Cer, ka vecāku pabalsta ieviešana veicinās dzimstības rādītāju uzlabošanos

Rīga, 12.okt., LETA. Vecāku pabalsta ieviešana varētu būt viens no faktoriem, kas veicinātu dzimstības rādītāju uzlabošanos, aģentūru LETA informēja Bērnu un ģimenes lietu ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta Politikas analīzes un plānošanas nodaļas vecākais referents Lauris Neikens.

Kā norādīja Neikens, vecāku pabalsta ieviešanas ietekme uz dzimstības rādītājiem tomēr ir jāvērtē kopā ar citu ģimenes atbalsta mehānismu, piemēram, bērnudārzu, bērnu īslaicīgas pieskatīšanas centru un aukļu pakalpojuma, ieviešanas rezultātiem.

 

Kā ziņots, jauno vecāku pabalstu varēs saņemt arī tie vecāki, kuru bērni būs dzimuši šogad.

 

Pabalsts attieksies ne tikai uz nākamgad dzimušajiem bērniem, bet arī uz tiem, kas 2008.gada 1.janvārī nebūs sasnieguši gada vecumu, informē Labklājības ministrijas (LM) speciālisti.

 

Nodarbinātie vecāki, kas patlaban saņem vai šogad sāks saņemt bērna kopšanas pabalstu par bērna kopšanu līdz viena gada vecumam, no nākamā gada bērna kopšanas pabalsta vietā saņems vecāku pabalstu.

 

Pabalsta apmēru pārrēķinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Jaunais pabalsts vēl nav apstiprināts parlamentā, tādēļ precīza pabalsta piešķiršanas kārtība nav noteikta, taču, visticamāk, tas notiks automātiski un vecākiem nebūs jāraksta iesniegums vai jādodas uz VSAA nodaļu, informē Rāfelde.

 

Kā ziņots, valdība ir atbalstījusi un Saeima nodevusi izskatīšanai komisijās LM sagatavotos grozījumus vairākos likumos, kas nosaka jauna sociālās apdrošināšanas pabalsta - vecāku pabalsta - ieviešanu.

 

Likumu grozījumi paredz, ka no 2008.gada 1.janvāra jaundzimušā māte vai tēvs varēs saņemt vecāku pabalstu 70% apmērā no savas sociālās iemaksu algas. Jaunajam pabalstam nav noteikta maksimālā robeža, un tas līdzināsies algai, ko cilvēks saņem "uz rokas" pēc nodokļu nomaksas.

 

Minimālais vecāku pabalsta apmērs sociāli apdrošinātiem vecākiem būs 63 lati. Vecāki, kas nav sociāli apdrošināti, tāpat kā līdz šim varēs saņemt bērna kopšanas pabalstu 50 latu apmērā.

 

Jaunais vecāku pabalsts aizstās līdzšinējo bērna kopšanas pabalstu, ko izmaksāja no valsts pamatbudžeta. Ņemot vērā pamatbudžeta iespējas, bērna kopšanas pabalstam bija noteiks maksimālais apmērs - 392 lati mēnesī.

 

Uzsākot pabalsta izmaksu no sociālās apdrošināšanas budžeta, tas tiks aprēķināts bez "griestiem", ņemot vērā katra indivīda veiktās sociālās iemaksas.

 

Vecāku pabalstu maksās, līdz bērns sasniegs viena gada vecumu.

 

Par bērna kopšanu no viena līdz divu gadu vecumam turpinās maksāt bērna kopšanas pabalstu 30 latu apmērā.

 

Pēc LM prognozēm, vecāku pabalstu nākamgad vidēji mēnesī saņems gandrīz 12,9 tūkstoši cilvēku. Četru gadu laikā pabalsta saņēmēju skaits varētu pieaugt par gandrīz četriem tūkstošiem.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas