Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Labais dakteris smiltsērkšķis 1

Audzētāji vēlas, lai pēc šīm ogām būtu lielāks pieprasījums
Beļavas pagasta Ozolkalna "Poriešos" jau vairākus gadus audzē smiltsērkšķus. Šobrīd tā ir vienīgā saimniecība novadā, kur šis vērtīgais augs apmēram divu hektāru platībā aug aptuveni piecus sešus gadus.

Tukumnieki iedzīvojas Gulbenē

"Smiltsērkšķus audzē mana meita Lienīte, kura dzīvo Gulbenē. Esmu viņai par palīgu. Kad ir ogu laiks, tad visi kopīgi iesaistāmies ražas novākšanā," saka Līvija Gailuma. Vairākus simtus smiltsērkšķu stādu saimnieki iegādājušies Kurzemē, Tukuma rajonā.

 

"Kad nopirkām spraudeņus, tie bija pavisam mazi, tāpēc pirmajā gadā tos iestādījām dārzā vagās, lai labāk apsakņojas, bet nākamajā pavasarī, kad bija nolūkota vieta stādījumiem, tika nospraustas rindas, lai stādiņus varētu iestādīt noteiktā attālumā citu no cita, kā arī tiktu ievērotas rindstarpas," stāsta L.Gailuma.

 

Starp krūmiem ir divi metri platums, bet rindu no rindas šķir trīs metri. Lai mazos stādiņus varētu pamanīt, apkārt tiem bērtas zāģskaidas.

 

"Nekādu mēslojumu stādot nelikām, tāpat aug un ražo labi. Regulāri izpļaujam zāli," piebilst Līvija. Lai būtu bagātīga ogu raža, kā tas ir šogad, kad krūmu zari līdzinās koši dzeltenām vālēm, starp sievišķajiem krūmiem stādīti vīrišķie, kuriem ogu vietā pie zariņiem ir mazi brūni pumpuriņi. Ja ir tikai sievišķie krūmi, tad arī ir ogas, tikai to raža ir salīdzinoši mazāka. Saimnieki novērojuši, ka smiltsērkšķiem labāk patīk augt mitrākā vietā, bet tur, kur ir smilšaina augsne, atsevišķi krūmi iznīkuši. Šogad stādījums papildināts vēl par dažām rindām.

 

Zarus ar ogām nogriež

 

Smiltsērkšķu krūmi, kas citviet pārvērtušies varenos kokos, te īpaši garumā nestiepjas, jo, piemēram, pagājušajā gadā ogu pilnie zari izgriezti.

 

"Ogas no zariem nost nelasījām, tikai atbrīvojām no lapiņām. Pēc tam ogas ar visiem zariem meita veda uz Balviem, kur nodeva bāzē saldētavā. Šogad laikam uz bāzi ogas nevedīsim, jo nav zaru, ko griezt. Jāpagaida, lai paaugas. No ogām paši spiedīsim sulu," stāsta Līvija.

 

Smiltsērkšķi sākuši ražot trešajā gadā pēc iestādīšanas. Tad gan no visas stādījumu platības izdevies novākt tikai trīs spaiņus ogu.

 

"Ja cilvēkiem vajag smiltsērkšķus, lai brauc un paši lasa. Ja vēlas, var tikt arī pie sulas, tikai iepriekš jāpiesaka. Līdz šim to piedāvājām radiem un draugiem. Gribētos jau, lai pēc šīm ogām būtu lielāks pieprasījums, jo tās ir ļoti vērtīgas," aicina L.Gailuma.

 

Stādījumu platību esot nolemts palielināt, jo vieta atļaujot. Arī putni esot novērtējuši ogas, tāpēc no žagatām un vārnām atkaujoties ar grūtībām.

 

Ārstnieciskas un bagātas ar vitamīniem

 

Saimnieki smiltsērkšķus tur godā, ēdot ziemā svaigus, jo ogas var labi sasaldēt, spiežot sulu, liekot eļļā, vārot ievārījumu un tamlīdzīgi.

 

"Sula labi dziedē brūces, palīdz pret saaukstēšanos, ārstē kuņģa kaites un citādi uzlabo veselību. Gatavojam arī smiltsērkšķu eļļu, ko lietojam katru dienu tukšā dūšā," stāsta Līvija.

 

Izrādās, ka šīs ogas ieteicams lietot asinsvadu nostiprināšanai un holesterīna līmeņa pazemināšanai, cilvēkiem, kuri daudz strādā pie datora, imūnsistēmas stiprināšanai un vēl daudz kam citam.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

...

Jā ievārījums bija ļoti garšīgs līdzīgs ļoooti medum arī mēs tikām pagaršojuši...

pirms 10 gadiem, 2009.09.02 22:53

Vietējās ziņas