Ko darīt ar dārzā atrastu beigtu gulbi? 5

No debesīm nokritis īpaši aizsargājamas sugas putns
Pārsteidzošu "dāvanu" savā ģimenes mājas dārzā Gulbenē, Krasta ielā, šodien no paša rīta atrada Anna Krasta. Pagalmā iznākt pamudinājis ķēdē piesietais suns, kas skaļi rēja. Tad saimniece vēl manīga kļuva, redzot, ka kaimiņu kaķis šiverē tuvumā. Gājusi skatīties, kas tur ir. Pārsteigums bijis liels, ieraugot guļam mitrajā zālē milzīgu baltu gulbi. Tas bija beigts un pagalam.

Vispirms paziņo "Dzirkstelei"
"Sirds nosāpēja, cik liels un skaists putns bez nevienas skrambiņas. Kas viņam noticis, nezinu pat ko domāt. Varbūt sapinies tuvumā esošajos elektronīnijas vados? Varbūt slims?" saka sieviete. Galvā bijusi viena doma: ko tagad darīt? Pašai apbērēt putnu? Neļaus taču to saplosīt kaķiem vai suņiem, kas klaiņo apkārt un neatteiktos no tādas maltītes.


Beigtajam putnam Anna pārklājusi segu - ar cieņu, kā pienākas. Tad sākusi zvanīt "Dzirkstelei", lai nāk un skatās. "Diemžēl kaimiņu kaķis tomēr paspēja jau apgrauzt gulbim galvu," žēlojas viņa.


Kam īsti ir jāziņo?
Sazinoties ar Pārtikas un veterinārā dienesta Gulbenes pārvaldi, "Dzirkstele" saņem atbildi, ka par beigto gulbi iedzīvotājiem pa taisno jāziņo pašvaldībai. Gulbenes pilsētas domē savukārt saka, ka beigto putnu jāapskata veterinārā dienesta ļaudīm, taču varot zvanīt arī uz pašvaldību, kas saukšot palīgā atbildīgos dienestus un organizēšot situācijas noskaidrošanu. Vienīgi Madonas reģionālajā Vides pārvaldē "Dzirkstelei" atbild, ka tūlīt speciālists dosies apskatīt beigto putnu, jo varbūt tas pieder īpaši aizsargājamai sugai.


Madonas reģionālajā Vides pārvaldē skaidro, ka, atrodot beigtu īpaši aizsargājamu dzīvnieku, steidzīgi jāziņo par šo gadījumu reģionālajai vides pārvaldei, kura veic šādu negadījumu izpēti un organizē nepieciešamos pasākumus. Beigtus īpaši aizsargājamos dzīvniekus pārvalde nodod Latvijas Dabas muzejam.


Putns pieder muzejam
Gulbenes pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Valtis Krauklis pavisam drīz jau "Dzirksteli" informē, ka gulbi apskatījis Madonas reģionālās Vides pārvaldes speciālists un konstatējis, ka atrastais putns ir ziemeļu gulbis, kas ir īpaši aizsargājamo sugu sarakstā.


Madonas reģionālās Vides pārvaldes speciāliste Inese Sedleniece ziņo: "Visticamāk, atrastais beigtais ziemeļu gulbis ir bijis tikai caurlidotājs Gulbenē."


"Putnu apskatīja arī veterinārārsts. Tālāk par atradumu ziņosim Latvijas Dabas muzejam, kas lems, ko tālāk darīt ar šo īpaši aizsargājamās sugas putnu," saka V.Krauklis.

 

I.Sedleniece saka, ka diemžēl gulbis par izbāzeni muzejam, visticamāk, nederēs, jo putnam ir apgrauzta galva.


Gulbenē pazīst paugurknābja gulbjus
Latvijā no sastopamajām trim gulbju sugām divas ir īpaši aizsargājamās - ziemeļu un mazais gulbis. Izplatītākā tomēr ir paugurknābja gulbju suga, kuras pārstāvji gandrīz katru gadu mitinās arī Gulbenes Dzirnavu dīķī. Arī pagājušajā vasarā te peldējuši trīs gulbji, kas rudenī aizlaidušies.


Paugurknābja gulbjiem knābis ir ar sarkanu krāsojumu un melnu pauguru virs knābja. Ziemeļu gulbi var atšķirt pēc dzeltena knābja krāsojuma. Mazais gulbis Latvijā sastopams tikai migrācijas laikā pavasarī un rudenī.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Juzix

Noplūkt, peibāzt ar āboliem, izcept un pasniegt kā Mārtiņdienas zosi :)

pirms 12 gadiem, 2008.11.06 17:03

vanags

Paskaties nošauts, es dzirdēju ,kā kaimiņš šāva -tagad gaidi kad atzīsies.Vai esi naiva vesels liels skaists putns no debesīm nokrita-NAIVUMS

pirms 12 gadiem, 2008.11.06 08:40

garšigs putns

taisi izbāzeni! tik nedoma gaļu ēst,jo sprāgušu nevar, bet ja dabon svaigu, tad gan pirkstiņus aplaizīt..

pirms 12 gadiem, 2008.11.06 01:10

pele

Sirds nosāpēja, cik liels un skaists purns bez nevienas skrambiņas.Diāna, ļoti jauks teksts, ir par ko pasmieties!:)) Varbūt rakstot vajadzētu pievērst uzmanību tam, ko rakstiet!

pirms 12 gadiem, 2008.11.05 22:48

Vietējās ziņas