Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Būtiņģes naftas terminālī notikusi naftas noplūde

Rīga/Klaipēda/Liepāja, 31.janv., LETA. Būtiņģes naftas terminālī Kaimanu salās reģistrētā tankkuģa "Stena Antarctica" izkraušanas laikā Baltijas jūrā noplūdis neliels daudzums jēlnaftas, aģentūru LETA informēja uzņēmuma "Mažeiķu nafta" preses sekretārs Jaceks Komars.

Negadījums noticis naktī uz ceturtdienu ap plkst.2.30, kad kāds jūrnieks ieraudzījis, ka naftas vada un kuģa savienojuma vietā noplūst nafta. Naftas piegāde tūlīt tikusi apturēta.

 

Daļa naftas noplūdusi uz kuģa klāja, daļa - jūrā. Pēc sākotnējā novērtējuma, jūrā nonākuši 200-400 kilogrami jēlnaftas. Kuģī atradās aptuveni 100 000 tonnu naftas, vēsta laikraksts "Lietuvos Rytas".

 

Noplūdes vietā dežurē terminālu apkalpojošie kuģi "Smith Sulavesi" un "TAK -3", kas uzstādījuši bonas ap piesārņojuma vietu, lai norobežotu naftas plankumu. Ap plkst.12.30 sākta noplūdušās naftas savākšana. Darbos iesaistīti uzņēmuma "Mažeiķu nafta" glābšanas dienesta ļaudis.

 

Kā novēroja aģentūra LETA, jūrā ir paprāvi viļņi. Speciālisti sākotnēji plānojuši paņemt piesārņotā ūdens paraugus, bet lielo viļņu dēļ nolemts to nedarīt.

 

Lietuvas vides aizsardzības dienestu darbinieki uzsākuši izmeklēšanu. Visticamāk, noplūde radusies bojātas vai nekvalitatīvas blīves dēļ, tomēr galīgos secinājumus sniegs izmeklēšana.

 

Apsekojot notikuma vietu no helikoptera, noteikts, ka jūrā aptuveni pusotru kilometru no krasta izveidojies ļoti plāns naftas plankums aptuveni piecu kilometru garumā un 100-300 metru platumā, pastāstījis Lietuvas Valsts vides aizsardzības inspekcijas Avāriju novēršanas un kontroles nodaļas priekšnieks Ģedimins Markausks.

 

Savukārt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārstāvji un Krasta apsardzes dienesta (KAD) vides speciālisti no helikoptera novērojuši, ka naftas piesārņojums nav vienlaidus, bet ir izveidojušies vairāki plankumi.

 

KAD preses virsniece Liene Ulbina aģentūrai LETA teica, ka Latvija par naftas produktu noplūdi informēta plkst.5. Ņemot vērā laika apstākļus un to, ka, pēc prognozēm, vējš arī turpmāk virzīs piesārņojumu uz Latvijas teritoriālajiem ūdeņiem, nolemts ar helikopteru doties novērtēt situāciju, lai precizētu piesārņojuma atrašanās vietu un apjomu, un nepieciešamības gadījumā sniegt palīdzību naftas produktu savākšanā.

 

Arī KAD kuģis "Varonis", kam ir naftas noplūdes seku likvidācijai nepieciešamais aprīkojums, no Liepājas ir gatavs iesaistīties naftas savākšanas operācijā. Aizsardzības ministrs Vinets Veldre (TP) aģentūru LETA informēja, ka notikuma vietas tuvumā patrulē NBS kuģi, kas ir gatavi palīdzēt piesārņojuma ierobežošanā, tiklīdz Lietuva lūgs palīdzību.

 

Komars pauda pārliecību, ka izplūdušo naftu izdošoties savākt un Latvijas ūdeņus tā nesasniegs.

 

Lietuvas Satiksmes ministrijas Kuģošanas drošības pārvalde par noplūdi informējusi arī Zviedrijas un Eiropas Savienības institūcijas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas