Katrs tiks uzklausīts

Jānis Antaņevičs: "Novadā vajadzētu 26 sociālos darbiniekus, ir 19."
Sociālā joma Gulbenes novada domei ekonomiskās krīzes laikā ir kā Ahileja papēdis. Šī vājā vieta var kļūt par budžeta bremzi šogad un arī nākamgad. Ar 1.septembri finanšu trūkuma dēļ jau ir nācies atteikties no daudziem pabalstu veidiem, atstājot tikai pašus nepieciešamākos, ko paredz likums. "Dzirksteles" saruna ar Gulbenes novada domes deputātu, sociālo un veselības jautājumu pastāvīgās komitejas un tāda paša nosaukuma domes nodaļas priekšsēdētāju Jāni Antaņeviču.

- Kāpēc esam tur, kur esam?  

- Bija jānotiek pārmaiņām. Tā vairs nevarēja turpināties. Valstī... līdz šim dzīvojām uz padomijas lauriem. Negribu tos laikus atsaukt atpakaļ. Taču - kas ir mainījies sabiedriskajā domā, prasībās, attieksmē? Ir sajūta, ka daudzi iestiguši slinkumā. Ir gadījumi, kad cilvēks lūdz sociālo palīdzību, kaut gan pats spēj tikt galā ar savu situāciju. Pateikt tieši acīs taisnību? Tas ir grūti, ja cilvēks to psiholoģiski nepieņem. Tas arī rada diskomfortu. Cilvēks, kuram lietas nosauksi īstajos vārdos, būs neapmierināts un dusmosies uz ierēdni, kas atļāvies pateikt patiesību. Negācijās dzīvot ir nepatīkami. Taču taisnība, ka cilvēkos ir šī psiholoģija, kuru raksturo vārdi "man pienākas".

 

Daudzi šodien saka, ka nesamierināsies ar algas samazinājumu un ies bezdarbniekos. Bet varbūt pēc tam atrast darbu būs vēl grūtāk?

Skumji. Savā ikdienas darbā sastopos ar šādu domāšanas veidu. Uzskatu, ka tās ir emocijas, savas cenas uzsišana zināmā mērā. Reālā dzīve ir jādzīvo tā kā tā.

 

- Kāda būs sociālās un veselības nodaļas struktūra novada domē?

 

- Nodaļā strādās trīs cilvēki. Es un Artis Stuburs, būs vēl viens darbinieks, kas nodarbosies ar tehniskuo darbu - dzīvokļu uzskaiti, rindas kārtošanu. Sociālo dienestu novadā veidosim vienotu. Visos pagastos paliek un strādās sociālie darbinieki. To trūkst tikai Līgo pagastā un Druvienā. Likums nosaka, ka uz 1000 iedzīvotājiem pašvaldībā ir jābūt vienam sociālajam darbiniekam. Mums novadā būs vajadzīgi 26 sociālie darbinieki, pagaidām ir 19.

 

- Kā jūs raksturotu ideālu sociālo darbinieku?

 

- Ideāls? Neteikšu. Neviens mēs neesam ideāls. Labs sociālais darbinieks ir tāds, kas spēj saprasties ar jebkuras kategorijas cilvēkiem, spēj pārliecināt, motivēt cilvēku un vest viņu pie veselā saprāta. Par spīti ekonomisjai krīzei. Ja sociālais darbinieks spēj "izvilkt" no dzīves likstām un palīdz nostāties uz kājām kaut vai vienam no 100 klientiem, par to ir jājūtas no sirds gandarītam. Visiem 100 palīdzēt neizdosies, tad sociālais darbinieks pats salūzīs.

 

- Vai arī alkoholiķiem jāpalīdz tikt uz ceļa?

 

- Noteikti. Un var palīdzēt! Jāsaprot, ka alkohols - tas ir bizness. Mēs neviens neesam kristāli. Katrs reizēm pasēžam pie klāta galda. Taču dzīve mums katram ir dota viena. Nevajadzētu sevi tīšām dzīt kapā. Tiem, kas dzer, ir tikai viena problēma - kā atkal piedzerties. Pārējiem ir arī citas raizes, ar kurām jātiek galā. Bet katrs savu dzīvi mēs izvēlamies pats. Ja mēs visi būtu viena līmeņa cilvēki, tad nebūs vienam, nebūs otram, nebūs trešam ko darīt. Katrā gadījumā cilvēkiem ir jābūt dažādiem. Bet ir žēl skatīties uz to cilvēku kategoriju, kas nesaprot, ko paši nodara sev un savai dzīvei.

 

- Saglabāsiet veco ļaužu mājas, sociālos dzīvokļus novadā?

 

- Jā, veco ļaužu mājas Gulbenē, Lejasciemā, Stāmerienā, sociālos dzīvokļus Beļavā, Daukstēs, sociālās aprūpes centrus Jaungulbenē un Tirzā, kā arī bērnu krīzes centru, kas veidojas Litenē.

 

- Zinu, ka Gulbenes veco ļaužu mājā iemītnieki jūs ļoti gaida ciemos.

 

- Darbs ir saspringts, būšu šonedēļ pabeidzis apsekot visus novada pagastus, tad ķeršos pie pilsētas.

- Novadā būs sešas bāriņtiesas - Gulbenē, Strados, Lejasciemā, Rankā, Lizumā un Daukstēs. Vai pietiks?


- Tas ir pārrunāts ar pilsētas un pagastu pārvalžu vadītājiem, ar bāriņtiesu priekšsēdētājiem. Jautājums ir izdiskutēts. Gulbenē un piecos pagastos atradīsies bāriņtiesu priekšsēdētāji, taču tas nenozīmē, ka pārējie pagasti paliks funkciju veikšanas. Būs vietnieki šajos pārējos pagastos, kas veiks identiski tās pašas funkcijas, kādas ir priešsēdētājiem.

- Kam nu būtu sociāli jāpalīdz, tie ir pirmsskolas un skolas vecuma bērni no trūcīgajām ģimenēm.

 

- Agrāk pagastos spēja piešķirt finansiālu palīdzību reizēm arī tādām ģimenēm, kam tas nepienākas. Viennozīmīgi varu pateikt, ka vairs nebūs tā kā bija. Līdz 1.septembrim vēl daudzu pagastu pārvaldes izmanto iespēju daudziem bērniem piešķirt brīvpusdienas visa mācību gada garumā. Noteikti, ka vēl tiks apzināta nepieciešamība pēc palīdzības. Rudenī un ziemā šis problēmas parasti samilzt. Pagastu un pilsētas pārvaldes, kā arī sociālais dienests darīs visu iespējamo, lai izvērtētu katru situāciju, katru konkrēto gadījumu un palīdzētu iespēju robežās.

 

- Tātad ar 1.septembri Gulbenes novadā pašvaldība iedzīvotājiem nodrošinās piecus pabalstu veidus - garantēto minimālo ienākumu, dzīvokļa pabalstu, pabalstu ārkārtas situācijā, pabalsts bāreņiem, pabalsts tuberkulozes slimniekiem. Un viss?

 

Jāskatās pēc konkrētās situācijas. Katrā pārvaldē uz vietas, arī sociālo un veselības jautājumu komitejā noteikti izvērtēs katru gadījumu.

Pēc kādiem kritērijiem? Pēc sirdsapziņs? Cilvēki saka, ka reizēm viņiem palīdzēt nespēj neviens cits, kā tikai pašvaldība.

Noteikti neviens cilvēks pašvaldībā netiks atraidīts. Katrs tiks uzklausīts. Viņa skatījums tiks pieņemts un situācija tiks izvērtēta. Cilvēkam, kas nonācis saržģītā situācijā, jāpalīdz. Tāds ir mans skatījums. Katras pārvaldes vadītājam būs dotas tiesības līdz zināmai summai pašam ar savu rīkojumu palīdzēt budžeta ietvaros. Viss ir atkarīgs no situācijas.

 

Vizītkarte

 

Vārds, uzvārds: Jānis Antaņevičs.

 

Dzimšanas vieta un laiks: Madonas rajona Varakļānu pilsētā 1958.gada 28.septembrī.

 

Izglītība: 2006.gadā pabeigta Sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskola "Attīstība", iegūta sociālā darbinieka specialitāte.

 

Pieredze: bijis šoferis Stāmerienā, inženieris, mehāniķis, kombainieris, mehanizators, izpilddirektors kokzāģētavā, sagādnieks, strādnieks Rankā, vadījis Rankas pašvaldību no 1985. līdz 1994. gadam un no 2001. līdz 2009.gadam.

 

Tagad strādā: ir Gulbenes novada domes sociālo un veselības jautājumu nodaļas vadītājs, kā arī šīs pašvaldības deputāts.

 

Ģimenes stāvoklis: ir pieaugušas meitas Sanita un Iveta, kā arī mazmeita Paula, kurai svētdien būs trīs gadu jubileja.

 

Hobiji: patīk televīzijā skatīties sporta pārraides, kā arī motokrosu klātienē, patīk sēņot.

 

(Vairāk lasiet 22.augusta "Dzirkstelē")

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas