Lai lauki nepaliktu tukši 3

Par to, kādu redz savas skolas turpmāko nākotni, kad bērnu paliek arvien mazāk, kā izdzīvot, kādas idejas un ieceres realizēt, lai skola turpinātu pastāvēt, par to stāsta Druvienas pamatskolas direktore Velga Černoglazova un latviešu valodas un literatūras skolotāja Jolanta Zirne. V.Černoglazova uzskata, ka tas ir pilnīgi aplam, kas notiek mūsu valstī izglītības sistēmā. "Šī sistēma - nauda seko skolēnam būtu jāmaina. Tā attiecībā uz lauku skolu ir graujoša," atzīst Velga. "Ja turpināsies šāda politika un iznīcinās mazās lauku skolas, mēs nonāksim pie tā, ka Latvijas lauki paliks tukši un aizauguši. Ir pēdējais mirklis, kad situāciju vēl var pagriezt pozitīvajā virzienā," piebilst Jolanta.

Kā tad izdzīvot?
Velga
: - Pie budžeta plānošanas būtu jāņem vērā katra pagasta stiprās puses. Draugi no Igaunijas ir stāstījuši, ka pie viņiem tas ļoti tiek ievērots. Kaut vai neliela budžeta daļa jāatvēl konkrētā pagasta attīstībai. Mums stiprā puse ir kultūrvide, un katram pagastam ir sava stiprā puse, un novadam ir jābūt ieinteresēta attīstīt visu teritoriju. Tas būtu ļoti svarīgi, ja tāda būtu novada domes deputātu domu virzība. Lai neviens nav apdalīts un visiem ir vienlīdz lielas iespējas, vienalga, kurā pagastā viņš dzīvo. Nevis jūs esat mazs pagasts, maz iedzīvotāju, jums neko nevajag.

Jolanta: - Ir sāpīgi, ja jādzird, ka šī ir nomale. Nav jau nekāda starpības, kurā vietā es izvēlos dzīvot. Svarīgi ir, kā dzīvo. Tad, kad prezentējām savu attīstības plānu izglītojamo skaita samazinājuma apstākļos izglītības, kultūras un sporta komitejas sēde, tad no pašvaldības puses izskanēja doma, ja mēs kaut ko nevaram finansiāli "pavilkt", tad arī savās mājās, ģimenē, domājam, kādus tēriņus ierobežot. Bet tas, ko mēs ierobežojam, liecina par mūsu vērtību sistēmu, proti, kas mums ir būtiski un kas nav. Tad iznāk, ka mūsu valstī savā ziņā ietaupa uz izglītību. Tajā pašā laikā pietiek līdzekļu, lai rīkotu banketus vai tamlīdzīgi.

 

(Vairāk lasiet 13.jūlija "Dzirkstelē")

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Ķeceris

Lai gūtu atbildi uz jautājumu kāpēc ir tā, kā ir, vispirms jātiek skaidrībā ar to kā ir. Tad nu, lai tiktu skaidrībā kāpēc laukos ir maz bērnu būtu jāpapēta kam un, galvenais, kāpēc viņi vispār tur vēl ir?

pirms 8 gadiem, 2012.07.16 12:39

es

Druvēnieši malači!
Valstī politika tiešām nepareiza. Kā var tādu izdomāt, ka no 1- 5. klasei pielieto koeficientu, lai neskaitās viens bērns? Izdevīgi vidusskolām, jo tām koeficients lielāks. Lūk tā ja'taisa politika! Jāiesniedz cilvēktiesību birojam šāds lēmums. Tas ir pretlikumīgi.

pirms 8 gadiem, 2012.07.16 10:04

:(

Sāks nauda sekot skolēnam līdz skolas slieksnim, pusi lauku skolu vajadzēs slēgt visā valstī. Tik nesakiet, ka šī ir pašvaldības politika.

pirms 8 gadiem, 2012.07.15 18:17

Vietējās ziņas