Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kontrolē ogu un sēņu uzpircējus 5

Valsts ieņēmumu dienests atgādina dabas velšu vācējiem un iepircējiem viņu pienākumus.

Atgādinājums uzpircējiem un lasītājiem Ogotāji stāsta, ka pašlaik cena par vienu kilogramu melleņu esot aptuveni 1,45 lati. Pagājušajā gadā šajā laikā cena esot bijusi augstāka un arī ogu mežos pērn ir bijis vairāk nekā šogad.

Ogotāji, sēņotāji un savvaļas ārstniecības augu un ziedu vācēji, ja to ienākumi gada laikā nepārsniedz 2000 latu, var nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji, taču viņiem ir jāveic uzskaite par gūto ienākumu.


Savukārt, ja ienākumi no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas, kuri kopā ar ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas pārsniedz 2000 latu gadā, tie ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.


Dienests atgādina, ka visos gadījumos, kad fiziska persona iepērk ogas vai citas dabas veltes, tai jābūt reģistrētai kā saimnieciskās darbības veicējai. Savukārt, ja fiziska persona iepērk ogas juridiskas personas vārdā, tai jābūt darba attiecībās ar šo juridisko personu. Dabas velšu iepircējam, izmaksājot skaidru naudu par ogu un sēņu iepirkšanu, jākārto izmaksu saraksts, kurā tiek norādīta informācija par ogotāju un sēņotāju (fiziskās personas vārds, uzvārds un personas kods), nododamo preci (nosaukums, mērvienība un daudzums) un izmaksājamo skaidrās naudas summu.

 

Neapzinīgi ir svešie uzpircēji

Lai iespējami sakārtotu šo darbības jomu, dienests apseko ogu un sēņu iepirkšanas vietas un veic kontroles pasākumus.


Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Gulbenes klientu apkalpošanas centrā "Dzirkstele" noskaidroja, ka mūsu pusē ogu un sēņu uzpircēji esot apzinīgi un jau laikus jūlija sākumā nākuši uz dienestu, lai noskaidrotu, kādas formalitātes ir jānokārto. Arī pagājušajā gadā bijis līdzīgi - apzinīgi nākuši uz dienestu un reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji. Neapzinīgi esot svešie uzpircēji, proti, kas nav vietējie, tad esot vērojama aina, ka viens staigā apkārt uzpirkšanas punktam un kontrolē situāciju un cits atkal darbojas. Kaut gan kopuma valstī pārbaudēs visbiežāk tiekot konstatēts, ka ogu un sēņu iepircēji nav reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji, netiek ievērotas darba tiesisko attiecību normas, ogu un sēņu iepirkšanas vietās netiek noformēts izmaksu saraksts par fiziskām personām izmaksātām naudas summām.


Dienests aicina iedzīvotājus ziņot par gadījumiem, kad tiek pieļauti normatīvo aktu pārkāpumi, zvanot uz bezmaksas anonīmo diennakts uzticības tālruni 80009070, vēršoties dienestā rakstiski vai jebkurā citā klientam ērtā veidā.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Dabas vērotājs

Ogas/sēnes pārdošanai nelasu un neesmu lasījis. Bet mežā nācies aizrādīt lai vismaz zem sūnām paslēpj līdzpaņemtos maisus, ne vienkārši izmet.
Bet tā jau tāda cīņa ar vējdzirnavām, jo "gopņiku" ieradumi ar mātes pienu instinktu līmenī nostiprināti un aizrādījums izsauc tikai lamu vārdu lavīnu, kas saturiski līdzīgs "ajjas" komentāram.

pirms 6 gadiem, 2013.08.07 10:10

ajja....

Ko Jus tos ogotajus varat sunit,cilveks iet ogas lasit vai pie pasvaldibas staves pastieptu roku prasiis 100 latus,varu brinities par musu sakartoto valsti(pedinas),un tuksajiem cilvekiem,kas pasi meza nevar pieliekties,bet meles trin.....un tas lielai dabas verotajs,vai tik pareizs esi......

pirms 6 gadiem, 2013.08.06 18:54

Tās pudeles paliek arī pēc meža griezējiem.Bet par to nodokli,vai nav jau par traku,tās ogas lasa arī bērni,vai tiešām par to,ka bērns cenšas piepelnīties tagad jārauj viņam nost tā naudiņa?

pirms 6 gadiem, 2013.08.05 15:40

Ūla

Tas ir p..c - atraduši ko kontrolēt... Būtu labāk būvuzņēmumus mazliet pakontrolējuši...

pirms 6 gadiem, 2013.08.05 13:27

Dabas vērotājs

Kādēļ neliek "ogotājiem/sēņotājiem" maksāt dabas resursu nodokli pie ogu nodošanas?
Paskatieties kādi piegānīti meži ar palstmasas pudelēm un maisiem paliek pēc šitiem!

pirms 6 gadiem, 2013.08.05 12:38

Vietējās ziņas