Komandā jāizvēlas pareizie cilvēki 13

Dainis Švika: „Jāstrādā tā, lai mēs būtu liels un spēcīgs novads, kas varētu Vidzemē par sevi pastāvēt."
Ir pagājis mēnesis, kopš tika ievēlēta jaunā novada dome. Gulbenes novada priekšsēdētājas vietnieka amatā tika ievēlēts Dainis Švika no Tautas partijas. „Dzirksteles" saruna ar D.Šviku par to, kāds ir bijis pirmais jaunā darba cēliens.

- Kā jūtaties jaunajā amatā? Vai nebija grūti pāriet no pagasta pārvaldes uz visa novada pārvaldi?  

- Jāatzīst, ka tā bija mana apzināta izvēle iet prom no pagasta. Laikam 16 gadi ir diezgan ilgs laiks un cilvēkam kaut kas dzīvē ir jāmaina. Es nebūt nebiju pārliecināts, ka tieši šis būs mans jaunais darbs, taču tas, ka iešu prom no pagasta, jau bija izlemts. Apstākļi sakrita un man tagad ir jāstrādā te. Teikšu godīgi - turpinu iejusties. Laikam būs jāpierod pie domas, ka šeit viss būs citādāk. Pagastā visus šos gadus bija jāatbild par visu, kas tur notiek, par katru, kurš kaut ko labu vai sliktu dara, šeit, novadā, laikam nevar uzņemties atbildību par visu, tādēļ droši vien būs nedaudz jāpārkārto domas.

 

- Vai zinājāt, ka Tautas partija jūs virzīs šim amatam un kāpēc izvēlēts tikāt tieši jūs?

 

- Tāda tā demokrātija ir, ka par visu var balsot, pārbalsot, iebalsot. Tie, kas piekrita balsot par Tautas partijas izvirzīto kandidatūru vietnieka amatam, atzina, ka es vienīgais no šīs partijas ievēlētajiem deputātiem varu savākt šīs balsis. Kāpēc tas bija tā, ne man lemt.

 

- Kā vērtējat, ka koalīcijas cilvēki mainīja savu viedokli jau pirmajos balsojumos?

 

- Tas droši vien būtu jājautā koalīcijai, kāpēc viņu laivā radās šāda sūce, bet es domāju, ka partijas ir partijas un koalīcijas ir koalīcijas, tomēr mēs visi esam viena rajona cilvēki un cits citu ļoti ilgi pazīstam. Varbūt reizēm balsojumu arī nosaka personīgās rakstura īpašības. Turklāt ne jau vienmēr domas var sakrist. Šis laikam bija tas gadījums, kad cilvēki izvēlējās darīt tā, kā viņi paši domā. Izskanēja arī runas, ka tika pirktas balsis un viss kas tika solīts, taču tā nenotika. Protams, kaut kādas vienošanās vai pusvienošanās pastāv vienmēr.

 

- Kā vērtējat pašreizējo deputātu komandu?

 

- Katrs ir citādāks, ar vienu ir vieglāk, ar citu varbūt ir grūtāk, bet katram ir savs viedoklis visos jautājumos, tas pakāpeniski sāk iezīmēties. Un tas ir labi! Varbūt vienai daļai, kas ir bijuši mazāk saistīti ar pašvaldībām, spriedumi reizēm ir citādāki, taču tieši tas arī ir vajadzīgs. Mēs, kas ilgi darbojamies pašvaldībās, esam jau pārāk pieraduši pie šiem lēmumiem un mums liekas, ka jādara ir tieši tā un jebkurš citādāks lēmums būs nepareizs, taču tā jau nav. Reizēm tieši vajag skatu no malas, jo īpaši šajos grūtajos laikos.

 

-Reģionālā reforma tika īstenota ar domu taupīt līdzekļus, kāds varētu būt Gulbenes novada ietaupījums?

 

- No pašas reformas nekāds dižais ietaupījums neiznāks. Ietaupījums iznāks uz tā rēķina, ka naudas ir mazāk un mēs būsim spiesti visu pārrēķināt. Vai nu mēs gribam atzīt vai ne, daži gadi tomēr bija trekni. Viss ļoti ātri apauga ar dažādiem štatiem, tur nav ko slēpt. Tagad šis liekais ir jāmēģina nolikvidēt. Krīze un reforma reizē ir arī tāds labs iemesls pārskatīt jebkura štata lietderību. Samazināšanas būs, bet vai tāpēc efektīvāka būs šī reforma, es neņemos spriest. Reforma varbūt būtu izdevusies labāk un vieglāk, ja tā tiktu veikta normālā laikā, krīzes laikā tā ir īpaši smaga.

 

- Kā vērtējat administrācijas aparāta veidošanos? Vai nav absurda situācija, ka strādā gan jaunie, gan vecie darbinieki?

 

- Jaunā pārvalde, kas tiek veidota, gandrīz par 90 procentiem ir tāda, kādu mēs to iezīmējām pirms diviem gadiem, kad izstrādājām novada projektu. Tad vēl nebija ne koalīciju, ne opozīciju - šī shēma tika radīta ar vēsu prātu.

 

Runājot par to, ka strādā gan vecie, gan jaunie darbinieki, tas laikam vairāk šobrīd attiecas uz rajona padomes darbiniekiem. Pārvaldēs pilsētā un pagastos vadītāji ir ievēlēti un viņi jau var brīvi lemt par saviem cilvēkiem. Viņi var vērtēt, kuri ir lieki un kuri ir vajadzīgi. Nedaudz sarežģītāk ir ar rajona padomi, jo likums nosaka - ja novada dome tiek veidota uz rajona padomes bāzes, tad rajona padome ir tā organizācija, kuru nolikvidēt un atlaist pēdējo darbinieku, ja viņš nav pārgājis uz domi, drīkst tikai tad, ja jaunās domes visas darbavietas ir aizpildītas. Tā saka likums. Varbūt dažiem darbiniekiem šobrīd ir nedaudz garlaicīgāk, bet tie darbinieki, kas jau ir pieņemti novadā un vēl veic arī rajona likvidācijas un pārņemšanas funkcijas, strādā dubultā, taču pagaidām saņem vienu algu ar ļoti minimālu piemaksu. Es ceru, ka šī pārņemšana ilgi nevilksies.

 

- Tad jau iznāk, ka cilvēki no malas šeit strādāt nevar tikt?

 

- Jebkurš vadītājs var pieņemt arī cilvēku no malas, tā nav, ka viņam ir jāpieņem tikai šie darbinieki. Ministrijas skaidrojumā bija teikts, ka ir jāpieņem labākais un vērtīgākais darbinieks, taču, protams, jāņem vērā ir arī darba likumdošana. Katrā ziņā - kadru izvēle vienmēr ir bijusi smags jautājums.

 

- Kāds ir jūsu viedoklis par algām?

 

- Es laikam biju viens no retajiem, kas ieteica priekšsēdētājai noteikt 1200 latus lielu algu. Es uzskatīju, ka algai jābūt atbilstošai ieņemamajam amatam un tām prasmēm, ko tas prasa. Cits jautājums ir krīze un budžets, bet to visu var pieregulēt.

 

(Vairāk lasiet 1.augusta "Dzirkstelē")

Pievieno komentāru

Komentāri 13

Kā tad!

Lai savilktu galus, nevajag 800 latus. galus cilvēki savelk ar 180 latiem un pat mazak! Arī tiem, kas pieraduši dzīvot, galus nesavelkot, vajadzētu uz savas ādas sajust, ko nozīmē - savilkt jostu. BET - saņemot vairāk nekā 800 latu algu, to nekadi nesajutīs un arī nesapratīs, tos, kam tiešām jāsavelk gali, lai vispār izdzīvotu. paēdušais neēdušo nesaprot, kamēr...
Tomēr tā novada domīte ir bezatbildīga un , es teiktu, bezkaunīga. Joprojām nav aptvērusi, cik smagi ir valstī. Tad kāpēc tas būtu jāsaprort vienkāršajai tautai???

pirms 11 gadiem, 2009.08.03 17:05

suriks

Vismaz pagaidām no komandas nav ne smakas. Tā vien liekas, ka savāc visus, kuri mētājas, gandrīz neviena kārtīga un zinoša speciālista. Bet kuram tad patīk tie gudrie, labāk tādi, lai pa kājām nemaisās, nedod dievs, ņems un izkonkurēs.

pirms 11 gadiem, 2009.08.03 13:55

,,,

Lai kundze mazāk maisās, tad varbūt kaut kas lādzīgs sanāks, ja ne, tad ...

pirms 11 gadiem, 2009.08.03 13:52

Neesmu Lejasciema iedzīvotāja, bet varu tikai apskaust lejasciemiešus, ka visus šos gadus par pagasta veci bijis Dainis....

pirms 11 gadiem, 2009.08.03 10:02

atbilde nātrei

Nju ja, dainim līdz pensijai vēl tālu,,,,,,te jau runā ar iistie komentētāji...vienu teikumu izlasa un sit ārā!!!
Dainis ir feins, un Lejasciems ar ir feins.....un vadītājiem ir jābūt labām algām.....kurš gan straadaas ar atdevi, ja nespēs galus savilkt, ko????

pirms 11 gadiem, 2009.08.02 23:54

Nātre

Tas ir necienīgi un tiešām bezkaunīgi - zākāt D. Šviku. Dainis cienījami ir vadījis Lejasciema pagastu ilgus gadus,par ko saņēmis iedzīvotāju atzinību un atbalstu. Tāpēc jau viņš ir ievēlēts. Taisnība arī tā, ka vajag dzīvē kaut ko mainīt . Šajā gadījumā tas ir tikai likumsakarīgi.

Atļaušos iebilst - Dainis vēl nav nekāds vecis, arī līdz pensijai vēl tālu. Varbūt cienīsim viņa sirmo galvu, kas tāda tapusi darba gados Lejasciemā.

pirms 11 gadiem, 2009.08.02 23:15

Bezkauniigais Švika!!! lai iet pensijā vecais vecis, tāpat no viņa ne kāda labuma.

pirms 11 gadiem, 2009.08.02 18:18

Klausies

Vai tiešam nav kauns rakstīt par lielajām algām.Kāda tad ir prasme Jums tur visiem priekšgalā ar Duļbinsku.Izdariet kaut kop un tad redzēs kāda ir prasme,tad arī var piemērot algu,jau tā viņas ir nesamērīgi augstas.Jau divus mēnešus tautas kalpi to vien runā ,kuram kāda vieta pienākās un kādu vajadzētu algu.Un viss viņiem pienākās pēc likuma ,saprotiet,kādi malači.Bet tās tantes ,kas ar štociņu staigā,vai tā pienācās noņemt 10 %.Arī Jūsu makos aizies no šiem 10%, un visiem ir amati un algas tādas pašas vai nu tāda krīze bijusi vai nebijusi.Vismaz nebūtu runājuši,lai citiem nav tik bēdīgi.Kauns visiem ,kas ēdīsat no pensionāriem noņemtās m,aizītes.

pirms 11 gadiem, 2009.08.02 17:41

erdgas

so amatu speciali izdomaja prieks Svikas, lai vinam nebutu jaiet pensija

pirms 11 gadiem, 2009.08.02 14:12

dome

Vietnieka amats ir vislabākais, jo neparko neatbildi, vari jaukt gaisu , imitēt darbošanos un saņemt pieklājīgu atalgojumu.

pirms 11 gadiem, 2009.08.02 12:35

Manuprāt pats Švika nezina kādi ir viņa pienākumi domē. Sen jau vajadzēja izveidot novada pārvaldi, bet nekas nenotiek. Švika tikai kaut ko fantazē ujn neparko saņem atalgojumu. Zelta dzīve - papļāpā, pafantazē un dzīvo tālāk!

pirms 11 gadiem, 2009.08.02 10:56

Vietējās ziņas