Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Cīņai ar sīkajām zādzībām veikalos veiks grozījumus likumā

Rīga, 15.janv., LETA. Valdība šodien atbalstīja tirgotāju rosinātos un Iekšlietu ministrijas (IeM) speciālistu izstrādātos likuma grozījumus, kas iecerēti, lai strauji samazinātu tirdzniecības vietās izdarīto neliela apmēra zādzību skaitu, kā arī izskaustu likumpārkāpējos pārliecību par nesodāmību.

Grozījumi likumā "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" paredz papildināt to ar jaunu pantu, kas skaidri definētu pabeigtas svešas kustamas mantas nolaupīšanu. IeM cer, ka grozījumi pilnībā atrisinās šobrīd pastāvošās problēmas praksē, proti, tiesībaizsardzības iestāžu dažādo izpratni par to, kad zādzība ir pabeigta un kad tas bijis tikai mēģinājums.

 

Šobrīd saskaņā ar Krimināllikuma (KL) 180.pantu par krimināli sodāmu atzīstams tāds noziedzīgs nodarījums kā zādzība nelielā apmērā, bet saskaņā ar KL 15.panta sesto daļu par mēģinājumu izdarīt kriminālpārkāpumu persona nav saucama pie kriminālatbildības.

 

Ņemot vērā, ka tiesībaizsardzības iestāžu vidū nav vienotas izpratnes, kurā brīdī noziedzīgais nodarījums - zādzība no tirdzniecības vietas - ir pabeigts un kad tas palicis tikai mēģinājuma stadijā, personas, kuras izdarījušas zādzību nelielā apmērā, bieži vien nesaņem par to nekādu sodu.

 

Viedoklis tiesībaizsardzības iestāžu vidū dalās, jo liela daļa vadās pēc Augstākās tiesas (AT) sniegtā skaidrojuma, kas vairs neatbilstot faktiskajai situācijai valstī, norāda IeM.

 

AT plēnuma 2001.gada 14.decembra lēmumā teikts, ka svešas mantas nolaupīšana zādzības, laupīšanas, krāpšanas vai piesavināšanās veidā ir pabeigts noziedzīgs nodarījums ar to brīdi, kad vainīgais mantu prettiesiski ieguvis savā valdījumā, rodot brīvu iespēju ar to rīkoties pēc sava ieskata.

 

Savukārt šodien valdībā atbalstītie grozījumi paredz papildināt likumu ar pantu, kas nosaka, ka "svešas kustamas mantas nolaupīšana uzskatāma par pabeigtu noziedzīgu nodarījumu ar brīdi, kad persona to prettiesiski ieguvusi, neatkarīgi no tā, vai viņai bijusi iespēja rīkoties ar to kā ar savu".

 

IeM cer, ka grozījumi palielinās sabiedrības izpratni par soda neizbēgamības principu un potenciālie zagļi tiks atturēti no šādu darbību izdarīšanas. IeM gan pieļauj iespēju, ka sākotnēji palielināsies par sīkām zādzībām aizturēto personu skaits.

 

Likuma papildinājums tika izstrādāts, pamatojoties uz Latvijas Tirgotāju asociācijas priekšlikumu - novērst sīko zādzību izplatību tirdzniecības vietās.

 

Grozījumi vēl jāpieņem Saeimā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas