Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ekonomiste: Bezdarba līmeņa palielināšanās norāda uz kvalitatīvām ekonomikas un darba tirgus izmaiņām

Rīga, 12.janv., LETA. Kaut arī neliela, bet tomēr bezdarba līmeņa palielināšanās norāda uz kvalitatīvām ekonomikas un darba tirgus izmaiņām, aģentūrai LETA sacīja ekonomiste Raita Karnīte.

LETA jau ziņoja, ka Latvijā reģistrētā bezdarba līmenis pagājušā gada decembra beigās palielinājās līdz 4,9%, aģentūru LETA informēja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Nodarbinātības pakalpojumu un attīstības departamenta Mārketinga un starptautisko attiecību nodaļā.

Ekonomiste uzsvēra, ka šie rādītāji nekādā ziņā nav uzskatāmi par satraucošiem, tomēr šīm tendencēm vajadzētu pievērst uzmanību.

Pēc Karnītes domām, bezdarba līmeņa palielināšanās ir vērtējams kā zināms rādītājs par darba tirgus izmaiņām. Tiesa 4,9% bezdarba līmenis tik strauji augošai ekonomikai kā Latvija joprojām esot neveselīgs rādītājs.

Ja bezdarbs palielinās tam varētu būt divi iemesli - vairāk cilvēki atgriežas un vairs nedodas strādāt uz ārzemēm, vai arī samazinās darbaspēka pieprasījums, kas arī šajā gadījumā varētu būt patiesais iemesls, norādīja ekonomiste.

Pēc viņas domām, "lielās peļņas laiks" daudzās nozarēs ir garām un uzņēmējiem arī nākas pārkārtot savu darbību. Ar pārmaiņām būvniecības nozarē, darbību varētu pārtraukt, piemēram, daudzas mazās būvfirmas, liekot darbiniekiem pārstrukturizēties darba tirgū.

Kā aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja NVA pārstāve Ilze Bērziņa, šī ir pirmā reize kopš 2005.gada, kad bezdarba līmenis Latvijā ir palielinājies. Bērziņa gan atzīmēja, ka palielinājumu noteica daži cilvēki, proti, ja būtu bijis par dažiem bezdarbniekiem mazāk, tad bezdarbs būtu palicis iepriekšējā - 4,8% - līmenī. NVA pārstāve skaidroja, ka ziemā vienmēr ir tendence bezdarbnieku skaitam nedaudz palielināties.

Latvijā reģistrētā bezdarba līmenis decembrī salīdzinājumā ar novembri ir palielinājies par 0,1 procentpunktu. NVA uzskaitē decembra sākumā bija 51 660, bet decembra beigās - 52 321 bezdarbnieks. Bezdarbnieku skaits valstī mēneša laikā ir pieaudzis par 661 cilvēku jeb 1,3%.

Decembra beigās 2587 bezdarbnieki ilgstoši piedalījās aktīvajos nodarbinātības pasākumos, no tiem 1558 bezdarbnieki pasākumu noteiktām personu grupām - darba prakse pie darba devēja, subsidētās darba vietas laikā ir iekārtojušies darbā uz noteiktu laiku. Līdz ar to reālais bezdarba līmenis, atskaitot no kopējā bezdarbnieku skaita tos, kuri nav pieejami darba tirgum, jo ilgstoši atrodas aktīvās nodarbinātības pasākumos, decembra beigās bija 4,6%.

Zemākais bezdarba līmenis decembrī reģistrēts Tukuma rajonā - 3,6%, Jelgavas rajonā - 3,7%, Valmieras rajonā - 3,8%, Cēsu rajonā - 4,1%, Rīgas rajonā - 4,1%, Limbažu rajonā - 4,5%, Ogres rajonā - 4,5 %, Bauskas rajonā - 4,7%, Talsu rajonā - 4,9%, Saldus rajonā - 5%, Aizkraukles rajonā - 5,1%, Ventspils rajonā - 5,4%, Alūksnes rajonā - 5,5%, Valkas rajonā - 5,9%, Jēkabpils rajonā - 6,2%, Madonas rajonā - 6,2%, Gulbenes rajonā - 6,4%, Kuldīgas rajonā - 6,6%, Liepājas rajonā - 6,8%.

No republikas nozīmes pilsētām viszemākais bezdarba līmenis ir Rīgā - 3,1%, Ventspilī - 3,8%, Jelgavā - 3,8%, Daugavpilī - 4,3%, Liepājā - 4,6%, Jūrmalā - 4,8%. Decembrī Rēzeknē bezdarba līmenis bija 7,6%.

Augstākais bezdarba līmenis decembrī reģistrēts Latgalē: Rēzeknes rajonā - 16,6%, Ludzas rajonā - 14,4%, Balvu rajonā - 12,7%, Preiļu rajonā - 10,8%, Krāslavas rajonā - 10,5%, Daugavpils rajonā - 9,5%.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas