Kronis paliek bez Mis? 16

Kāpēc nenotiks konkurss "Mis un Misters Gulbene 2008"?
Gads tuvojas izskaņai un gulbeniešiem ir sajūta, ka kaut kā šogad pietrūcis. Piemēram, piecus gadus pēc kārtas notikušā konkursa "Mis un Misters Gulbene". Pirmos trīs Līga Vītola palīdzēja organizēt Ingai Troicei, nākamos divus viņa rīkoja viena pati. Pirms tam vairākus gadus konkursu organizēja Gulbenes kultūras nama darbinieces Ineta Meldere un Edīte Siļķēna. Arī šogad konkurss bija paredzēts. Ne jau velti Līga ir sarūpējusi kroni tai meitenei, kurai bija jākļūst par "Mis Gulbene 2008".

"Pērn, tūlīt pēc konkursa "Mis un Misters Gulbene", devos ceļojumā uz ASV. Es tur dzīvoju tikko notikušā konkursa varā un domāju tikai par nākamo. Jau nopirku kroni, ko saņemtu "Mis Gulbene 2008". Šajā kronī ir Svarovska kristāli - 77 zelta un 83 balti. Kronis ir pirkts Floridā. Diemžēl..." "Dzirkstelei" saka Līga ar nožēlu, tomēr, nezaudējot optimismu.

Viņa stāsta, ka 29.novembrī brauks paskatīties konkursa "Mis un Misters Alūksne" norisi. "Nāksies sevi vēl vairāk sāpināt," piebilst Līga.

Brīvā dabā, par brīvu

Ideju viņai pietiek. Līga sevī jau bija vizualizējusi, kāds būtu bijis šāgada konkurss "Mis un Misters Gulbene".

"Bija doma, ka konkursam jānotiek ārā, rudenī, zelta lapkritī, piemēram, oktobrī, kad bija vēl samērā silts. Norises vieta - skatuve brīvā dabā Vecgulbenes muižas parkā. Par to jau bija sāktas sarunas ar muižas īpašniekiem. Šovā būtu sasaukšanās ar mūsu vēsturi, jo vide tam ir piemērota, turklāt Gulbenei šogad apritēja 80 gadi. Gribējās sākt ar pirmsākumiem un šova gaitā nākt līdz šodienai," viņa saka.

Līgas sapnis - lai konkurss skatītājiem būtu par brīvu.

Vai nākamgad būs konkurss? "Es nesaku, ka negribu. Lai arī varbūt ir tādi cilvēki Gulbenē, kas tā domā. Es ļoti vēlos šo konkursu pilsētas jauniešiem, gribu to organizēt. Man tas patīk. Vai nākamgad spēšu? Laiks rādīs," bilst Līga.

Jaunieši ir novērtējuši

Pagājušajā gadā jauniešu centrs "Bāze" konkursu "Mis un Misters Gulbene" atzina par gada notikumu pilsētā.

"Jaunieši saka, ka viņiem šis konkurss ir nepieciešams. Tur viņi gūst to, kas nav pieejams ikdienā. Jaunieši novērtēja vietējos pasniedzējus, jo redzēja, ko šie cilvēki viņiem spēj iemācīt, sasniegt. Nevajag nekur tālu meklēt. Mums tepat ir daudz talantīgu cilvēku," saka Līga.

Tomēr šogad konkurss nenotiks. Vai tas nozīmē, ka Līga devusi sev šogad atvaļinājumu?

"Ne jau es, bet valsts! Ne jau no manis vienas šis lēmums bija atkarīgs. Ir pat grūti paredzēt, kāda būs nākotne," viņa saka.

Ar skumjam Līga piebilst, ka diemžēl Gulbenē iznīkst mazie uzņēmēji, pilsētu pārņem "lielie", kas nav vietējie. Viņus vietējā dzīve, sabiedriskās aktivitātes, problēmas neinteresē, viņi nevēlas atbalstīt šādu konkursu jauniešiem.

"Šodien es nevaru iet pie vietējiem uzņēmējiem lūgt atbalstīt jauniešu konkursu, ja notiek cīņa par eksistenci un darbavietu saglabāšanu gulbeniešiem," bilst Līga. Tomēr viņa tic, ka ekonomiskā situācija Gulbenē, Latvijā un pasaulē stabilizēsies.

Nāca pieteikties atlasei

"Šogad daudz jauniešu nāca pie manis un jautāja, kad sāksies atlase konkursam "Mis un Misters Gulbene". Tas bija septembrī. Ļoti sāp sirdī. Ir ļoti žēl, jo šis pasākums pelēkajā ikdienā ienesa svētkus sajūtu ne tikai konkursa dalībniekiem, bet arī šova apmeklētājiem, gulbeniešiem, viesiem. Tie līdz šim bija gaidīti svētku, uz kuriem cilvēki īpaši posās, gāja ne tikai uz citiem paskatīties, bet arī sevi parādīt," atzīst Līga.

Viņa nepiekrīt tiem, kas uzskata, ka konkurss "Mis un Misters Gulbene" ir komercpasākums. Ne tikai tāpēc, ka ar konkursa rīkošanu nevar gūt peļņu.

"Ne jau organizatoru vārdu pēc tam daudzina un tālāk nes šie jaunieši. Viņi nes pasaulē Gulbenes vārdu. Piemēram, gulbenietis, "Misters Latvija" Kārlis Karolis, kas vēlāk godalgots vēl citos starptautiskajos konkursos, visur stāsta, ka viņš ir ne tikai no Latvijas, bet arī no mazas pilsētas, kurai dots cēla putna - gulbja - vārds," saka Līga.

Viņa atzīstas - lai kā gribētos, nav bijis iespējams šogad jauniešus iepriecināt ar konkursa rīkošanu Gulbenē. Iemesls ir prozaisks. Nav naudas.

"Kā man apgalvoja aģentūras "Mis Latvija" direktore Inta Fogele, šogad konkurss notiek tajās Latvijas pilsētās, kur šo pasākumu salīdzinoši dāsni sponsorē pašvaldība," saka Līga.

Ko viņai pašai līdz šim ir nozīmējis šis konkurss?

"Tā ir bauda. Man, citiem uzņēmējiem, kas atbalsta šo pasākumu," saka Līga.

Ne jau velti arī šogad bija tādi, kas paši vaicāja, vai konkurss būs, jo bija gatavi nākt talkā kaut ar mazumiņu. Un tomēr tas nebija pietiekami, lai ieceri realizētu. Jāņem vērā, ka dzīve kļūst arvien dārgāka. Pērn konkursa rīkošana izmaksāja 9,2 tūkstošus latu. Līga uzskata, ja Gulbenes pilsētas dome konkursā būtu investējusi pusi (tikai 5000 latus) no tāmes, ar to pietiktu.

Par zvaigznēm un gulbjiem

Mēdz teikt, ka visi potenciālie konkursa dalībnieki šim pasākumam nemaz nepiesakās un paliek ārpus konkurences. Līga saka - atnāk un piesakās tie, kas patiesi vēlas. Bieži vien viņi nav speciāli mudināti. Savukārt tie, kuri iedomājušies sevi par neatvairāmiem skaistuļiem, bieži vien ir kompleksu mākti un neiedrošinās iekļauties situācijās, kur ir jākonkurē ar citiem, kur jāļauj sevi vērtēt.

"Tur jau tā lieta, ka mēs esam pārvērtējuši šo konkursu. Patiesībā tas ir skaistumkonkurss. Pietiktu palaist skaistus jauniešus, lai glīti pastaigā pa skatuvi. Bet tur jau tā lieta, ka esam izlutinājuši skatītājus un pašus konkursa dalībniekus. Nepietiek ar defilēšanu pa skatuvi. Visi vēlas šovu. Vajag arvien vairāk un vairāk. Ne jau pusplikus jauniešus cilvēki nāk skatīties. Viņi ilgojas gūt pozitīvas emocijas no kopuzveduma. Vienlaikus paši jaunieši un skatītāji vēlas ieraudzīt, kā, tēlaini izsakoties, pīlēni pārtop par gulbjiem. Konkursa dalībnieku ieguvums ir tur, ka viņi šo jauno, skaisto tēlu tālāk - ikdienā - un prot cilvēkiem pateikt "labdien!", "uz redzēšanos!", "paldies!" un "atvainojiet!". Tas ir ļoti daudz laikā, kad jauniešiem pietrūkst pozitīvu autoritāšu, kam viņi gribētu līdzināties. Konkurss palīdz šīs autoritātes ieraudzīt tepat, blakus, Gulbenē. Ja jauniešiem nemācīsim kultūru un ētiku, tad būs grūti prognozēt, kādi būs Latvijas nākotne," domā Līga.

Viņa atzīstas, ka jau labu laiku domā par iespēju rīkot konkursu precētajām sievietēm - "Misis Gulbene". Apstājusies pret to pašu "bet" - finanses. Tomēr Līga domu par šādu konkursu nav atmetusi un saka: "Gan jau kādreiz."

Vai konkursam "Mis un Misters Gulbene" ir nākotne?

* Kārlis Karolis, "Misters Gulbene 2004" un "Misters Latvija 2005": - Šogad valstī ir tāda ekonomiskā situācija, ka konkursu Gulbenē noorganizēt grūti. Varbūt arī prātīgi būtu šo konkursu rīkot ik pēc diviem vai trim gadiem. Tad konkurss piesaista vairāk jauniešu un viņiem šis notikums liekas nozīmīgs, gaidīts. Ja konkurss norit katru gadu, tad to vairs neuztver ar pienācīgu interesi.

* Nikolajs Stepanovs, Gulbenes pilsētas domes priekšsēdētājs: - Pozitīvs, vajadzīgs konkurss, kurš ir jāorganizē. Taču tas prasa zināmu organizatorisko darbu un finanses. Šis otrais iemesls šogad apgrūtinājis daudzu pasākumu rīkošanu Gulbenē. Domāju, ka arī nākamgad būs tāpat. Tādas pagaidu grūtības. Šo konkursu organizē pēc privātās iniciatīvas. Tātad ir jāmeklē nauda. Pašvaldība apmaksā licenci, nerunājot par telpām, elektrības izmantošanu.

* Ineta Meldere, Gulbenes kultūras centra darbiniece: - Vienmēr būs meitenes, kas gribēs piedalīties šādā konkursā, un arī puiši. Ja tas veido jaunā cilvēka personību, sevis izkopšanu, apliecināšanu, tad kāpēc ne?! Organizatoriski viena pamatproblēma ir finanses. Lai konkursu noorganizētu pietiekami augstā līmenī, lai strādātu ar tā dalībniekiem divus līdz trīs mēnešus regulārās nodarbībās, vajag lielus līdzekļus.

Pievieno komentāru

Komentāri 16

Rita

Bet ka jus to nesapotat ,taa ir iespeja izsities, kaut ari tada,piedavajot savu kermeni apskatei,tas jau ir pastavejis no seniem laikiem.

pirms 12 gadiem, 2008.11.29 13:14

Rehina

Tas bija tik vulgari, kad tas mazinas meitenes ,sakautrejusas, gandris kailas pa to skatuvi,un visi tik aizrautigi(pargribejusies) virsu blenz,un jus to visu vel saucat tados skaistos vardos.......

pirms 12 gadiem, 2008.11.29 13:10

Trele

Labi vien ir,tas nebija labi,par atru tas samaitaja jaunas meitenes.

pirms 12 gadiem, 2008.11.27 20:19

Stepanova kungam

Konkurss bija vienīgais pasākums, kas tiek organizēts" cienījamo gulbeniešu" jaunajai paaudzei un viņu vecākiem kā kopīgs pasākums. Tie, kas tusē pa Balto pili, jau sev izklaides atradīs, bet jaunieši - kā parasti - "vienkārši piecietīs". Nekas, pēc tam aizbrauks prom no sūnu ciema un neatgriezīsies. Aicināsim pie sevis strādniekus no "tuvās" Ķīnas. Vai piekrītat, Stepanova kungs?

pirms 12 gadiem, 2008.11.27 14:31

zēl, ka nenotika šogad konkurs!!! :(
tiešām kaut kā pietrūkst!!! :(

pirms 12 gadiem, 2008.11.27 13:19

Hute

Labi vien ir nav ko ,ka neka sakas bada gadi.

pirms 12 gadiem, 2008.11.26 19:23

Stepanovs šogad basketbolam nav iedevis ne santīma - ja nezini, tad ned*rs...

pirms 12 gadiem, 2008.11.25 20:48

to bijusī konkursante

vajadzētu lasīt uzmanīgāk rakstu, tad saprastu arī komentāru. Gribēju pateikt to, ka kompleksi nav noteicošais, kādēļ jaunieši nepiesakās konkursam. Ir daudz citu veidu, kā cilvēkiem pašrealizēties. Ne visiem ir nepieciešams domāt ar galvu tieši uz mēles. To var daīt arī basketbola laukumā u.t.t. Jebkurš psihologs var apstiprināt, ka nepieciešamība kāpt un skatuves ir vēlme sevi apliecināt, lai kaut ko pierādītu vai kompensētu sev to, kā pietrūkst. Komentārā nebija neviena vārda par to, ka tas ir ļoti vienkārši, vai pat slikti. Bija komentēts raksta teikums par skaistuļiem. izlasi taču rakst un tad korčijies.

pirms 12 gadiem, 2008.11.25 10:26

bijusī konkursante

tas-kāpēc tāds uzbrauciens-
izskatās ka tev vajadzētu kādu gadu šinī konkursā piedalīties, tad Tu saprastu ka lai piedalītos ir tieši galvai jāstrādā un ar dibena grozīšanu pa mēli vien nepietiek! ....vienlaikus ar konkursa gatavošanos var apvienot gan darbu, gan mācības- un tu gribi teikt ka tas ir vienkārši!!!!!
Paldies Līgai ka viņa šo domu par konkursa organizēšanu nav atmetusi, un lai viņai nākotnē viņi izdodas tik pat sirsnīgi un interesanti kā līdz šīm! Līgu ES tuēšu par tevi īkšķus!!!!:)

pirms 12 gadiem, 2008.11.24 22:04

kāpēc tāds uzbrauciens skaistuļiem

vajadzētu saprast, ka ir cilvēki, kuri savu nākotni saredz pelnot sev iztiku nevis ar fotosesijām, bet ar galvu vai arī ar rokām un kājām. Visiem tiešām nav vēlme kāpt uz mēles un dibenu grozīt, jo vienkārši dzīvē ir citas vērtības un prioritātes. Nevajag visus ņemt pēc vienas mērauklas.
Par pēdējā konkursa izdošanos gan varu teikt tikai labus vārdus. Lai izdodas arī turpmāk, jo viss ir labs, kas nav pārspīlēts.

pirms 12 gadiem, 2008.11.23 20:26

Silts nāk sildīšanu , labs ar gaidīšanu. Pagaidīsim nākošo gadu , siltāku laiku , būs jaukāk ( piem uz pašvaldības vēlēšanām ....). Patiešām nemaz nevajag šo šovu katru gadu , labāk retāk , bet tā teikt ar glanci.

pirms 12 gadiem, 2008.11.22 19:15

makanniece

Nu skaists gan tev tas Floridas kronis.Nezaudēsim cerības.Labāk par tevi neviens šo konkursu nespēs uztaisīt.

pirms 12 gadiem, 2008.11.22 18:39

valdis

bet,Līga,to kroni var atdot man!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pirms 12 gadiem, 2008.11.22 14:09

Pretīgais Stepanovs!!! Mazāk sev grābis vai sagrūdis nekam nevajadzīgajam,dz;er;aju basketbolam,bet piešķīris tur,kur tiešām ir izaugsme.

pirms 12 gadiem, 2008.11.22 12:06

Vietējās ziņas