Biedrība sākusi parakstu vākšanu, lai rīkotu tautas nobalsošanu lata saglabāšanai

Rīga, 5.jūn., LETA. Biedrība "Par latu, pret eiro" trešdien sākusi parakstu vākšanu, lai sarīkotu tautas nobalsošanu lata saglabāšanai, aģentūru LETA informējuši biedrības pārstāvji.

Viņi norāda, ka pirmajā posmā biedrībai nepieciešams savākt 30 000 notariāli apstiprinātu parakstu, pēc tam centralizētu parakstu vākšanu organizēs Centrālā vēlēšanu komisija (CVK). Biedrības mājaslapā "www.parlatupreteiro.lv" ievietota parakstu vākšanas veidlapa, kā arī apraksts par veicamajām darbībām paraksta apliecināšanai.  

Savu iesaistīšanos kampaņā apliecinājušas arī vairākas organizācijas, tostarp Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība, Vides aizsardzības klubs, "Kreisie patrioti", Lauku atbalsta asociācija, "Tēvijas sargi", Latvijas Pensionāru federācija, "Tīru vidi nākotnē", kas kārtos parakstu vākšanu savu biedru vidū vai sniegs informatīvu atbalstu biedrības aktivitātēm.

 

Iespēju robežās biedrība plāno rīkot arī izbraukuma parakstu vākšanas akcijas publiskos pasākumos, par ko sabiedrība tiks atsevišķi informēta.

 

Kā ziņots, CVK nolēma nereģistrēt parakstu vākšanai Satversmes grozījumu projektu, kas paredz konstitūcijas 4.pantā noteikt latu kā Latvijas nacionālo naudas vienību. Biedrība norāda, ka CVK pēc būtības lika tautai rīkot divus referendumus - vienu par tiesībām rīkot tautas nobalsošanu nacionālās valūtas jautājumā, otru par lata saglabāšanu, un biedrība "šo absurdo lēmumu ir pārsūdzējusi Augstākajā tiesā (AT), bet vienlaikus uzsākusi parakstu vākšanu pirmā referenduma sarīkošanai".

 

AT līdz 21.jūnijam bez virzības atstāja biedrības pieteikumu par Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) lēmumu nereģistrēt parakstu vākšanai Satversmes grozījumu projektu, kas paredz konstitūcijas 4.pantā noteikt latu kā Latvijas nacionālo naudas vienību. Kā aģentūrai LETA iepriekš norādīja AT preses sekretāre Baiba Kataja, pieteicējiem ir jāiesniedz dokumenti, kuri minēti sarakstā pie pieteikuma, bet kuri nav iesniegti.

 

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja biedrībā, CVK, atsaucoties uz Tieslietu ministrijas, Saeimas Juridiskā biroja un Latvijas Universitātes atzinumiem, savu lēmumu pamato ar to, ka šāda norma varētu nonākt pretrunā ar Latvijas starptautiskajām saistībām. Pēc biedrības domām, šis arguments ir absurds, jo Satversme ir iekšējs tiesību akts, kas regulē valsts iekārtu un principus, pēc kuriem jāvadās tautas izvirzītajām iestādēm - Saeimai un valdībai -, slēdzot starptautiskas vienošanās.

 

Tas nozīmē, ka attiecīgas izmaiņas Satversmē uzliktu pienākumus jau minētajām iestādēm starptautisko attiecību kontekstā, nevis tiešā veidā grozītu kādas Latvijai saistošas vienošanās. Iniciatīva ne mazākajā mērā netiecas regulēt spēkā esošos starptautiskos līgumus.

 

Tāpat, kā norāda biedrība, CVK savu lēmumu pamatoja ar piedāvāto grozījumu Satversmē neatbilstību saturiski pilnībā izstrādātajiem. "Šis arguments ir savāds, ņemot vērā, ka tieši šāds formulējums ir spēkā pašlaik likumā "Par Latvijas Banku"," norāda "Par latu, pret eiro".

 

CVK locekļi pirms balsojuma esot izteikuši savus personīgos vērtējumus likumprojektam un eiro ieviešanas nepieciešamībai. Tas nav CVK funkcijās un pilnvarās - komisijai nav jāvērtē likumprojekta mērķis un lietderība, tai jābūt politiski neitrālai. Tas nozīmē, ka CVK, izdodot lēmumu, ir pārkāpusi savas Satversmē un likuma "Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu" 23.panta piektās daļas 2.punktā paredzētās pilnvaras, nepamatoti ierobežojot Satversmes 2. un 78.pantā paredzētās tiesības.

 

Kā ziņots, septiņi no CVK locekļiem balsoja par nereģistrēšanu, bet divi balsoja pret. Kā argumenti tika norādītas gan iespējamās pretrunas ar Latvijas starptautiskajām saistībām, gan tas, ka nebūtu nepieciešams valsts naudas vienībai piešķirt tik augstu konstitucionālu statusu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas