Beilija: Valdībai jākalpo visai tautai, nevis tikai tās daļai

Rīga, 16.okt., LETA. Latvijas valdībai jākalpo tautai, turklāt "visai tautai, nevis tikai tās daļai", šodien Latvijas Universitātē uzstājoties ar Latvijas aktuālajiem politikas procesiem veltītu runu "Kopīgo vērtību saglabāšana", sacīja ASV vēstniece Latvijā Ketrīna Toda Beilija.

Vēstniece pauda pārsteigumu, ka "situācijā, kad Latvijas brīvību apdraudošā vara ir daudz vājāka, Latvijas iedzīvotāji, šķiet, nevēlas tai pretoties".

 

Diplomātes skatījumā, pēdējā laikā Latvijā ir risinājušies vairāki notikumi, kas ir pretrunā ar ASV un Latvijas kopīgajām vērtībām.

 

"Esam redzējuši notikumus, kas šķiet pretrunā ar mūsu kopīgajām vērtībām. Piemēram, mēģinājumi tiesās ielikt tiesnešus, kas "zinās, kas jādara", mēģinājumi manipulēt ar likumiem, kas nosaka drošības iestāžu darbību, lai pieļautu lielāku politisko iejaukšanos, publiskas kampaņas, kas diskreditē tiesības un likuma varu sargājošas institūcijas," pārmetumus valstī notiekošajam precizēja vēstniece.

 

Beilija aicināja iedzīvotājus aktīvāk iesaistīties savas nākotnes veidošanā.

 

"Tautai, it īpaši jums, jauniešiem, priekšā ir aizraujoša nākotne. Iesaistieties, esiet aktīvi valdībā, un turpiniet brīvas un demokrātiskas valsts uzsākto darbu," mudināja vēstniece.

 

Skaidrojot, kāpēc nolēmusi uzstāties ar runu par Latvijā notiekošo, Beilija sacīja, ka ASV valsts sekretāre Kondolīza Raisa ir aicinājusi ASV vēstniekus nevis vienkārši vērot notikumus, bet gan palīdzēt tos veidot tā, lai nostiprinātu brīvību.

 

"Mēs to dēvējam par pārejas diplomātiju," sacīja vēstniece.

 

ASV vēstniece savā uzrunā norādīja, ka trīs gadus pēc iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) un NATO Latvija atrodas tās vēsturei būtiskā posmā.

 

"Vai Latvija saglabās mūsu kopīgās vērtības vai atteiksies no tām? Vai Latvija turpinās īstenot reformas un nostiprināt tiesiskas valsts principus, palielināt caurskatāmību un attīstīties kā brīva un demokrātiska valsts? Vai arī Latvija, jūtoties droša kā ES un NATO dalībvalsts, nolems, ka grūtais darbs jau padarīts, un ļaus valstij kļūt par rotaļu laukumu dažiem indivīdiem, kas lēmumus pieņem tā, lai ieguvēji būtu viņu draugi?" retoriski vaicāja diplomāte.

 

Beilija uzsvēra, ka tiesiskas valsts principu attīstība Latvijā ir būtiska arī pasaules biznesa un investīciju kopienai.

 

"Esot ASV vēstnieces amatā, esmu aktīvi aicinājusi amerikāņu uzņēmumus izvērtēt Latviju kā potenciālu vietu uzņēmējdarbībai. Es viņiem stāstu par talantīgo un izglītoto darbaspēku, kā arī labvēlīgo uzņēmējdarbības klimatu. Es viņiem stāstu par aizrautīgajiem, talantīgajiem studentiem, ko satieku šai valstī, kā par Latvijas nākotnes potenciāla apliecinājumu," sacīja vēstniece.

 

Diplomāte uzsvēra, ka ārvalstu investori vēlas zināt, ka viņu nauda ir drošībā, bet investīcijas - aizsargātas.

 

"Viņiem jāzina, ka viņi varēs iesaistīties uzņēmējdarbībā, un ka neviens neliks viņiem maksāt kukuļus vai "aizsardzības naudu", ka viņu pieteikumus līgumu slēgšanai izskatīs, balstoties uz to priekšrocībām. Tāpat viņiem jābūt drošiem, ka, ja rastos strīds, viņi varētu paļauties uz godīgu lietas izskatīšanu tiesā. Potenciālus investorus piesaista valstis, kurās stingri ievēro tiesiskas valsts principus," sacīja Beilija.

 

Vēstniece uzsvēra, ka ASV no savas pieredzes ir sapratusi, ka valstī ir vajadzīga brīva un aktīva prese, spēcīgas un neatkarīgas tiesībsargājošās iestādes, uzticama tiesu sistēma, kas ir brīva no iejaukšanās, likumdevējvara, kas spēj nodrošināt efektīvu kontroli, taču vissvarīgākais esot informēti un aktīvi iedzīvotāji.

 

"Visas šīs institūcijas un grupas ir ļoti būtiskas, lai nodrošinātu aktīvas un veselīgas demokrātijas attīstību un izaugsmi," sacīja Beilija.

 

Beilija runu, kas tika sagaidīta ar skaliem aplausiem, teica pārpildītā Latvijas Universitātes Lielajā aulā, kurā bija pulcējušies gan studenti, gan arī daudzi sabiedrībā pazīstami cilvēki - vairāki opozīcijas un mazāk valdošās koalīcijas deputātu, daudzi ārvalstu vēstnieki, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadība, "Parex bankas" vadītājs Valērijs Kargins un citi. Diplomātes runa piesaistīja arī ļoti lielu masu mediju interesi.

 

Kā ziņots, Valsts prezidents Valdis Zatlers iepriekš pieļāva, ka vēstnieces uzruna būs akadēmiska runa universitātē, tomēr norādīja, ka Latvijai pašai ir jātiek galā un jārisina savas problēmas.

 

"Jebkuras bažas par to, kas notiek Latvijā, ir Latvijas valsts un valdības kompetencē," norādīja Zatlers.

 

Savukārt eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga iepriekš izteicās, ka Beilijas runā tiks sniegts draudzīgs atgādinājums Latvijai. "Tie būs draudzīgi un labvēlīgi padomi, kuros vajadzētu ieklausīties [...] Pirmā gudrības pazīme ir gatavība mācīties," iepriekš sacīja eksprezidente.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas