Koģenerācijas stacija janvārī sāks darbu testa režīmā 2

Atbraukt un apskatīties, kā ir pārvērtusies Gulbenes vecā koģenerācijas stacija, "Dzirksteli" aicināja SIA "Bioeninvest" valdes loceklis Inārs Zeps. Iepriekš tur bijām ielūkojušies pirms pieciem mēnešiem un konstatējām, ka izmaiņas ir acīmredzamas. Pirmkārt ir noasfaltētā teritorija. I.Zeps paskaidroja, ka visus zemes darbus un asfaltēšanu labā kvalitātē veica SIA "ZDZ".

Virs vienas no koģenerācijas stacijas kompleksa ēkām izvietota šķeldas noliktava. "Tur tiks uzglabāta kurināmā rezerve divām diennaktīm. Stundā mēs kurināsim apmēram 10 kubikmetrus šķeldas. Šķeldu noliktavā nogādāsim ar frontālo iekrāvēju. Kustīgā grīda pados tālāk kurināmo uz transportieru sistēmu," stāstīja I.Zeps.

 

Šķeldas piegādei tikšot meklēti sadarbības partneri, taču arī paši uz vietas koģenerācijas stacijas teritorijā plānojot šķeldot malku.

 

Pašā koģenerācijas stacijā pagaidām vēl turpinās iekārtu montāžas darbi un rosās strādnieki. Katlu telpā ir Itālijā, Vācijā, Holandē un Portugālē gatavotās iekārtas, kuras darbinot, stacija ražos gan siltumu, kuru plānots pārdot Gulbenes pilsētai, gan elektroenerģiju, kuras pārpalikumu nodos elektrosadales tīklos.

 

Apkalpos 4 darbinieki

I.Zeps stāstīja, ka Gulbenes koģenerācijas stacija ir ilglaicīgs projekts, rēķinoties ar pastāvēšanu vismaz 10 gadu garumā. Darbs stacijā būs automatizēts 99 procentu apmērā. Tas nozīmē, ka uz vietas strādās tikai 4 cilvēki. Līgums par iekārtu apkopēm ir noslēgts ar ģenerāluzņēmēju SIA "Filter", kas veic būvdarbus.

 

I.Zeps rādīja termālās eļļas siltummaiņas katlu, kur eļļa uzsils līdz 350 grādiem un tiks padota uz siltummaiņiem. Savukārt siltummaiņa sekundārajā pusē uzsildītā silikona eļļa caur turbīnu piedzen ģeneratoru, kas ražos elektroenerģiju. Tālāk eļļa tiks novadīta dzesētājā, tur 4,3 megavati siltuma tālāk ceļos uz pilsētas siltumtrasēm.

 

"Saražosim arī 1,0 megavatu elektroenerģijas," sacīja I.Zeps. Ar to atšķiras vecā koģenerācijas stacijas no jaunās, ka agrāk prioritāte bija elektroenerģijas, bet tagad - siltuma ražošana. Testa režīmā koģenerācijas stacija sākšot strādāt jau janvārī, bet ekspluatācijā tā tiks nodota marta beigās vai aprīļa sākumā.

 

Vēlas piegādāt lētāku siltumu

Notiekot SIA "Bioeninvest" sarunas ar "Vidzemes enerģija" par siltumenerģijas piegādi Gulbenes siltumtīkliem, izmantojot šim nolūkam gan pašvaldībai piederošās, gan "Vidzemes enerģijas" privātās siltumtrases. Tomēr SIA "Bioeninvest" ir gatava nepieciešamības gadījumā uzbūvēt jaunu siltumtrasi no koģenerācijas stacijas līdz pilsētas siltumapgādes sistēmai. Šādu darbu veikšanai jau ir saņemti nepieciešamie tehniskie noteikumi un izstrādāts projekts, lai 2014.gadā, kad beigsies termiņš pašvaldības līgumam ar pašreizējo pilsētas siltumapgādes operatoru SIA "Vidzemes enerģija", SIA "Bioeninvest" jau spētu Gulbenei reāli pievadīt salīdzinoši lētāku siltumu.

 

"Mūsu uzdevums ir ražot siltumu, kura cena ir vismaz tāda, kā vidēji valstīt, nevis lielāka," sacīja I.Zeps.

 

Viņš norādīja, ka SIA "Bioeninvest" akcionārs SIA "Energo Uno" uz siltumapgādi raugās kā uz perspektīvu darbalauku. Par to liecina fakts, ka tas ir iegādājies divas koģenerācijas stacijas Daugavpilī ar 8 megavatu elektrisko jaudu un pašlaik izvērtē iespēju iesaistīties vēl citos līdzīgos projektos Latvijā.

 

Jau rakstījām, ka vecajā koģenerācijas stacijā Gulbenē, Miera ielā 17, kura tagad pieder SIA "Bioeninvest", ir veikti apjomīgi rekonstrukcijas darbi kopumā par apmēram 4,9 miljoniem eiro. Tās ir gan privātās investīcijas no SIA "Energo Uno", gan Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējums 44 procentu apmērā.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Vietējās ziņas