Kas notiek lauku kapos? 7

Kapu apsaimniekošanas noteikumi iedzīvotājus biedē
Stāmerienas kapsētā esot ieviesti jauni, stingri noteikumi. Kādam esot likts izrakt dzīvžogu, kas sniedzas pāri noteiktajam kapu laukumam, citam aizrādīts, lai zem soliņa netur plastmasas pudeles ūdenim. Izteikts arī brīdinājums, ka tikšot nolīdzinātas līdz ar zemi tās kapu kopiņas, kas netiks koptas piecus gadus. Vai nenotiks tā, ka ārzemēs strādājošie latvieši, pārbraucot mājās, vairs neatradīs savu piederīgo kapu vietas? Par to satraukumu "Dzirkstelei" pauda vairāki Stāmerienas iedzīvotāji, zvanot redakcijai.

Vai kapos pārspīlēti prasa ievērot kārtību jeb iedzīvotāji sacēluši ažiotāžu nepamatoti? Gulbenes pilsētas pārvaldes Tehniskās nodaļas vadītājs Alvils Pētersons "Dzirkstelei" saka, ka "ir nepatīkami, ja sakoptai kapu kopiņai blakus ir nesakopta vieta, tomēr katrs gadījums ir jāizvērtē atsevišķi.

 

"Pieļauju, ka mēdz būt arī pārpratumi. Tomēr jocīgi šķiet, kā piederīgie, pat ja tie šobrīd dzīvo un strādā ārzemēs, var piecus gadus nelikties zinis par tuvinieku kapiem," viņš saka.

 

Pašvaldībā "Dzirkstele" noskaidroja, ka novadā ir paredzēta vienreizējā maksa par kapa vietas ierādīšanu, ko paredz domes apstiprinātiais kapsētu maksas pakalpojumu cenrādis. Ikgadējā maksa pagaidām nav noteikta.

 

Cīņa ar plastmasas pudelēm

Stāmerienas kapsētas pārzine Brigita Stalaže "Dzirkstelei" skaidro, ka visas prasības apbedījumu kopējiem esot izteiktas tikai un vienīgi saistībā ar Gulbenes novada kapsētu apsaimniekošanas noteikumiem. Visstriktāk tiekot prasīts, lai iedzīvotāji kapsētā neglabā plastmasas pudeles, kā arī lai nemet atkritumus tam neparedzētās vietās. Kapu apkopšanas inventāru pie apbedījumiem drīkstot glabāt, taču - saprāta robežās.

 

"Kapsēta ir kapsēta, nevis spainīšu izstāde," uzsver B.Stalaže.

 

Viņa norāda, ka tas, kādam ir jābūt dzīvžogam pie kapiem, ir noteikusi pašvaldība. Šo stādījumu augstums nedrīkst pārsniegt 70 centimetrus. Taisnība esot, ka piecus gadus nekoptu kapu var nolīdzināt. Arī to paredz pašvaldības noteikumi. Tādā gadījumā vispirms tiekot rakstīts akts, komisija apseko un lemj, kā rīkoties. Stāmerienas kapsētā pagaidām vēl neviens kaps nav nolīdzināts, taču tāda nepieciešamība ir jau apzināta. B.Stalaže pieļauj, ka tādi būs kapi, kurus kopj vairs tikai attāli radi, kuri tad arī var rakstīt atteikumu no šiem kapiem.

 

Gulbenē noteikumus ievēro jau sen

Gulbenes kapsētu apsaimniekošanas speciāliste Valda Kupce "Dzirkstelei" saka, ka pilsētā kapu apsaimniekošanas saistošie noteikumi ir spēkā jau gadu gadiem. Tāpēc prasības pilsētniekus neizbrīna. Pārsteigums ir vienīgi kapu kopējiem lauku kapsētās, jo tur nekādi šo teritoriju apsaimniekošanas noteikumi līdz šim nav bijuši.

 

"Ar tādām problēmām kā kapu dzīvžogiem uz celiņiem pilsētas kapsētās īpaši nenākas saskarties," bilst V.Kupce.

 

Gulbenē neesot izvērsta kampaņa pret plastmasas pudeļu glabāšanu kapu laukumos.

 

"Ja cilvēks šādu ūdens pudeli tur zem kapu soliņa, tad nav ne vainas. Taču, ja pudeles mētājas citviet kapos, tās tiek savāktas."

 

Gulbenes kapsētās V.Kupce arī neredz tādus apbedījumus, kuri nekopšanas dēļ tuvākajā laikā būtu jānolīdzina.

 

"Kapi kādam ir jākopj! Ja to nedara, apbedījumu aizaug, sūno, tur pat sāk augt koki. Ir daļa apbedījumu Gulbenē, kur mēs vienkārši nopļaujam zāli."

Pievieno komentāru

Komentāri 7

KELLIJA

Nebūsim slinki un sakppsim ari mūsu tuviniekiem blakus esošos pamestos novārtā kapiņus. Mēs tā Stāmerienas kapos arī esam uzņēmušies šefību par 1 kapavietu, kaut braucam no Rīgas apciemot vecmammu un sakopt ģimenes kapu vietu. Un tas mums tiešām dara prieku.Pat nezinam, kas tur apglabāts, jo uzskaites šajos kapos, diemžēl, nav bijis...Nevar jau zināt, vai pašiem būs kopēji...

pirms 9 gadiem, 2011.05.17 14:50

lima

tam vecavam tamtem tiesam vairs nau ko darit.pat traucini,kas stav pie saviem kapiem sak traucet .apsurds.nu jau nezin pie ,ka kasities.

pirms 9 gadiem, 2011.05.17 09:05

Eh

Lielās tautas klejošanas laikā pašvaldībai vairāk būtu jāiespringst nevis uz vizuālo noformējumu, bet uz apbedījumu uzskaiti. Lai tiem kuri atgriezīsies pēc 10 - 20 un vairāk gadiem varētu parādīt kur viņu senču kauliņi dus.

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 19:33

stāmerniete

nu kapi ir sakopti tas tiešām ir ļoti manāms ..............

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 18:43

pipi

Es nepiekrītu tam, ka kapi jāpārvērš par mantu glabātuvi. Mums kapu kaimiņi starp diviem blakus augošiem bērziem salikuši vāzes, plastmasas bunduļus, lupatas un maisiņus, skats ir ļoti nepievilcīgs, bet kas nu kuram skaitās pievilcīgi.

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 14:21

ES

Pašvaldībai vairāk jāskaidro, lai lēmumi neapaug ar bauimām.

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 11:31

ee

tas ir normāli ,ka cilvēks zem kresiņa glabā spainiti ar ko atbraucot sakopti lai katreiz nava jaņem lidzi to jaunu aizliegt nedrikst .........un istades ir tikai muzeja skaidris nevis kapos .............

pirms 9 gadiem, 2011.05.16 09:05

Vietējās ziņas