Arodbiedrība: Budžets pašreizējā redakcijā vien atvērs vārtus veselības aprūpes sairšanai

Rīga, 24.okt., LETA. Ja Saeima pieņems budžetu pašreizējā redakcijā, tas atvērs vārtus veselības aprūpes sairšanai, aģentūru LETA informēja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītājs Valdis Keris.

Keris informēja, ka šodien Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) ārkārtas sēdes laikā notika smagas diskusijas par veselības aprūpes darbinieku algu paaugstināšanu. Tā ilgusi trīs stundas ar pārtraukumiem.

Kā informēja Keris, šīs tikšanās laikā viņam radās aizdomas, ka diskusija ir bijusi tikai veids kā novilcināt laiku, nogurdināt arodbiedrības biedrus un šķeltu LVSADA.

LVSADA vadītājs informēja, ka arodbiedrība joprojām paliek pie savām prasībām - 2008.gadā darba samaksas paaugstinājumu jārēķina, par pamatu izmantojot rādītājus par šī gada maija vidējo darba samaksu tautsaimniecībā, kas bija 356 lati. Tas no budžeta prasītu papildu 37 miljonus latu.

Stāstot par turpmāko ārkārtas sēdes attīstības gaitu, Keris informēja, ka valdības pārstāvji negaidīti nākuši klajā ar piedāvājumu veselības aprūpes darbinieku algas palielināšanai piešķirt 12 miljonus. Keris skaidro, ka sēdes laikā tika paziņots, ka šie 12 miljoni tiktu ņemti no izglītības darbinieku plānotā algu paaugstinājuma.

Pēc šāda piedāvājuma arodbiedrība apspriedās ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) biedriem un, Kerim sazvanot savu valdi, tika nolemts, ka šādam priekšlikumam LVSADA nevar piekrist.

Savukārt LBAS pēc NTSP sēdes izplatīja paziņojumu, kurā informēja, ka Kalvītis pauž nepatiesu informāciju par arodbiedrību prasībām.

Kā aģentūru LETA informēja LBAS sabiedrisko attiecību vadītāja Sanita Lorence, LBAS sarunās ar valdību un premjerministru Aigaru Kalvīti (TP) ir uzturējusi minimālo prasību nodrošināt jau iepriekš paredzētos algas pielikumus, taču nav izvirzījusi nevienu jaunu prasību. Kalvīša paustā informācija par jaunām prasībām 15 miljonu apmērā ir nepatiesa, informēja Lorence.

"Jāņem vērā, ka mūsu vienīgā prasība - pildīt solītās saistības - jau ir liels kompromiss, kas tiek piedāvāts no darba ņēmēju puses. Ņemot vērā milzīgo inflāciju, mēs varētu prasīt ievērojami vairāk, tomēr respektējam valdības centienus veidot budžetu ar pārpalikumu," uzsvēra LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

LBAS uzskata, ka valsts budžetā ir iespējams atrast nepieciešamos līdzekļus un vienoties ar valdību.

LBAS informēja, ka "spilgts apliecinājums tam ir Iekšlietu ministrijas, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas spēja "atrast" algām nepieciešamo finansējumu dažu dienu laikā".

"Mēs redzam to pašu, ko visa sabiedrība - ja grib, tad var gan līdzekļus atrast, gan vienoties. Izskatās, ka pagaidām tam arvien trūkst politiskās gribas," informēja Krīgers.

Keris skaidroja, ka viņam rodas aizdomas, ka ir kāds līgums, kas paredz "šo budžetu pašreizējā redakcijā pa katru cenu mēģināt izgrūst cauri pēc iespējas ātrāk tādu, kāds tas ir tagad. Kas aiz tā slēpjas? Visticamāk, nekas labs," teica Keris.

Viņš informēja, ka arodbiedrība nogaidīs, kas notiks ar budžetu pēc otrā lasījumā, kas, visticamāk, notiks 8.novembrī. "Tad varēs novērtēt katra deputāta godaprātu".

LVSADA vadītājs informēja, ka arodbiedrība līdz 31.oktobrim gaidīs valdības atbildi. Ja līdz tam laikam arodbiedrības prasības netiks apmierinātas, tad LVSADA iesniegs tiesā prasību pret valdību par solījumu neturēšanu.

Patlaban LVSADA noalgojusi zvērinātu advokātu biroja "Baltmane & Bitāns" juristus, kas kārto visas formalitātes, kuras būs vajadzīgas tiesāšanās gadījumā.

Arī LBAS informēja, ka neatkāpsies no izvirzītajām minimālajām prasībām un turpinās dažādu formu protesta akcijas līdz brīdim, kad Saeima apstiprinās 2008.gada budžetu atbilstoši darba ņēmēju interesēm.

Kā ziņots, šodien NTSP arodbiedrību pārstāvji nepanāca vienošanos ar valdību par 2008.gada valsts budžetu.

Premjers žurnālistiem uzsvēra, ka valdība ir gatava izpildīt visas iepriekš pieņemtās saistības, tomēr esošajā situācijā, kad arodbiedrības izvirzījušas jaunas prasības, vienošanās neesot iespējama.

Sēdes laikā vienošanās tika panākta ar izglītības, tieslietu, kultūras un iekšlietu sistēmu pārstāvošajām arodbiedrībām. Tomēr domstarpības saglabājušās ar veselības nozari pārstāvošo arodbiedrību, kura papildus prasījusi 37 miljonus latu.

Šovakar pēc vairāku stundu debatēm Saeima konceptuāli atbalstīja 2008.gada valsts budžeta projektu, paredzot tajā pārpalikumu 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP) jeb apmēram 163 miljonu latu apmērā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas