Krīze neveicina abortu skaita palielināšanos

Pagaidām labāk dzemdē, nevis taisa abortu
Gulbenes slimnīcā abortu skaits šogad nav kļuvis lielāks. Vienīgā vieta, kur tos veic rajonā, ir šī ārstniecības iestāde. Ginekoloģe Rita Skrastiņa "Dzirkstelei" atzīst, ka ekonomiskās krīzes dēļ pagaidām nepalielinās nevēlamo grūtniecību skaits. Viņa to saista ar mūsdienīgu kontracepcijas metožu izmantošanu.

"Grūtnieču, kas nāk konsultēties pie manis, šogad ir tikpat daudz, cik pērn. Sievietes, kuras vēlas bērnu, to plāno. Turklāt valsts aprūpe grūtniecēm ir par brīvu," "Dzirkstelei" saka Jolanta Mazūre, kurai Gulbenē ir ārstes privātprakse ginekoloģijā un dzemdniecībā. Viņa bilst, ka aborts ir dārgs. Arī tas, iespējams, kādu attur no tā veikt. "Joprojām ir pa kādai neplānotai grūtniecībai. Sievietes šodien izvēlas abortu tikai ar narkozi. Tas ir pakalpojums, kas maksā 50 latus. Abortu veicam sievietei laikā līdz 10. vai 12.grūtniecības nedēļai, ir grūti precīzi noteikt grūtniecības iestāšanās brīdi," stāsta R.Skrastiņa.

Gulbenes pilsētas sociālās aprūpes nodaļas vadītāja Anita Sirmā "Dzirkstelei" saka, ka praksē nav bijis gadījuma, kad kāda sieviete tiešā tekstā būtu lūgusi pašvaldību palīdzēt samaksāt par abortu. Taču neesot izslēgts, ka kādai šādi jau ir palīdzēts, jo sociālās aprūpes nodaļai jāiesniedz tikai kvīts par ārstēšanās izdevumiem slimnīcā, bet nav jānorāda diagnoze. Tā ir konfidenciāla informācija, ko atklāt trešajai personai liedz cilvēktiesību normas.

A.Sirmā norāda, ka sieviete, kurai pašvaldība ir piešķīrusi trūcīgās personas statusu, ir tiesīga lūgt pašvaldības palīdzību medicīnas izdevumu apmaksā. Gadā pašvaldība vienam trūcīgajam cilvēkam šādus izdevumus apmaksā kopsummā līdz 75 latiem.

Prakse liecina, ka sievietes, dzīvojot regulāru dzimumdzīvi, kā optimālāko kontracepcijas līdzekli izvēlas spirāli. Tā pēc ievietošanas kalpo aptuveni piecus gadus. Lētākā spirāle maksā līdz 30 latiem. Savukārt pretapaugļošanās tabletes sievietei izmaksā 8 līdz 9 latus mēnesī. Tomēr ļoti daudzas sievietes priekšroku dod tām. Prezervatīvs, kā uzskata ginekoloģes, šodien lielākoties tiek izmantots neregulāros dzimumsakaros.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas