Drošībnieku Gulbi patur apcietinājumā 1

Rīga, 22.nov., LETA. Rīgas apgabaltiesa šodien nolēma nemainīt drošības līdzekli no amata atstādinātajam Saeimas un Valsts prezidenta Drošības dienesta virsniekam Edgaram Gulbim un paturēt viņu apcietinājumā.

Gulbis nebrīvē atrodas jau gandrīz septiņas nedēļas kopš 28.septembra, kad Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa nolēma viņu apcietināt saistībā ar kriminālprocesu, kas ierosināts par iespējamu krāpšanu noziedzīgā grupējumā. Tāpat Gulbis tiek turēts aizdomās arī par Valsts ieņēmumu dienesta Muitas kriminālpārvaldes priekšnieka Vladimira Vaškeviča automašīnas dedzināšanu. Par Vaškeviča apdraudējumu aizdomās tur arī Gulbja draugu Raimondu Štālbergu, kurš patlaban ir apsūdzēts par izspiešanu no Vaškeviča šķirtās sievas Ināras Vilkastes.

 

Gulbja advokāts Kārlis Paleps iepriekš stāstīja, ka apcietinājums Gulbim piemērots, jo, tiesas ieskatā, drošībnieks, esot brīvībā, varētu "veikt aktīvu pretdarbību kriminālprocesam".

 

Šodien Paleps norādīja, ka pirmās instances lēmums palicis negrozīts, taču ar tiesas argumentiem viņš vēl neesot iepazinies tik pietiekami, lai varētu tos komentēt.

 

Gulbja pašreizējo veselības stāvokli advokāts atturīgi raksturoja kā "ne labu", norādot, ka viņš nav mediķis, kas varētu spriest konkrētāk, tomēr arī tiesa, pēc Palepa teiktā, esot atzinusi, ka drošībnieka veselība nav laba, taču tā "neesot tik slikta, lai liegtu Gulbi paturēt apcietinājumā", norādīja aizstāvis.

 

Paleps pastāstīja, ka patlaban tiekot gatavoti procesuālie dokumenti, lai vērstos tiesā pret policijas darbiniekiem, kas, pēc aizstāvības domām, ir veikuši Gulbja nomelnošanu. Tāpat viņš norādīja, ka Gulbis nesen saņēmis lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu, kas tika uzsākts, pamatojoties uz Gulbja apgalvojumiem par to, ka viņš pirmstiesas izmeklēšanas laikā ticis sists un spīdzināts. "Šo lēmumu mēs noteikti pārsūdzēsim," vakar norādīja advokāts.

 

Pēc tiesas lēmuma paziņošanas advokāts norādīja, ka Gulbis jau šīs dienas laikā nodošot iesniegšanai procesuālos dokumentus minētā kriminālprocesa atsākšanai.

 

Paleps joprojām ir nobažījies par to, ka Gulbim, pēc advokāta teiktā, atrodoties cietumā, tiek ierobežotas pat reliģiskās izpausmes, piemēram, tikšanās ar garīdznieku.

 

LETA jau ziņoja, ka 7.novembrī Gulbis tiesas namā izskatījās ļoti novārdzis un viņa izteiktie vārdi bija tikko saprotami. Uz drošībnieka kakla bija fiksators, bet pārvietojoties viņš balstījās uz spieķa. Gulbis iepriekš sūdzējās par to, ka viņš it kā ticis spīdzināts, atrodoties apcietinājumā pirmstiesas izmeklēšanā izolatorā. Šī gadījuma izmeklēšanai tika uzsākts kriminālprocess.

 

Policija, nopratinot aptuveni 50 lieciniekus, saņemot ekspertīžu rezultātus un veicot Gulbja konfrontēšanu ar vienu no izolatora darbiniekiem, secinājusi, ka Gulbis nav nedz fiziski, nedz morāli iespaidots, tāpēc šis kriminālprocess izbeigts, kā vietā uzsākts jauns - par Gulbja apzināti nepatiesu liecību sniegšanu.

 

Citā kriminālprocesā, kas uzsākts saistībā ar negadījumu uz Salu tilta, Valsts policijas (VP) Iekšējās drošības birojā (IDB) vēl notiekot izmeklēšana un tiek gaidīti tiesu medicīnas ekspertīžu rezultāti.

 

Tikmēr IDB pabeigtas arī trīs pret Organizētās noziedzības un apkarošanas pārvaldes (ONAP) darbiniekiem uzsāktās disciplinārlietas. Par nepareizu un neprofesionālu konvojēšanu sodīti trīs ONAP darbinieki - vienam izteikts brīdinājums par neatbilstību ieņemamajam amatam uz vienu gadu, otram izteikts rājiens, bet vēl vienam izteikta piezīme.

 

Kā informē VP, patlaban apcietinātais Gulbis, kurš septembra beigās mīklainos apstākļos uz Salu tilta izkļuva no konvoja automašīnas un ielēca Daugavā, krāpnieciskās darbības sācis jau pusaudža gados, bijis notiesāts par dzīvokļu zādzībām un ir viltojis savas biogrāfijas datus - viņam nav pat vidējās izglītības un viņš, pretēji paša un tuvinieku apgalvojumiem, nekad nav dienējis padomju armijā.

 

Policija Gulbi sauc par blēdi un krāpnieku, norādot, ka slavenais literārais varonis Ostaps Benders salīdzinājumā ar viņu ir tikai zīdainis.

 

VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks ģenerālis Dailis Lūks informēja, ka Gulbis savas krāpnieciskās darbības sācis jau pusaudža vecumā, bet par septiņu dzīvokļu apzagšanu 1987.gadā notiesāts ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem, taču īsi pēc tam Latvijā sākušies "juku laiki" un Gulbim izdevies pilnībā izvairīties no cietuma.

 

Gulbja kartīte par viņa sodāmību ir pazudusi no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra datubāzes, un tagad tiks veikta izmeklēšana, lai noskaidrotu apstākļus, kā tā varēja notikt.

 

Gulbja dzīvesbiedre Iveta Šteina aģentūrai LETA sacīja, ka viņa pilnībā noraida policijas izteikumus, ka Gulbis būtu afērists un melis: "Es tiem neticēšu līdz pēdējam brīdim."

 

Šteina sacīja, ka ir šokēta par to, "kā policija var izrīkoties šādā situācijā". Viņa pēdējo reizi Gulbi redzējusi 7.novembrī, kad drošībnieks ticis konvojēts uz Vidzemes priekšpilsētas tiesu, lai lemtu par viņa drošības līdzekli. Vakar Gulbis uz tiesu tika konvojēts pa tiesu nama speciālo ieeju, kur apmeklētājiem uzturēties nav atļauts.

 

Šteina atsaucās uz Gulbja māti, pēc kuras stāstītā, drošībnieks neesot iepriekš tiesāts. "Man nav pamata viņai neticēt," sacīja Šteina, piebilstot, ka pati nav ar Gulbi pārrunājusi visas pagātnes detaļas.

 

Patlaban Gulbis atrodas Matīsa cietumā Rīgā un viņam joprojām nav atļauts tikties ne ar māti, ne līgavu, ne kapelānu, norādīja Paleps. Advokāts izteica pieņēmumu, ka šāda lieguma varbūtējais motīvs varētu būt vēlme, "lai drošībnieks netiktos ar cilvēkiem, kuri viņu labi pazīst un spēj salīdzināt, kāds Gulbis bija agrāk un cik ļoti viņš ir sagrauts šobrīd".

Pievieno komentāru

Komentāri 1

VDK

mums 45 gadā šitādi putni ātri atzinās. visu izstāstīja un ko nezināja arī izstāstīja.. ko ta mēs gribat teikt pa velti likām pamatus Latvijas šodienas Policijai??...pildspalvu aiz naga...ar naglu aci izdurt..bij mums puiši- čingizhana pēcnacēji, kuriem tiem tas sagadaja baudu kādu pamocīt.. tak tas Gulbis kad gribēs tikt ārā, tad turēs muti tāpat. pietiks tikai atcerēties mūsu pagrabu..

pirms 13 gadiem, 2007.11.22 19:19

Latvijas ziņas