Kolekcionārs uziet senu Tirzmalietes fotoattēlu

Ar dziļo skatienu dzejniece izceļas starp visiem un fascinē
Gulbenietis Aivars Začs, kas kolekcionē materiālus par novada vēsturi un kultūru, savā seno fotoattēlu krājumā uzgājis fotogrāfiju, kurā sazīmējis slavenās dziesmas "Es dziedāšu par tevi, Tēvu zeme" autori Tirzmalieti (īstajā vārdā Minna Dzelzkalns). Pats saka - tas esot sirsnīgs atradums. Fotogrāfijai kolekcionāras vērtības, visticamāk, neesot, taču tai nenoliedzami ir muzejiska vērtība.

Iemūzīnājis Velēnas fotogrāfs

 

"Šķirstīju vecu, 1990.gada žurnālu "Sieviete". Skatos tur - Tirzmalietes fotogrāfija. Likās, ka tikko kaut kur šo seju jau esmu redzējis savas kolekcijas fotoattēlos. Ņēmu rokās palielināmo stiklu un atradu savos krājumos vecas fotogrāfijas fragmentā Tirzmalieti. Jā, es viņu uzreiz redzēju! Viņai piemīt tāda iekšēja enerģija, ka šī sieviete uzreiz izceļas starp visiem. Vienpatne! Nav bara cilvēks! Kaut kas viņā fascinē. To nevar izskaidrot," saka A.Začs.

 

Viņš neatceras, kā tieši šis attēls nonācis kolekcionāra rokās. Tas ir tikai fragments no fotogrāfijas - grupas bildi ar mācītāju centrā.

 

"Domāju, ka tās ir iesvētības. Tas varētu būt 20.gadsimta sākums. Noteiktu līdz 1914.gadam. Teksts pie bildes ir krievu drukā. Ir Velēnas fotogrāfa H.Bružas zīmogs," stāsta A.Začs.

 

Viņš uzsver, cik svarīgi mājās saglabāt vecus fotoattēlus.

 

"Nav jau būtiski, cik glītā rāmī ir fotogrāfija. Skatoties tajā, uztveram kopumu, reizēm nianses pat neizprotam. Mums katram ģimenē ir kāds albums ar vecām bildēm. Svarīgi ir tās saglabāt, jo šie attēli ir mūsu vēsture," saka A.Začs.

 

"Dzīve ir pūliņi un darbs"

A.Začs devis iespēju "Dzirkstelē" ielūkoties Tirzmalietes acīs - fotogrāfijā no savas kolekcijas. Tirzmaliete ir dzimusi 1876.gada 23.jūnijā (pēc vecā kalendāra - 11.jūnijā) Tirzā skolotāja ģimenē. Viņa beigusi Tirzas pagastskolu un draudzes skolu. Pirmais publicētais dzejolis - "Naktī tumšajā" žurnālā "Baznīcas Vēstnesis" (1899). Daudzu gadu dzejoļi apkopoti krājumā "Aizmirsta sirds". Tirzmalietes populārākais dzejolis - "Es dziedāšu par tevi, tēvu zeme". Viņa ir stāstu autore, sacerējusi arī lugas. Tirzmalietes stāstos ir lauku ļaužu, galvenokārt sieviešu, dzīves tēlojums. Tirzmaliete nodzīvojusi 65 gadus, apbedīta Tirzas kapos.

 

Savā autobiogrāfijā "Senu dienu atbalss" Tirzmaliete raksta: "Man jākopj tēvs, jāpūlējas saimniecībā un jāstrādā, kā nu māku, gādājot par savu uzturu. Tā kā ar rakstniecību līdz šim neko daudz neesmu nopelnījusi, tad rakstniecībai, kā arvien, jāatstāj tikai vaļas brītiņi. Jākopj vasaru dārziņš, lai izaug saknes un kartupeļi. Jābaro govs un sivēns un, lai nopelnītu govij barību, tad mācu arī bērnus, iesācējus, klavieres spēlēt. Dzīve ir pūliņi un darbs."

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas