"Balsts": Augustā sērijveida dzīvokļu cenas Rīgā samazinājušās par 2,9%

Rīga, 29.aug., LETA. Augustā sērijveida dzīvokļu cenas Rīgā pazeminājušās vidēji par 2,9%, liecina nekustamo īpašumu kompānijas "Balsts" veiktais pētījums.

Pēc kompānijas prognozēm, līdz ar atvaļinājuma sezonas beigām rudenī ir sagaidāms iedzīvotāju aktivitātes pieaugums un cenu krituma samazināšanās. Kopumā sērijveida dzīvokļu cenas kopš maija sākuma, kad sākās cenu pazemināšanās, ir kritušās par 12%.

 

SIA "Balsts" valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš uzskata, ka pašlaik vērojamais sērijveida dzīvokļu cenu kritums precīzāk būtu saucams par cenu korekciju.

 

"Šogad laiks, kad tika ieviesti pretinflācijas pasākumi, sakrita ar brīdi, kad nekustamo īpašumu cenas bija sasniegušas savu maksimumu. Pircēju aktivitāte samazinājās arī līdz ar atvaļinājumu sezonas sākšanos. Sākās cenu lejupslīde, kuru daudzi šodien uzskata par nekustamo īpašumu krīzes sākumu."

 

Kā norādīja Zariņš, iedzīvotājiem, kuri patlaban ir ieņēmuši nogaidošu pozīciju, rudenī nāksies pieņemt lēmumu. Arī bankas jau esot pielāgojušās pašreizējai situācijai un turpina izsniegt mājokļu kredītus. Pateicoties šādām iezīmēm, rudenī varētu gaidīt pircēju aktivitātes un pieprasījuma palielināšanos, jo iedzīvotāju vidū vēl joprojām ir liela vajadzība pēc mājokļiem.

 

Pēc "Balsts" prognozēm, septembrī sērijveida dzīvokļiem ir sagaidāms cenu kritums 2%-3% robežās, oktobrī tas būs jau nedaudz zemāks - 1%-2%, bet jau novembrī cenu kritums varētu apstāties un tāds saglabāties līdz pat šī gada beigām.

 

Zariņš informēja, ka nedaudz cena pazeminājusies arī zemei Rīgā un Pierīgā. Taču, tā kā zemes platība ir ierobežota, it īpaši Rīgas un Pierīgas rajonā, nevajadzētu šaubīties, ka cena ilgtermiņā zemei varētu tikai palielināties. Pārējiem tirgus segmentiem cenu korekcijas nav fiksētas.

Uzņēmuma pētījums liecina, ka ievērojami palielinājusies aktivitāte īres tirgū - ir pieaugusi iedzīvotāju vēlme mājvietu īrēt. To "Balsts" skaidro ar iedzīvotāju vidū radušos neskaidrību par turpmāko nekustāmā īpašuma tirgus attīstību pieņemtā inflācijas apkarošanas plāna dēļ, kā rezultātā daudzi iedzīvotāji domā, ka nevar vairs saņemt hipotekāro kredītu.

 

"Daudziem šobrīd ir tieksme saukt šo cenu kritumu par krīzi. Tā ir krīze. Krīze spekulantiem, kuriem šobrīd ir grūti - grūti saņemt kredītu un grūti būs arī sagaidīt strauju cenu pieaugumu. Tā ir arī krīze investoriem ar zemu resursu potenciālu, kuri ir veikuši lielus ieguldījumus, jo nav vairs tāda atdeve no šīm investīcijām pietiekoši īsā laikā, kā tas bija iepriekš. Šī daļa veido tikai 20%-25% no visiem aktīvajiem nekustamā īpašuma tirgus dalībniekiem," apgalvoja Zariņš.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas