Ādažos konstatē jaunu Baltijas lielāko vaboļu sugas atradni

Rīga, 7.aug., LETA. Entomologi Ādažu apkārtnē atklājuši jaunu retās un īpaši aizsargājamās vaboles lielā dižkoksngrauža "Ergates faber" atradni, aģentūru LETA informēja Latvijas Dabas fonda pārstāve Ilze Salna.  
Atklātā atradne ir viena no nedaudzajām Baltijas lielākās vaboles atradnēm Latvijā. Pie kādas izgāztas egles saknēm to konstatējuši entomologi Dmitrijs Teļnovs, Mārtiņš Kalniņš un ornitologs Ruslans Matrozis.

Lielais dižkoksngrauzis var sasniegt pat sešu centimetru garumu, bet Ādažos atrastās vaboles garums ir 5,2 centimetri. Kukaiņi mitinās atmirušā koksnē, bet dzīvus kokus nebojā. Līdz pat 10 centimetrus garie vaboles kāpuri trīs līdz četrus gadus attīstās sausā priežu koksnē liela izmēra kritalās un celmos, turpat arī iekūņojas.

Līdz ar to sugas izdzīvošanai ir svarīgi tieši veco priežu mežu nodrošinātā dabas daudzveidība. Šādi meži Latvijā sastopami galvenokārt Piejūras zemienē. Pieaugušās vaboles ir aktīvas no jūlija līdz augusta beigām, lido sausos priežu mežos krēslas stundās un naktī.

Ādažu aizsargājamo ainavu apvidus šai retajai vaboļu sugai ir jauna atradne Latvijā. Pēdējo desmit gadu laikā lielais dižkoksngrauzis konstatēts Slīteres nacionālajā parkā, bet pirms tam pēdējie atradumi datējami laikā no 1960.gada līdz 1980.gadam Rīgas apkārtnē.

Suga iekļauta Latvijas Sarkanās grāmatas pirmajā kategorijā un īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstā.

Projekta "Bioloģiskās daudzveidības atjaunošana militārajā poligonā un Natura 2000 teritorijā "Ādaži"" vadītāja Alda Nikodemusa aģentūru LETA informēja, ka, īstenojot projektā paredzētos apsaimniekošanas pasākumus, īpaša uzmanība tiks pievērsta arī lielajam dižkoksngrauzim.

Viņa uzsver, ka šis atradums kārtējo reizi pierāda, ka Ādažu militārais poligons ir piemērota dzīvotne daudzām retām augu un dzīvnieku sugām un militārās aktivitātes un piekļuves ierobežojumi veicina šādu sugu saglabāšanos.

Ziņas par jauniem atklājumiem un retām augu sugām gaidāmas arī rudenī, kad tiks apkopoti izpētes rezultāti aizsargājamajā dabas teritorijā "Ādaži".

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas