Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Klēts” turpinās audzēt graudus

Aldis Dukurs lēš, ka lielāko sadārdzinājumu veido minerālmēslu cena
Litenes pagasta kooperatīvā sabiedrība "Klēts" nedomā pārtraukt graudaugu audzēšanu, jo cer, ka rudenī izaudzēto ražu būs iespējams veiksmīgi realizēt.

"Esmu pārliecināts, ka pieprasījums pēc graudiem būs arī šogad, tāpēc turpināsim tos audzēt. Pagaidām vienīgi nav skaidrs, kāda būs graudu cena. Jau šobrīd ir iespējams noslēgt līgumus ar firmām un pārstrādes uzņēmumiem par graudu pārdošanu rudenī. Tas ir garants, ka ražu būs iespējams pārdot," saka kooperatīvās sabiedrības "Klēts" valdes priekšsēdētājs Aldis Dukurs.

 

Līgumus slēgs arī "Klēts", lai jau šobrīd zinātu pēc kādiem graudiem būs pieprasījums un varētu tiem atvēlēt lielāku platību.

 

Izvēlas kviešus un rapsi

A.Dukurs stāsta, ka šajā pavasarī salīdzinoši vairāk sēšot kviešus un rapsi. Šobrīd vēl nevarot precīzi pateikt, kādu platību atvēlēs katrai kultūrai konkrēti, bet kopumā ar graudaugiem tiks apsēti apmēram 200 hektāri. "Klēts" iepērk sertificētu sēklas materiālu, kā arī sējai izmanto pašu iepriekšējā gadā izaudzētos graudus.

 

"Pagaidām, sekojot biržas ziņām, esmu pārliecinājies, ka Eiropā graudu cenas pagaidām nemainās. To, kas notiks rudenī, pavasarī ir grūti paredzēt," piebilst A.Dukurs.

 

Lai apsētu lielāko daļu "Klēts" platību, tiek izmantota moderna tiešās izsējas sējmašīna. Tās priekšrocība ir tā, ka tīrumos nepaliek tukši neapsēti laukumi, jo vienmērīgi saaug gan labība, gan rapsis. Līdz šim nav bijis problēmu arī labības uzglabāšanā, jo "Klētij" ir sadarbības līgums ar Vidzemes agroekonomisko kooperatīvo sabiedrību.

 

Lielu projektu nav

"Šobrīd "Klēts" nav iesniegusi jaunus projektus, jo vispirms ir jātiek galā ar iepriekšējo gadu kredītiem, bet pašreizējās graudu cenas no jauniem aizdevumiem liek atturēties. Diemžēl kredītu procenti palielinās, ceļas degvielas cenas un citas izmaksas, tikai graudu cenas nepieaug," stāsta A.Dukurs.

 

Vistiešāk šo dārdzību atklāj minerālmēslu cena pret graudu cenu. Minerālmēsli ir kļuvuši desmitkārt dārgāki nekā pirms pieciem vai sešiem gadiem. Tāpēc šobrīd tiek domāts audzēt zaļmēslojumu, lai kaut nedaudz samazinātu izmaksas.

 

"Tiem kooperatīva biedriem, kuri nodarbojas ar lopkopību, ir vienkāršāk, bet saimniecībai, kas nodarbojas tikai ar graudkopību, zemi ir grūti atpūtināt," spriež A.Dukurs.

 

Sniedz pakalpojumus

"Klēts" savulaik dibinājās, sadaloties septiņām paju saimniecībām, starp kurām vienai piederēja arī graudu kalte. Samērā ilgi tika sniegti tikai graudu kaltēšanas un uzglabāšanas pakalpojumi, bet tad no paju biedriem, kuri paši vairs nevēlējās apstrādāt zemi, sabiedrība sāka šīs platības nomāt, lai audzētu graudaugus. Lauksaimniecības pakalpojumu sniegšana joprojām turpinās, piemēram, zemes apstrāde un tamlīdzīgi, tikai pakalpojumu cenas palielināsies. "Klēts" pakalpojumus izmanto neliels zemnieku skaits, jo lielāko saimniecību īpašnieki ir sarūpējuši paši savu lauksaimniecības tehniku.

 

A.Dukurs uzskata, ka šodien kooperatīvās sabiedrības statuss īpašas priekšrocības negarantē.

 

"Dažādos projektos zemniekam individuāli ir izdevīgāk startēt nekā kooperatīvam. Ja kooperatīva gada apgrozījums ir mērāms miljonos, tad tas ir izdevīgi. "Klētij" šis apgrozījums miljonu nesasniedz," saka A.Dukurs.

 

Valdes priekšsēdētājs piebilst, ka esot plāni arī šim gadam, bet viss atkarīgs no tā, kā tos izdosies realizēt dzīvē. Plānus A.Dukurs pagaidām neatklāj, jo tiem jāļauj piepildīties.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas