Arodbiedrību rīkotais pikets par iebildumiem pret budžeta veidošanu un nodokļu izmaiņām beidzas mierīgi

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) rīkotais pikets pie valdības nama ceturtdienas beidzies mierīgi. Piketā, iebilstot pret 2011.gada budžeta gatavošanas gaitu un plānotajām nodokļu izmaiņām, pulcējās aptuveni 200 cilvēku - pārstāvji no teju visām arodbiedrībām - mediķi, skolotāji, dzelzceļnieki, aviācijas nozares, celtnieku, ceļu nozares darbinieki un citu nozaru pārstāvji. Tāpat pulcējušies bija Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) aktīvisti, kuri turēja lielu transparentu ar partijas logo un nosaukumu.

 

Piketētāji izkliedza dažādus saukļus, kāds protestētājs aicināja sanākušos uz aktīvāku rīcību, nevis vienkārši stāvēt. "Ko jūs kā pīles stāvat, tā mēs neko nepanāksim!" Protestētāju vidū bija arī aktīvists Uldis Freimanis, kurš vasarā rīkoja gājienu, atzīmējot gadadienu kopš vācu karaspēka ienākšanas Latvijā. Viņa plakāts šajā piketā bija rotāts ar diviem galvaskausiem un uzrakstiem "Kanibāli! Rokas nost no latviešu nekustamiem īpašumiem!".  

Daži sanākušie veltīja skarbus izteikumus atsevišķiem politiķiem, tomēr kopumā gaisotne pasākumā bija mierīga.

 

Notiekošo uzraudzīja aptuveni 50 policistu.

 

Arodbiedrību pārstāvji piketa vietu pameta jau neilgi pēc plkst.9, bet līdz pasākuma beigām ap pusdesmitiem pie Ministru kabineta ēkas uzkavējās ar arodbiedrībām nesaistītie aktīvisti.

LBAS priekšsēdis Pēteris Krīgers pasākumā nebija manāms, jo šajā laikā piedalījās valdības namā notiekošajā Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē.

 

Jau vēstīts, ka LBAS prasa saglabāt samazināto (10%) pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi medikamentiem, elektroenerģijai un siltumam, paaugstinot nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), piemērot neapliekamo minimumu par katru ģimenes locekli un krīzes laikā saglabāt ģimenes valsts pabalstu katrā ģimenē.

 

Tāpat LBAS kategoriski iebilst pret darba ņēmēja sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmes paaugstināšanu par 2% bez saskaņošanas ar sociālajiem partneriem.

 

"Pretēji tam, ka valdība pirms vēlēšanām valsts izdevumu samazināšanu uzskatīja par prioritāti un solīja izveidot progresīvu nodokļu sistēmu, pārliekot smagumu no darbaspēka nodokļiem uz citām jomām, diemžēl realitātē darbiniekiem ieplānoti jauni izdevumi - 2011. gada budžeta konsolidācijai paredzēts par 70% palielināt nodokļu ieņēmumu daļu un tikai par 30% samazināt izdevumus. Skaidri redzams, ka pašlaik valdība ir atteikusies veikt strukturālās reformas un nesamazina valsts pārvaldes izdevumus," vēstulē norāda LBAS.

 

Visvairāk izmaiņas skars tieši PVN paaugstināšanu, tādēļ arodbiedrības kategoriski iebilst pret PVN likmes celšanu elektroenerģijai no 10% līdz 22%, saucot to par necilvēcīgi bargu un nepārdomātu priekšlikumu.

LBAS arī nepiekrīt PVN likmes paaugstināšanai siltumenerģijai, jo 2010.gada 1.oktobrī parāds par siltumenerģiju pašvaldībās bija vairāk nekā 15 miljoni latu, kas liecina, ka Latvijas iedzīvotāji jau pašlaik nespēj samaksāt esošos rēķinus par siltumenerģiju.

 

Arodbiedrību savienība uzsver, ka iedzīvotāju dzīves līmeni pasliktinās arī pārējo samazināto PVN likmju celšana, piemēram, dabasgāzei, grāmatām, laikrakstiem, medikamentiem. Gaidāms, ka arī iedzīvotāju NĪN parādi pašvaldībām tikai pieaugs, ja netiks piemērots neapliekamais minimums.

Arodbiedrības arī kritizē valdības lēmumu paralēli PVN likmes celšanai medikamentiem samazināt finansējumu kompensējamiem medikamentiem un medicīnas pakalpojumiem, kā arī samazināt valsts finansēto budžeta vietu skaitu studentiem.

 

LBAS uzskata, ka nodokļu izmaiņas darbiniekiem - iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) nelielais samazinājums, neapliekamā minimuma un minimālās darba algas palielināšana - nespēs segt iepriekš minēto PVN likmju celšanas radītos izdevumus un tādējādi šādas nodokļu politikas izmaiņas neapšaubāmi būs jūtams robs katras ģimenes budžetā.

 

Tāpat sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmes paaugstināšana par 2% (no 9% līdz 11%) uz darba ņēmēju rēķina un lēmums par ģimenes valsts pabalsta noņemšanu par katru bērnu nekad nav bijis valdības un sociālo partneru darba kārtībā.

 

"Šādi lēmumi skaidri parāda, ka 2011. gadā lielākais slogs tiek uzlikts uz jau tā maksātnespējīgās Latvijas sabiedrības pleciem," valdības pieņemtos lēmumus nākamā gada budžetā kritizē LBAS.

"Atgādinām, ka par samazināto PVN likmju saglabāšanu dažas nedēļas pirms 2011. gada valsts budžeta izstrādes LBAS ar valdībā esošajām politisko partiju apvienībām parakstīja saprašanās memorandus, kuros tika pausts atbalsts samazināto PVN likmju saglabāšanai 10. Saeimas laikā. Diemžēl parakstītās vienošanās tiek ignorētas. Šāda valdībā esošo politisko partiju rīcība liecina vai nu par partiju nespēju veikt pareizus aprēķinus attiecībā par valsts ekonomisko situāciju, vai arī par partiju ieceri vienošanās nemaz nepildīt," raksta LBAS.

 

Arodbiedrības uzskata, ka šīs nodokļu izmaiņas un citi konsolidācijas pasākumi neveicinās legālās ekonomikas izaugsmi, bet arvien vairāk stimulēs ēnu ekonomikas pieaugumu un iedzīvotāju emigrāciju.

 

LBAS uzsver, ka valdība 2011. gada budžeta izstrādāšanā pieļauj vēl vienu kļūdu - tā neveic vidējā termiņa (triju gadu) valsts budžeta plānošanu, kas, pēc sociālo partneru domām, nodrošinātu vienmērīgāku nodokļu politiku un veicinātu straujāku tautsaimniecības un nodarbinātības izaugsmi.

Jau vēstīts, ka valdība 20.novembra ārkārtas sēdē vienojās par 2011.gada valsts budžeta konsolidācijas pasākumiem. Atbilstoši Finanšu ministrijas sniegtajai informācijai kopējā fiskālās konsolidācijas summa 2011.gada budžetā veido 290,666 miljonus latu. Ieņēmumus iecerēts palielināt par 156,956 miljoniem latu, izdevumus samazināt par 88,81 miljonu latu, bet vēl 44,9 miljonus latu plānots iegūt, nākamgad nepalielinot iemaksas otrajā pensiju līmenī un saglabājot tās 2% apmērā.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas