Brisele vēlas harmonizēt ES mājokļu kreditēšanas tirgu

Brisele, 19.dec., LETA--AFP. Eiropas Komisija (EK) otrdien paziņoja, ka mēģinās uzlabot Eiropas Savienības (ES) mājokļu kreditēšanas tirgu, lai samazinātu cenas un pilnveidotu pārrobežu biznesu.

EK plāno īstenot pasākumu programmu, kas izveidotu efektīvāku un konkurējošāku ES hipotekārās kreditēšanas tirgu, kur patērētāji varētu izvēlēties labāko produktu savām vajadzībām un būt pārliecināti, ka aizdevējs darbojas atbildīgi, norādīja ES iekšējā tirgus un pakalpojumu komisārs Čārlijs Makkrīvijs.

 

"Nesenās svārstības ASV un Eiropas finanšu tirgos ir parādījušas hipotekārās kreditēšanas ekonomisko un sociālo nozīmīgumu," atzīmē EK amatpersonas. Komisijas preses pārstāvis tomēr uzsvēra, ka harmonizācijas pasākumi ir tikuši apsvērti vēl ilgi pirms ASV augstā riska hipotekāro kredītu krīzes šā gada vasarā.

 

EK uzskata, ka Eiropas mājokļu kreditēšanas tirgum jābūt labāk integrētam. Lai gan nevar tikt nenovērtēti tādi faktori kā valoda un attālums, nepieciešams pievērsties jautājumam par mājokļa iegādes organizēšanas izmaksām citās ES valstīs. Komisija arī norādīja uz atšķirībām, kas dažādās valstīs pastāv attiecībā uz hipotekāro kredītu priekšlaicīgas atmaksas noteikumiem.

 

EK otrdien publiskotā "baltā grāmata" arī pauž vēlmi vienkāršot kompāniju darbību citu valstu tirgos, tomēr tā vismaz pagaidām nepiedāvā ieviest vienotu ES likumdošanu, dodot priekšroku brīvprātības principam. Tomēr komisija arī neizslēdz iespēju ierosināt likumdošanas pasākumus, ja tādi šķistu nepieciešami.

 

Starp EK deklarētajiem mērķiem hipotekārās kreditēšanas tirgū ir pārrobežu piedāvājuma veicināšana, izmaksu samazināšana hipotekārās kreditēšanas veikšanai citu valstu tirgū un atvērta tirgus un spēcīgas konkurences nodrošināšana.

 

Pēc EK aplēsēm, līdz ar barjeru minimizēšanu varētu panākt, ka par 100 000 eiro (70 280 latu) kredītu maksājamie procenti samazinātos par līdz pat 470 eiro (330 latiem) gadā. Lai palielinātu patērētāju uzticības līmeni, EK arī cer nodrošināt "adekvātu aizsardzības līmeni".

 

EK norāda, ka pirms politiska lēmuma pieņemšanas nākamgad vēl nepieciešamas papildu konsultācijas un izpēte. Šajās konsultācijās cita starpā tiks meklēti risinājumi, kā palielināt kreditētāju atbildību, uzlabot kredītņēmēju informētību un galu galā arī harmonizēt kredītu atmaksas nosacījumus.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas