Ar pensiju indeksāciju Saeimā plāno pasteigties

Rīga, 12.jūn., LETA. Šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisija nolēma iesniegt Saeimas Prezidijā pensiju indeksācijai vajadzīgo likumprojektu paketi un lūgt to iekļaut rītdienas, 13.jūnija, Saeimas sēdes darba kārtībā, lai tā nodotu likumprojektu izskatīšanai atbildīgajās komisijās.

Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi deviņus likumprojektus, un tie Saeimā tiek virzīti ar zināmu steigu. Saistībā ar sociālās apdrošināšanas sistēmas pāreju uz eiro LM vēlas, lai gala lēmums par pensiju indeksāciju tiktu pieņemts līdz 1.jūlijam, savukārt Sociālo un darba lietu komisija šodien to apsolīt ministrijas pārstāvjiem nevarēja.  

"Līdz 1.jūlijam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai jāzina, kāda būs indeksācijas kārtība, lai tā dotu signālu programmētājiem," šodien komisijas sēdē norādīja LM sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece. "Diemžēl nevarēsim palīdzēt," viņai atbildēja komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS), piebilstot, ka vajadzēja likumprojektus iesniegt ātrāk.

 

LM piedāvātos grozījumus plānots izskatīt divos lasījumos. Pēc komisijas prognozēm, visi deviņi likumprojekti Saeimā pirmajā lasījumā varētu nonākt 20.jūnijā, tomēr tikai tad, ja tie tiks atbalstīti atbildīgajās komisijās. Savukārt pēc tam būs nepieciešamas vēl vismaz divas nedēļas deputātu priekšlikumu iesniegšanai, vēl nedaudz laika, lai LM tos izskatītu, kā arī zināms brīdis līdz likumprojekti nonāks Seimā otrajā lasījumā.

 

Deputātiem jau šodien radās daudz jautājumu par sagatavotajiem likumprojektiem. Līdz ar indeksāciju LM nav plānojusi paaugstināt ar nodokļiem neapliekamo minimumu pensijām, kas šobrīd ir 165 lati. Deputāts Andrejs Klementjevs (SC) uzskata, ka tādējādi rodas paradoksāla situācija, kad valsts piešķir papildu līdzekļus pensiju indeksācijai, runā par pensiju pieaugumu, bet daļu no tā atrēķina nodokļos. Viņaprāt, indeksācijas dēļ radušos pensiju pieaugumu nevajadzētu aplikt ar nodokļiem.

 

Savukārt deputāts Vitālijs Orlovs (SC) vaicāja, cik atbilstošs ir indekss 1,04, ko plānots piemērot, indeksējot pensijas. Viņš zināja teikt, ka tā aprēķināšanas kārtība jau vairākus gadus nav pārskatīta. LM parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V) atzina, ka indekss ir aprēķināts pēc deviņdesmito gadu sākumā veidotas shēmas. LM gan esot vērsusies Ekonomikas ministrijā (EM) ar priekšlikumu to pārskatīt, bet EM nav reaģējusi.

 

Savukārt komisijas locekle Inita Bišofa (RP) jautāja, kādēļ, veicot pensiju indeksāciju, netiek ņemts vērā darba stāžs. Muižniece atbildēja, sakot, ka pensiju indeksācija nav saistīta ar darba stāžu, jo tā aizsargā pensijas pret patēriņa cenu groza izmaiņas. Vienlaikus komisijas priekšsēdētāja Barča aicināja apdomāt iespēju nākotnē ņemt vērā darba stāžu, iespējams, pārdēvējot pensiju indeksāciju par pensiju pielikumu.

 

Kā ziņots, LM ir izstrādājusi pensiju indeksācijai nepieciešamos tiesību aktu grozījumu un vakar, 11.jūnijā, lūdza tos iekļaut Sociālo un darba lietu komisijas darba kārtībā.

 

Likuma grozījumi tiek virzīti ar zināmu steigu. LM parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V) iepriekš norādījis, ka tos vajadzētu izskatīt divos lasījumos un balsojumam pirmajā lasījumā vajadzētu notikt ap 20.jūliju.

 

Jau vēstīts, ka Senioru konsultatīvā padome pieņēmusi lēmumu indeksēt pensijas līdz 200 latiem ar indeksu 1,04. Tikmēr Latvijas Pensionāru federācija (LPF) ir aicinājusi palielināt indeksējamo pensiju slieksni līdz 250 latiem.

 

Valdošās koalīcijas partneri piesardzīgi vērtē iespēju indeksēt visas pensijas līdz 250 latiem, kā arī norāda uz nepieciešamību sagaidīt precīzus aprēķinus šajā jautājumā un izskatīt to budžeta kontekstā.

Savukārt Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) 10.jūnijā pēc koalīcijas padomes sēdes žurnālistiem sacīja, ka LM piedāvājums indeksēt pensijas līdz 200 latiem bija kompromisa variants, taču LPF prasību indeksēt visas pensijas līdz 250 latiem varētu vērtēt budžeta kontekstā.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas