darba attiecībās neesošie iedzīvotāji tīrīt kategoriski nedrīkst arī no darba drošības viedokļa,""Dzirksteles" portāla forumā raksta kāds lietotājs.

 

Nav darba attiecību, bet ir pienākums

Valsts darba inspekcijas Gulbenes sektora vadītājs - galvenais valsts inspektors Ainārs Šmagris "Dzirkstelei" saka, ka iedzīvotāji inspekcijā šajā jautājumā nav sūdzējušies. Turklāt inspekcija izvērtē tikai tos gadījumus, kad pastāv reālas darba attiecības. Šajā gadījumā tā neesot.

 

Gulbenes novada domes pilsētas pārvaldes sabiedriskās kārtības sargs Mārtiņš Didrihsons - Linards - Nuka "Dzirkstelei" saka, ka pašvaldības saistošie noteikumi "Par administratīvo atbildību Gulbenes novada pašvaldības teritorijā" paredz iedzīvotāju līdzdalību kārtības uzturēšanā pilsētā. Savukārt šie noteikumi ir izstrādāti, ņemot vērā to, kas rakstīts Pašvaldību likumā. M.Didrihsons - Linards - Nuka stāsta, ka ne tikai Gulbenē, bet analoģiski visā Latvijā iedzīvotāji pilsētās piedalās ietvju un ielu malu sakopšanā. Šāda prakse Latvijā esot jau kopš pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem. "Mājas īpašnieks ir atbildīgs par to, lai viņa teritorija un pieguļošā teritorija tiktu sakopta un no ietvēm būtu notīrīts sniegs," saka pilsētas sabiedriskās kārtības sargs.

 

Vietējie noteikumi - vietējais likums

Gulbenes patērētāju interešu aizsardzības kluba vadītājs Mārtiņš Kokars "Dzirkstelei" saka, ka viņam ir zināms konkrēts gadījums, kad privātmājas īpašnieks Rīgā tiesājies ar pašvaldību tieši saistībā ar šo jautājumu, jo arī galvaspilsētā dome izmanto iedzīvotāju palīdzību ietvju un ielu malu sakopšanā. "2004.gadā iedzīvotāji Satversmes tiesā zaudēja. Vairāk neko komentēt nevaru," saka M.Kokars.

 

Gulbenes novada domes Juridiskās un personālvadības nodaļas vadītāja Vita Kravale "Dzirkstelei" bilst, ka pagaidām pašvaldībai nav tik daudz sētnieku, lai nodrošinātu visu gājēju ietvju un ielu malu sakopšanu. Viņa uzsver, ka pašvaldības saistošie noteikumi darbojas kā "vietējais likums, kas ir jāpilda". Turklāt ielas un ietves taču izmantojam visi un vēlamies, lai tās būtu kārtībā.

Pievieno komentāru

Komentāri 55

interesnti

Cik pēc likuma metri skaitās no privātīpašuma piegulošā teritorija???? Ir tak jābūt kautkādai robežai????

pirms 9 gadiem, 2012.01.23 10:19

es

Latvijas satversmes likumā par Personas tiesības un pienākumi 20.pantā rakstīts .Piespiedu darbs ir aizliegts!!!!!!!!!!!!! Par piespiedu darbu netiek uzskatīts obligāts valsts dienests, iesaistīšana katastrofu seku likvidēšanā un labošanas darbi, kas noteikti saskaņā ar tiesas spriedumu.!!! Likums ,, Par sociālo drošību"" 1 pants, 1 punkts. Ik vienam ir iespēja brīvi izvēlēties nodarbošanos un ar savu darbu nopelnīt dzīvei nepieciešamos līdzekļus. Ja dome uzskata , ka tas ir sabiedrības pienākums, tad tas var būt tikai brīvprātīgs, nevis ar sodu apliekams darbs.Un sabiedrības darbs, ir pēc katra cilvēka iespējām, nevis to var uzspiests un pat vēl sodīt, par to.

pirms 9 gadiem, 2012.01.23 10:06

kurmim

Nu malači, tad barojiet vien pašvaldības 'deputātus un Albu, un maksājiet nodokļus un maksājiet, apkuri, tīrīšanu utttttttttt visu ko jums piestāda, ,,,,,,,,,,,citiem tak vajag uzdzīvot uz Jūsu kurmīt rēķina,,, un audzē vien savu padomju komunisma patriotismu,,,,,,,,,,,,,,,,,

pirms 9 gadiem, 2012.01.23 09:48

kurmim

Nu malači, tad barojiet vien pašvaldības 'deputātus un Albu, un maksājiet nodokļus un maksājiet, apkuri, tīrīšanu utttttttttt visu ko jums piestāda, ,,,,,,,,,,,citiem tak vajag uzdzīvot uz Jūsu kurmīt rēķina,,, un audzē vien savu padomju komunisma patriotismu,,,,,,,,,,,,,,,,,

pirms 9 gadiem, 2012.01.23 09:48

KURMIS

Daudzdzīvokļu mājas sētniekam jākopj futbola laukuma lieluma teritorija,t.sk.arī pašvaldības piederošā skvēra daļa ar visiem trotuāriem un mājai piederošā teritorija.(zaļās zonas laukums),bet maksā par to mājas iedzīvotāji.

pirms 9 gadiem, 2012.01.21 09:56

KURMIS

Daudzdzīvokļu mājas sētniekam jākopj futbola laukuma lieluma teritorija,t.sk.arī pašvaldības piederošā skvēra daļa ar visiem trotuāriem un mājai piederošā teritorija.(zaļās zonas laukums),bet maksā par to mājas iedzīvotāji.

pirms 9 gadiem, 2012.01.21 09:54

Arcix 10

par kādu naudiņu adamovičs maizi ēd, lai tīra māju priekšas pats ar savu albas gvardi un nēdušajiem dēliem

pirms 9 gadiem, 2012.01.20 17:47

:) tam citronam

Tā ir ne tikai Ventspilī, bet gan VISĀS pilsētās.

pirms 9 gadiem, 2012.01.20 15:58

:) tam, kurš atbildēja kurmim 20.01.2012. 0

Zemes gabala platībai nav sakara, pareizāk sakot ir daļējs sakars, ar zemes gabalam piegulošā trotuāra platību. Nozīme ir zemes gabala konfigurācijai. Jā, stūra mājām ir tā pavairāk.

pirms 9 gadiem, 2012.01.20 15:57

citrons

Gadijuma Venstpili nebija kkas lidzigs,ka iedzivotajiem pasiem jatira ielas!?

pirms 9 gadiem, 2012.01.20 14:50

atbilde kurmim

Jā, es tiešām godīgi maksāju nodokļus,,,,bet par tiem kvadrātmetriem.Jo lielāka zemes platība, jo es vairāk arī maksāju nodokļus,,,tā lūk,,, tātad domei tiek vairāk naudiņas, jo man īpašums iet gar trotuāru, nevis kā citiem dārzs uz pagalma pusi un pāris metri tik jānotīra. Es vakar tiešām uztaisīju eksperimentu, iztīrīju savu pagalmu un trotuārus, tas man pēc sniega aizņēma 4,5 stundas. Un šodien visi kauli sāp un iesnas, un kakals sāp. Pie tam lāpsta pa vidu ieplīsa, ceļa valni raušot ko traktors bij piestūmis. Un pats labākais šodien pieceļos, un mans darbs vējā, traktors atkal lielu valni sastūmis pagalmam priekšā. Super.

pirms 9 gadiem, 2012.01.20 08:55

:) tai atbilde kurmim

Ja jau Tu būtu tā maksātāja, bet ja nopietni, tad takse šajā gadījumā būtu par mērvienībām (apkopjamiem kvadrātmetriem, nevis gabaliem).

pirms 9 gadiem, 2012.01.19 13:22

tam jap

Domei jānodarbojas ar ielu braucamajām daļām. Tas arī tiek finansāts no nekustamā īp. nodokļa.

pirms 9 gadiem, 2012.01.19 13:04

atbilde kurmim

Vai tev ir savs SIA KA GUDRI RUNĀ. Tad ok, es maksāšu 2,50 katru mēnesi, lai pašvaldība tad tīra gan trotuārus gan pārējās piederošās daļas, grāvjus, zālienus, lapas , uttttttt, kas jātīra privātmājām. Tev gudri runāt, savus 2,50 samaksāji un muti brūķē.

pirms 9 gadiem, 2012.01.19 11:47

Oi

Tam jā.....klau tad jau iznāk ,ka mūs(namturus,vietturus,tukšiniekus) par mūsu naudu vēl čakarē!Vai domājiet ,ka namturis tik guļ namā un skaita dolārus,ko?Ja ,kas tad namturi neprasīja ,lai liek bruģus,ja slikti pilda pienākumus-tak lai atņem tiesības pārvietoties,atdod citam apsaimniekot ,kas to darīs labāk,bet kam vajadzīgs jūsu trotuārs vai metrs pie kāda privātmājas,ko, jo uz ēku jums nav un nebūs nekādu tiesību pat pirkstēt.Kas attiecās par godiem,tad patreiz aug paaudze kam tie nav un nebūs svēti,tā,ka karogs arī drīz vien būs vēsture,ko tāpat kā pasaules vēsturi kā batonu mums sprauda ausī ,kur puse ir meli un izdomājums.

pirms 9 gadiem, 2012.01.19 11:16

KURMIS

Daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji sētniekam maksā 160 - 170 latu mēnesī,tas sanāk 2,60 - 2,80 lati no katra dzīvokļa ( 60 dzīvokļu māja) Jātīra nevis mājai piegulošais trotuārs, bet jātīra arī pašvaldībai piederošā skvēra daļa (jāpļauj zāle,ziemā jātīra trotuāri) Tad kāpēc privātmāju īpašniekiem nebūtu jātīra savam īpašumam piegulošais trotuārs?Ja to nevar izdarīt pats,tad ir jāmaksā cilvēkam,kas to izdarīs.

pirms 9 gadiem, 2012.01.19 10:04

hi. ok. dibiniet katrs savu uzņēmumu SIA tīrīšana ielās..............gan daudzīvokļu , gan privētmājās, būs Gulbene prēmētā ar lielāko uzņēmējdarbības īpašnieku skaitu,,,,,,,,,hi,.Kur kautko tik dumu, var uzrakstīt ////////?????

pirms 9 gadiem, 2012.01.19 09:56

Beta

A vai tad daudzīvokļu mājām arī katrs iedzīvotājs individuāli dibina savu SIA ar visām izrietošajām birokrātijām???? Sakiet lūdzu, gudrinieki???/ Netēlojiet nu pārgudros, Sia ieteicēji...........................

pirms 9 gadiem, 2012.01.19 09:48

jap

Pašvaldībai ir gan jānodarbojas ar savām ielām un trotuāriem, tāpat kā privātīpašniekiem ar savu zemi un dārzu,,, Ja tev ir domē radi, tad tā arī pasaki........................tad tavu ideju sapratīs arī cilvēki..................

pirms 9 gadiem, 2012.01.19 09:36

Vietējās ziņas