Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aiztur Pilsētas attīstības departamenta Administrācijas vadītāju Janitu un bijušo direktoru Štramu

Rīga, 15.febr., LETA. Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lūguma apcietināja bijušo Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktoru Vilni Štramu, kurš tiek turēts aizdomās par starpniecību 65 000 eiro (45 700 latu) kukuļa došanā.

Pēc drošības līdzekļa piemērošanas Štrams konvoja pavadībā no tiesas tika aizvests uz apcietinājuma vietu, novēroja aģentūra LETA.

Kā ziņots, KNAB darbinieki ceturtdien aizturējuši arī Pilsētas attīstības departamenta Administrācijas vadītāju Raimondu Janitu. Viņam drošības līdzeklis pagaidām nav izraudzīts.

Patlaban turpinās pirmstiesas izmeklēšana un KNAB plašāku informāciju izmeklēšanas interesēs nesniedz.

Aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija, liecina, ka Janita ceturtdien aizturēts, iznākam no kādas kafejnīcas, un pie viņa atrasta liela skaidras naudas summa. Iespējams, kukulis dots saistībā ar kādiem nekustamajiem īpašumiem Spilves apkārtnē. Kukuļošana notikusi, lai kukuļdevēja interesēs nodrošinātu kāda lēmuma pieņemšanu vai līdzīgu darbību veikšanu.

Iespējams, ka lietā ir arī trešais aizturētais - kukuļa devējs.

Neoficiāla informācija liecina, ka likumsargi pirms aizturēšanas operācijas jau kādu laiku noklausījušies aizdomās turamo telefonsarunas. Pilsētas attīstības departamentā līdz agram piektdienas rītam notikusi kratīšana.

Rīgas domes amatpersonas pagaidām nevēlas sīkāk izteikties ne par kratīšanu, ne Janitas un Štrama aizturēšanu. No komentāriem atteicās arī Štrama dzīvesbiedre Brigita Štrama.

Sabiedrības par atklātību "Delna" pārstāvis, korupcijas pētnieks Kristaps Markovskis atzina, ka īpašumu un attīstības projektu sfērā ir daudz korupcijas risku. "Iespējas korupcijai ir, pieņemot attīstības plānu, lēmumus par detālplānojumiem, nosakot atļautos stāvu augstumus un citur," atzina eksperts.

Jau ziņots, ka laikā, kad Štrams strādāja pašvaldībā, vairākkārt tika izteiktas aizdomas par viņa saistību ar dažādiem nekustamā īpašuma projektiem un darbību atsevišķu personu interesēs. Tomēr departamenta direktora amatu Štrams 2007.gada 1.maijā atstāja pēc paša vēlēšanās.

Patlaban Štrams nodarbojas ar uzņēmējdarbību, liecina Uzņēmumu reģistra apkalpojošās firmas "Lursoft" dati. Viņam pieder SIA "2DEMP". Štrams ir arī Publiskās un privātās partnerības asociācijas un kluba "V-10" biedrs.

Pērn septembrī dibinātajai firmai "2DEMP" ar daudzfunkcionālo halli "Arēna Rīga" ir noslēgts konsultāciju līgums nekustamo īpašumu jomā, aģentūrai LETA apliecināja "Arēna Rīga" valdes loceklis Edgars Buncis.

Kā ziņots, neilgi pēc tam, kad Štrams atstāja amatu pašvaldībā, "Arēnas Rīga" īpašnieki viņam piedāvāja uzņemties halles apkārtējās teritorijas attīstības projekta vadību. "Arēnas Rīga" apkārtnes apbūvē plānots investēt vairākus simtus miljonus eiro.

LETA jau ziņoja, ka no amata pašvaldībā Štrams ar toreizējā Rīgas mēra Aivara Aksenoka rīkojumiem uz laiku tika atstādināts divas reizes - 2005.gada 11.aprīlī un 2006.gada 7.septembrī, līdz 2007.gada 1.maijā pameta amatu.

"Neapšaubāmi abos Štrama atstādināšanas gadījumos pārbaudēs tika konstatēti būtiski pārkāpumi, kā arī ir bijušas bažas par interešu konfliktu viņa darbībā. Acīmredzot viņš, to visu izvērtējot, ir izdarījis secinājumus," savu viedokli toreiz pauda Aksenoks.

Vispirms 2005.gadā Štrams tika atstādināts, pašvaldībai saņemot Valsts kontroles (VK) vērtējumu par Rīgas domes un vides reklāmas firmas SIA "Clear Channel Latvia" darījumiem. Vēlāk Rīgas dome no Štrama un bijušā mēra Gundara Bojāra tiesas ceļā mēģināja piedzīt 122 000 latu zaudējumus saistībā ar šiem darījumiem, taču tiesa prasību noraidīja.

Savukārt 2006.gadā Aksenoks ierosināja disciplinārlietu pret Štramu, pamatojoties uz Audita un revīzijas pārvaldes atzinumu, kurā konstatēti pārkāpumi departamentā. Pārvalde Štramu vainoja par prettiesisku apbūves intensitātes palielināšanu, pārkāpjot amata pilnvaras, un par pārkāpuma izdarīšanas laikā spēkā esošo Rīgas attīstības plānu 1995.-2005.gadam.

Reizē ar Štramu 2006.gadā tika atstādināts arī Janita, tomēr pēc tam viņu amatā atjaunoja.

Janita iepriekš bijis arī Rīgas pilsētas Īpašuma departamenta direktora vietnieks, pēc tam Vides aizsardzības pārvaldes priekšnieks un Vides departamenta direktors.

2002.gadā Rīgas dome atbrīvoja Janitu no Vides departamenta direktora amata, jo viņš iesniedza atlūgumu pēc tam, kad toreizējais Rīgas mērs Gundars Bojārs viņu atstādināja no amata par darba laikā dzērumā izraisītu avāriju. Turklāt Bojārs atzina, ka daudziem domniekiem ir šaubas par Janitas atbilstību ieņemamajam amatam no profesionālā viedokļa.

2003.gada jūlijā Janita tika pieņemts darbā Būvvaldē, bet vēlāk strādāja par projektu vadītāju Pilsētas attīstības departamentā. 2004.gadā jūlijā viņš sāka vadīt Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Audita nodaļu, bet Administrācijas vadītāja amatā tika iecelts 2005.gada 15.jūnijā.

Janita esot studējis Rīgas Aviācijas universitātē, taču Satversmes aizsardzības birojs 2000.gadā pauda aizdomas, ka viņam diploms par augstāko izglītību "uzdāvināts". Tieslietu ministrijas Korupcijas novēršanas padomes (KNP) sekretariāts 2001.gadā konstatēja, ka toreizējais Vides departamenta direktors Janita pārkāpis Korupcijas likumu, vienlaikus ieņemot arī direktora amatu SIA "Panda JJ".

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas