Darbu oficiāli sāk Donalda Tuska vadītā Polijas valdība

Varšava, 16.nov., LETA--AFP. Polijas prezidents Lehs Kačiņskis piektdien oficiāli apstiprināja premjerministra amatā liberālās partijas "Pilsoniskā platforma" (PO) līderi Donaldu Tusku, kuram viņš pirms nedēļas uzdeva veidot jauno valdību.

"Lai Dievs man palīdz," sacīja 50 gadus vecais Tusks, nododot zvērestu. Pēc premjerministra zvērestus nodeva 18 jaunās valdības ministri.

PO par koalīcijas valdības veidošanu vienojās ar centrisko Polijas Zemnieku partiju (PSL). 21.oktobrī notikušajās parlamenta vēlēšanās līdz šim opozīcijā bijusī liberālā PO ieguva 41,51% balsu jeb 209 vietas parlamentā. Tā kā PO vēlēšanās neieguva absolūto vairākumu 460 vietu parlamentā, tai valdībā bija jāiesaista partneris.

31 vietu ieguvusī PSL kopīgi ar PO jau iepriekš vadīja vairākas vietējās pašvaldības.

PSL līderis Valdemars Pavlaks jaunajā valdībā ieņems vicepremjera amatu.

Tusks solījis izbeigt iepriekšējās valdības īstenotos pastāvīgos ķīviņus ar Eiropas Savienības (ES) valstīm, īpaši ar kaimiņvalsti Vāciju. Viņš arī iecerējis mazināt saspīlējumu Polijas attiecībās ar Krieviju. Abu valstu attiecības ir viszemākajā līmenī kopš Polijas izstāšanās no komunistiskā bloka 1989.gadā.

Tusks arī paziņojis par plāniem izvest Polijas karaspēku no Irākas, kur patlaban dislocēti 900 poļu karavīri. Viņš brīdinājis, ka ieņems stingrāku nostāju sarunās ar ASV par pretraķešu sistēmas daļas izvietošanu Polijā.

Iekšpolitikas jomā Tusks draudējis pieteikt karu birokrātijai, atdzīvināt iesaldēto privatizācijas procesu un veikt plašas reformas veselības aprūpes sektorā.

Tusks vēlas panākt vēl straujāku ekonomikas izaugsmi, lai atgrieztu mājās daļu no vairāk nekā miljona Polijas pilsoņu, kas kopš valsts iestāšanās ES 2004.gadā ir emigrējuši uz Rietumiem.

Jaunais premjerministrs atbalsta Polijas pāreju uz eiro, kaut arī konservatīvie spēki regulāri pauž skepsi šajā jautājumā.

Līdzšinējā premjerministra Jaroslava Kačiņska konservatīvā partija "Likums un taisnīgums" (PiS) vēlēšanās ieguva 32,11% balsu jeb 166 deputātu vietas. Parlamentā iekļuva vēl tikai kreisi centriskā alianse "Kreisie un demokrāti" (LiD), kas apvieno par sociāldemokrātiem pārtapušos bijušos komunistus. Par viņiem balsoja 13,15% vēlētāju, kas LiD dod 54 deputātu vietas.

Bijušie PiS koalīcijas partneri - galēji labējā Poļu ģimeņu līga (LPR) un populistiskā zemnieku partija "Samoobrona" ("Pašaizsardzība"), kas līdz Kačiņska vadītās koalīcijas sabrukumam augustā bija valdībā, cieta pazemojošu sakāvi un saņēma attiecīgi 1,3% un 1,53% balsu.

Ilggadējais Tuska politiskais pretinieks Lehs Kačiņskis Polijas prezidenta amatā pavadīs vēl trīs gadus.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas