Ko sola laika zīmes?

Šis pavasaris ar laika apstākļiem nebūt neiepriecina. Tas ir izvērties ļoti auksts un garš.

Laika vērotājs Vilis Bukšs stāsta, lai arī pavasaris it kā agri sākās, tas notika jau februārī, laika zīmes janvārī un februārī rādīja, ka kopumā pavasaris būs garš. Līdz pat Vasarsvētkiem īsti siltu laiku nav ko gaidīt. Protams, arī aprīļa beigās un maija sākumā iespējamas siltākas dienas, vietām pat plus 15, plus 18 grādi, taču pēc tam atkal maija vidū salnu vietās varētu būt salnas un mainīgi laika apstākļi. Ap 20.maiju varētu kļūt saulaināks un patīkamāks laiks. Kopumā gan maijs būs nokrišņiem bagāts mēnesis.

Jūnijā varētu būt ap plus 20, plus 24 grādiem silts, bet naktis saulainās dienās var būt dzestras. Ja seko ziemas zīmēm janvāra beigās, tad tradicionālajās salnu vietās nakts salnas varētu būt pat līdz 17.jūnijam.

Pagaidām laika zīmes rāda, ka ap Jāņiem varētu būt īslaicīgi nokrišņi, bet bez lielām lietavām, vēl jau gan būs jāvēro nozīmīgās maija dienas. Jūlija sākumā varētu būt vasarīgi silts laiks, bet ap vecajiem Pēteriem, 12.jūliju, beidzot varētu atnākt īsta vasara ar karstu laiku. Šāds karstāks laiks varētu turpināties līdz augusta vidum. Pēc tam, savukārt, Jura dienas (23.aprīlis) un Markus dienas (25.aprīlis) zīmes – vēji, lietus, krusa un slapjais sniegs - rāda, ka rudenī var būt agras salnas un ap Miķeļiem (29.septembris) gaisā jau var lidināties slapjas sniegpārslas. Kopumā rudens var iestāties agri, jau septembris varētu būt salīdzinoši vēss.

“Tā kā šogad nebija īstas ziemas, nevar gaidīt, ka arī pavasaris būs jauks, tomēr, par spīti visam, dabā visi procesi notiek. Tagad jau kuru katru brīdi atvērsies ievziedi, jo pumpuri jau ir piebrieduši. Pagājušajā gadā tie atvērās 27.aprīlī. Iespējams, atveramies pirmos ievziedus varētu sagaidīt jau nākamajās dienās, kas solās būt siltākas. Zaļo arī dažādas šim laikam atbilstošas lauku puķes, zāle un arī pamežs kļūst zaļāks, arī par spīti tam, ka ārā ir vēsāks un krīt kāda slapja sniegpārsla. Galvenais jau ir, ka diena ir gara un gaismas ir pietiekami daudz. Pakāpeniski viss notiks, kā tam ir jānotiek,” saka V.Bukšs. 

Arī pagājušajā gadā bija līdzīga situācija – nebija īstas ziemas un arī pavasaris bija garš, līdzīgi bija arī 2014.gadā, togad maijā bija uzsnidzis sniegs, savukārt 2013.gadā ap 12.aprīli vēl varēja slēpot, jo bija sērsna un līdz mīnus 10 grādiem auksts, bet pēc tam strauji nāca siltuma vilnis, strauji kūstot sniegam, sākās pali un visas upes pārplūda, un maijā jau bija īsta vasara, ap 9., 10.maiju bija pat plus 26 grādi.

“Tā jau tādās reizēs notiek – ir dažādas novirzes, ir arī jāņem vērā lielie gadu cikli, kas periodiski atkārtojas, bet viss dabā līdzsvarojas,” uzsver laika vērotājs. “Šogad tiešām daudzas pazīmes norādīja, ka pavasaris ievilksies, tādēļ nav nekādas vajadzības steigties ar darbiem mazdārziņos. Arī runājot par sēju, jāpiebilst, ka vidējā vai vēlā sēja būs labāka nekā agrā sēja. Taču graudaugu raža šogad varētu būt laba.”

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas