Ar papildu nodokli apliks plastmasas iepirkumu maisiņus

Rīga, 18.sept., LETA. Valdība otrdien atbalstīja Vides ministrijas (VidM) izstrādātos grozījumus Dabas resursu nodokļa likumā, kas paredz ar nodokļa papildlikmi aplikt plastmasas iepirkumu maisiņus, lai mazinātu to patēriņu.

Atkarībā no maisiņu struktūras papildlikme būs divi lati vai 20 santīmi par kilogramu. Papildlikmi nav plānots piemērot maisiņiem, kas izgatavoti no bioplastmasas.

 

Valdībai iesniegtajos dokumentos VidM skaidro, ka arī citās Eiropas valstīs tiek piemērots papildnodoklis par plastmasas maisiņiem. Piemēram, Īrijā pēc tam, kad 2002.gadā polietilēnu maisiņi tika aplikti ar nodokli 0,15 eiro (10 santīmiem) gabalā, piecu mēnešu laikā iedzīvotāji to lietošanu samazināja par 90%.

 

VidM aprēķini liecina, ka 2008.gadā nodoklī par plastmasas maisiņiem valsts iegūs 42 300 latus.

 

Saskaņā ar Ekoloģisko sistēmu institūta 2006.gada novērtējumu par plastmasas iepakojuma plūsmām Latvijā, 2005.gadā Latvijā plastmasas maisiņu, ko pirkumam pievienoja tirgotājs, patēriņš bija 18 250 kilogrami. Ņemot vērā, ka patērētā iepakojuma apjomam ir tendence pieaugt vidēji par 5% gadā, var prognozēt, ka 2008.gadā veikalos pircējiem izsniegto un pārdoto plastmasas iepirkumu maisiņu apjoms varētu sasniegt 21 127 kilogramus, 2009.gadā - 22 183 kilogramus un 2010.gadā - 23 292 kilogramus.

 

Daļa plastmasas gaismas un ūdens ietekmē sadalās 10 līdz 20 gados, bet lielākā daļa plastmasu dabiskajā vidē nesadalās vispār un piesārņo dabu.

 

Plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņam ir tendence pieaugt, tādējādi pieaug arī atkritumu apjoms, turklāt tie sadalās ļoti lēni, un to pārstrāde ir samērā sarežģīta un dārga. Vienlaikus plastmasas maisiņi ir krietni lētāki nekā videi draudzīgākie papīra maisiņi un daudzkārt lietojamie auduma maisiņi.

 

Plānots, ka grozījumi likumā spēkā stāsies 2008.gada 1.janvārī. Tie vēl jāpieņem Saeimā.

 

Pirms valdības sēdes arī Cūkmens aicināja atbalstīt VidM izstrādātos likuma grozījumus. Cūkmens ministrus sagaidīja pie Ministru kabineta ēkas, dodot viņiem papīra maisiņus un aģitējot atbalstīt likumprojektu. Viņš valdības locekļus uzrunāja arī pirms lēmuma pieņemšanas. "Nemēslojiet Latvijā! Nekļūstiet par cūkām!" aicināja Cūkmens.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas