Lai „Ferdinands” labi ripo! 6

Gulbenes dzelzceļa depo atjaunotās 63 gadus vecās tvaika lokomotīves vārda došanas svētki, kas notika šodien, 13.jūnijā, pulcēja daudz interesentu. Starp viņiem bija gan ministri un Latvijas dzelzceļa vadošās amatpersonas, kas tvaika lokomotīvei un tās atjaunotājiem neskopojās ar uzslavām, gan ārzemju viesi no Krievijas, Lietuvas, Igaunijas un Lielbritānijas, gan bijušie un tagadējie dzelzceļnieki, gan Gulbenes pilsētas iedzīvotāji.

Sešu gadu laikā, pateicoties sava darba entuziastiem – SIA „Gulbenes-Alūksnes bānītis” ļaudīm, kā arī Bānīša draugu klubam, sarūsējusī tvaika lokomotīve, kas ieguvusi vārdu „Ferdinands”, ir atguvusi savu otro elpu.


Lai gan tai vēl nav atļauts pārvadāt pasažierus, jo jāsaņem atļauja no „Latvijas dzelzceļa” Tehniskās inspekcijas, kā arī bez pasažieriem jānoripo noteikts sliežu ceļa kilometru skaits atbilstoši noteikumiem, melni spožais „Ferdinands” ar savu pārvietošanos pagaidām dzelzceļa depo teritorijā apliecināja, ka vīri, kas iesaistījās tā remontā, ir paveikuši ārkārtīgi lielu darbu. Dažbrīd šķitis, ka pilnībā izjaukto tvaika lokomotīvi neizdosies atkal salikt kopā.


„Beidzot tas ir noticis! Neticami, ka viņiem tas ir izdevies!” bija dzirdami vārda došanas svētku dalībnieku izteikumi. Ovācijas un skaļi aplausi atskanēja brīdī, kad SIA „Gulbenes-Alūksnes banītis” valdes loceklis Aldis Kreislers pret lokomotīvi sasita šampanieša pudeli, kas sašķīda smalkās lauskās. Tā, izrādās, esot laba zīme.


Kopumā tvaika lokomotīves atjaunošanā ir piedalījušies aptuveni pussimts cilvēku. Gulbenē „Ferdinands” pavadīs četrus gadus, bet tad tas atgriezīsies Igaunijas Lavasāres muzejā. To paredz līgums. Pirmo reizi pasažieru vagonus atjaunotā tvaika lokomotīve vedīs uz Alūksni Bānīša svētkos, kas notiks 6.septembrī, kā arī tiks izmantota atsevišķos izbraukumos. Viņa vietā Gulbenē atgriezīsies 64 gadus vecā šaursliežu tvaika lokomotīve „Marisa”, kas arī 2005.gadā tika atjaunota Gulbenes dzelzceļa depo, bet pirms pieciem gadiem aizceļoja uz Igauniju.


Inaugurācijas pasākuma dalībnieki izmantoja iespēju fotografēties uz „Ferdinanda” fona, kā arī ielūkoties lokomotīves vadītāja šaurajā kabīnē.


„Gulbenes dzelzceļa vīriem tagad ir liela pieredze, tāpēc, iespējams, nāksies atjaunot vēl kādu kultūrvēsturiskā mantojuma tehnisko pieminekli,” publikā kāds izteica minējumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

:)

Priecē, ka šajā pasākumā klāt ir cilvēki no industriālās revolūcijas dzimtenes - Lielbritānijas. Tieši tur, pateicoties Ņūtona teorijām, dzima dzinējs - tā laika inženiertehniskās domas apogejs. Vispirms Stirlinga doma, tad arī Vats ar savu tvaika dzinēju ... un tad vairs tālu nebija doma, ka vajadzētu izdarīt tā, lai dzinējs pats sevi pārvietotu - pa zemi, ūdeni un gaisu.

pirms 7 gadiem, 2014.06.14 16:57

:) labojums

Vispirms bija Vats ar tvaika dzinējiem, bet tie bieži ekspluadeāja un traumēja cilvēkus. Lai to novērsu Stirlings radīja savu karstā gaisa dzinēju, kas nebija tik bīstams.

pirms 4 gadiem, 2017.06.11 11:29

ar siksnu

Jā........! Ir vēl Latvijā idioti kam gaivā galīgs=SVIESTS= !

pirms 6 gadiem, 2014.08.23 09:58

lilii

kā tu tvīksti pēc viņa! Pierimsti. Te iet runa par bānīti. Ne par sviestmaizēm.

pirms 7 gadiem, 2014.07.23 05:47

Vietējās ziņas