ĀM: Latvija ir gandarīta par panākto vienošanos par ES reformu līgumu

Rīga, 19.okt., LETA. Latvija ir gandarīta par Lisabonas Eiropas Savienības (ES) līderu neformālajā sanāksmē panākto vienošanos par tā saucamo reformu līgumu, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijas (ĀM) Informācijas un sabiedrisko attiecību departamentā.

"Latvija ir gandarīta par sasniegto rezultātu, jo tas atspoguļo ES spēju vienoties par Eiropas nākotnei svarīgiem jautājumiem. ES institucionālā ietvara uzlabojumi veicinās efektīvāku, demokrātiskāku un caurskatāmāku lēmumu pieņemšanu," norāda ĀM.

 

Latvija arī pozitīvi vērtē Eiropas Parlamenta (EP) pilnvaru pieaugumu un priekšlikumu par deputātu vietu sadalījumu EP, kā rezultātā Latvijai tiktu saglabātas līdzšinējās deviņas vietas.

 

Tāpat Latvija atzinīgi vērtē reformu līgumā iekļautos noteikumus ES ārpolitikas stiprināšanas jomā. "Izveidojot savienības augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos posteni un tam pakļautu Eiropas Ārējās darbības dienestu, tiks nodrošināta koordinētāka un efektīvāka ES darbība ārpus savienības robežām," uzskata ĀM.

 

Ministrija arī norāda, ka reformu līgums veicinās ES iedzīvotāju tiesību aizstāvību Eiropas līmenī, jo tajā ir iekļauta atsauce uz ES Pamattiesību hartu, kas nodrošina hartai juridiski saistošu raksturu.

 

Kā ziņots, ES līderi agrā piektdienas rītā panāca vienošanos par tā saukto reformu līgumu, kuram vajadzētu uzlabot bloka iesīkstējušo struktūru.

 

Kā paziņoja ES prezidējošā valsts Portugāle, vienošanās pieliek punktu divus gadus ilgajai krīzei, ko izraisīja Francijas un Nīderlandes vēlētāji, noraidot ES konstitucionālo līgumu.

 

"Ar šo vienošanos Eiropa ir pārvarējusi savu institucionālo krīzi," pēc sarunām paziņoja pašreizējās ES prezidējošās valsts Portugāles premjerministrs Žozē Sokratišs.

 

ES līderi 13.decembrī Portugāles galvaspilsētā oficiāli parakstīs līgumu, kas tiks dēvēts par Lisabonas līgumu. 2008.gada laikā notiks reformu līguma ratifikācija ES dalībvalstīs saskaņā ar to noteiktajām nacionālajām procedūrām, lai tas varētu stāties spēkā 2009.gada 1.janvārī.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas