Kāpēc ķiršiem nokalst lapas?

Pavasara laika apstākļi veicināja ķiršu slimošanu ar pelēko puvi. Tagad vietām šī slimība iet uz priekšu. Par to informē Valsts augu aizsardzības dienesta Vidusdaugavas reģionālās nodaļas vecākais inspektors prognožu jomā Imants Kārkliņš.

Viņš stāsta, ka "Latvijas zemais" ķirsis ir plaši izplatīta šķirne mūsu augļu dārzos. To normāli kopjot, saimnieks pretī saņem dāsnu ogu ražu. Tagad vietvietām var redzēt ķiršu vainagos nobrūnējušus ziedus un lapas. Lapu brūnēšana šādos kokos intensīvi turpinās. Tā ir kauleņkoku pelēkā puve jeb ķiršu mēris. Pašreizējie laika apstākļi sekmē slimības attīstību un izplatību. Inficētie zari atmirst, tā saglabājot slimības sēņotni zaru audos nākošajam gadam. Slimību veicina pavasarī zemā temperatūra ap plus 5 grādiem un mitrums. Pamazām slimības ietekmē, sākot no apakšējiem zariem un pārvietojoties uz augšējiem, ķirši aiziet bojā.


Ķiršu mēri var ierobežot normāli kopjot stādus, mēslojot, irdinot apdobi, izgriežot sausos zarus. Ja kokam zari ir bojāti, tad tie nekavējoties un regulāri ir jāizgriež un jāsadedzina. Ja gadījumā inficēti ir visi zari, tad koks ir jāiznīcina. Jāveic arī smidzinājumi ar fungicīdiem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas