Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kolekcionārs ļauj ielūkoties savos krājumos

Kas vienam lieks, tas citam prieks. Senu un ne tik senu sadzīves priekšmetu krāšana kļūst par vaļasprieku tiem, kuri prot novērtēt katras lietas biogrāfiju. Neturēt sveci zem pūra pierunāts litenietis Gunārs Ciglis, kuru vietējie iedzīvotāji zina kā kaislīgu senlietu kolekcionāru. Viņš daļu sava krājuma, piedāvā apskatei pagasta viesiem, iepriekš piesakot ekskursiju. Pie reizes viņš kā diplomēts agronoms un novadpētniecības entuziasts ikvienam interesentam var pastāstīt Litenes agrāro vēsturi.

"Aptuveni 20 gadus man ir veidojusies priekšmetu kolekcija par lauku dzīvi. Tā man glabājas četrās dažadās vietās Litenē. Lauksaimniecības senie darbarīki ir vienviet, tie glabājas mājās. Tajā skaitā ir gan zirga siena pļaujmašīna, gan kuļmašīna "Imanta". Ir arī senāki pārvietošanās līdzekļi. Citur glabājas kolhozu laiku liecības, tostap toreiz aktuālā lauksaimniecības tehnika, piemēram, kombains "Ņiva". Atsevišķi glabājas dažādu laiku sadzīves priekšmeti, bez kuriem nebija un nav iedomājama lauku dzīve," "Dzirkstelei" stāsta G.Ciglis.  

Viņš pats saka, ka sadzīves lietu kolekciju pagaidām vēl nav sistematizējis. Telpa, kurā viņš ved ekskursantus līdzinās atrasto manto glabātuvei. Tā tas patiešām ir. G.Ciglis krāj to, ko citi met projām kā nederīgu. G.Cigļa krājumā ir vadmala, ko Otrā pasaules kara laikā kāda sieva stacijā iemainījusi pret speķi.

 

"Izrādās, ka tas ir audums, no kura savulaik šūti firmas tērpi vācu armijas karavīriem. Pilnīgi autentisks! Vadmala glabāta spēcīgi satīta. To gan diezgan spēcīgi ir sacirtušas kodes," stāsta viņš.

 

G.Cigļa interešu diapazons par priekšmetiem ir ārkārtīgi plašs, sākot ar visu, ar ko cilveks piepilda savu dzīves telpu - mēbeles, trauki, virtuves priekšmeti, rotaļlietas, grāmatas, pirmās elektropreces - un beidzot ar kaut ko, kā saka, priekš dvēseles. Kolekcijā ir arī necils koka koferis, kas atceļojis no Sibīrijas. Gunāra Cigļa sievas rados tas ir pašu rokām gatavots, lai būtu, kur salikt savu mantību, braucienam vilcienā atpakaļ uz Latviju.

 

Kolekcionāra krājumos ir lietas, kas saglabājušies no mužas laikiem, ir Latvijas pirmās brīvvalsts laika sadzīves priekšmeti, kā arī šis tas, kas saglabājies kopš padomju gadiem. Viņa ekspozīcijā ir pirmskara radiouztvērēji "Vef", kā arī seni pūšamie instrumenti, kuri, starp citu, ir lietošanas kārtībā. Tos kāds ir gribējis nodot metāllūžņos. Uzpircēji zina, ka G.Ciglis vienmēr ir gatavs šādus priekšmetus pārvērst par eksponātiem, tāpec zvana un informē novadpētnieku, ja viņu rokas nonāk kas interesants.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas