Cērps: Lata devalvācija būtu absolūta muļķība un idiotisms

Rīga, 21.nov., LETA. Lata devalvācija būtu absolūta muļķība un idiotisms, intervijā laikrakstam "Neatkarīgā" norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Uldis Cērps.

"Es neredzu iemeslus, lai tas [lata devalvācija] notiktu. Tomēr tas nenozīmē, ka no šādām debatēm būtu jābaidās. Būtu bezatbildīgi teikt, ka šāds gadījums neizraisītu nekādu ietekmi," uzsver eksperts.

 

Cērps aicina iepazīties ar nesen iznākušo "Goldman Sachs" pētījumu par Baltijas valstu ekonomiku. Šā pētījuma autori neuzskata valūtu devalvāciju par Baltijas ekonomikas galveno scenāriju. Pētījumā teikts, ka pašreizējā situācijā valūtas devalvācija nav tehniski iespējama, jo valūtas kurss ir fiksēts.

 

Vienīgais apstāklis, kad devalvācija būtu iespējama, būtu tad, ja nacionālās valūtas likmes būtu kļuvušas ārkārtīgi augstas, piemēram, simtos procentu, pētījumā secināto atstāsta Cērps.

 

Viņš skaidro, ka finanšu iestādēm lata devalvācija būtu ārkārtīgi nelabvēlīga, jo tas ietekmētu kredītrisku. Lielākā daļa kredītu ir eiro valūtā, tātad daudzām ģimenēm rastos grūtības atdot kredītus.

 

"Es negribētu teikt, ka lata devalvācija būtu traģiska Latvijas banku finanšu stabilitātei, jo tomēr vairums lielāko Latvijā darbojošos banku ir lielu Eiropas finanšu komercsabiedrību meitasuzņēmumi, kuru operācijas trijos Baltijas valstu tirgos tām ir svarīgas, bet ne vitāli būtiskas. No šāda viedokļa raugoties, pat ja vajadzētu ciest zaudējumus, bankas tos spētu pilnībā nosegt. Tas, ka bankām tas sagādātu zaudējumus, arī ir pilnīgi skaidrs, turklāt tas radītu būtisku uzticības zaudēšanu finanšu sistēmai kopumā," skaidro FKTK vadītājs.

 

Pēc viņa domām, tie, kuri pavasarī gribēja spēlēties ar lata kursu, mācību ir saņēmuši, respektīvi, cietuši reālus finanšu zaudējumus.

 

Cērps arī vērš uzmanību uz apstākli, ka ir banku grupas, kas palielina savu ekspozīciju pret Latviju, ieskaitot pat tās, kuras ir ļoti kritiskas, piemēram, "Danske Bank" meitasuzņēmuma "Sampo bankas" portfelis pēdējos 12 mēnešos ir audzis par vairāk nekā 90%.

 

"Tā ka tagad es īsti nezinu - klausīties viņu vārdos vai skatīties uz viņu darbiem," rezumē eksperts.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas