Eksperti: Ar Zalāna izvirzīšanu premjera amatam politikā tiek piedāvāta "jauna seja"

Rīga, 6.dec., LETA. Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministru Edgaru Zalānu izvirzot par Tautas partijas (TP) premjera amata kandidātu, Latvijas politikā tiek piedāvāta "jauna seja", tomēr tas diez vai mainīs līdzšinējās valsts politikas virzību, uzskata aģentūras LETA aptaujātie eksperti.

Politologs Ivars Ijabs sacīja, ka no visiem iepriekš TP piedāvātajiem kandidātiem Zalāns ir vispiemērotākais, jo "viņš līdz šim nav politiski izgaismojies un līdz ar to TP ir iespēja piedāvāt viņu kā kaut ko jaunu". Tomēr eksperts apšauba, ka ar Zalāna izvirzīšanu premjera amatam mainīsies līdzšinējās koalīcijas darba stils.

 

"Domāt, ka viņš būs kaut kāda politiski neatkarīgāka figūra no partiju sponsoriem un no lielas naudas, būtu ļoti naivi," sacīja Ijabs, minot, ka tomēr no sabiedrisko attiecību viedokļa Zalāns ir viens no piemērotākajiem kandidātiem, jo viņš ir mazāk "politiski iezīmēts", ar labāku reputāciju, gados jaunāks un pēc runas stila un ārējā veidola atšķiras no TP "klasiskajiem tēliem".

 

"Kā sabiedrisko attiecību akcija tā ir ļoti veiksmīga. Kas attiecas uz politisko saturu, diezin vai tur varētu gaidīt kādas īpašas izmaiņas," prognozēja Ijabs.

 

Politologs Andris Runcis teica, ka Zalānu vērtēt ir ļoti grūti, jo viņš "publiskajā telpā ne ar ko sevi īpaši nav parādījis".

 

"Tas ir tāds liels nezināmais, par kuru ir ļoti grūti spriest," vērtēja Runcis.

 

Politologs gan pauda cerību, ka līdz ar "jaunas sejas" piedāvāšanu Latvijas politikā neizveidosies situācija, ka "saite ar iepriekšējo netiek sagrauta".

 

"Vizuāli varbūt ir, bet patiesībā šis amata kandidāts varētu būt vēl lielākā mērā atkarīgs no padomdevējiem," sacīja Runcis.

 

Abi eksperti izvairīgi komentēja jautājumu, kurš no līdzšinējās koalīcijas partiju premjera amata kandidātiem - Zalāns vai iekšlietu ministrs Ivars Godmanis (LPP/LC) - būtu labāks premjers pašreizējā situācijā.

 

Ijabs sacīja, ka jebkurā gadījumā nākamā premjera pozīcija būs ļoti apdraudēta.

 

"Zalāns ir jauns un simpātisks, Godmanis ir cilvēks, kurš ir sevi apliecinājis ar pamatīgu reputāciju Latvijas politikā. (...) Viņi, protams, ir abi divi vērā ņemami kandidāti," sacīja eksperts.

 

Runcis norādīja, ka jebkurā gadījumā gala vārds par premjera izvēli būs jāsaka Valsts prezidentam Valdim Zatleram.

 

"Šobrīd Valsts prezidentam ir ārkārtīgi smags uzdevums," uzsvēra politologs.

 

Kā ziņots, TP valde vakar vienbalsīgi premjera amatam nolēma izvirzīt Zalānu. Demisionējušais premjers Aigars Kalvītis (TP) šādu lēmumu skaidroja ar to, ka partija augstu vērtē Zalāna profesionālās un cilvēciskās īpašības.

 

Neoficiāli ir izskanējis, ka partija par atbalstu Zalāna kandidatūrai izšķīrusies, jo viņa darba stāžs ministra amatā ir tikai viens mēnesis un politiskie oponenti nevarēs pārmest, ka partijas kandidāts ir cieši saistīts ar iepriekšējo valdību, kas zaudēja sabiedrības uzticību.

 

Valsts prezidents šodien sāks sarunas ar trīs partiju premjera amata kandidātiem - partijas "Jaunais laiks" izvirzīto Ministru prezidenta amata kandidātu Valdi Dombrovski, Godmani un Zalānu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas