Eksperti: Cenu kāpums turpināsies

Rīga, 10.dec., LETA. Cenu kāpums Latvijā turpināsies un zināma bremzēšanās varētu būt sagaidāma tikai nākamā gada otrajā pusē, uzskata aģentūras LETA aptaujātie finanšu eksperti.

LETA jau ziņoja, ka inflācija Latvijā turpina paaugstināties un, salīdzinot ar pagājušā gada novembri, šā gada novembrī patēriņa cenas pieaugušas par 13,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tai skaitā precēm cenas augušas par 12,8%, bet pakalpojumiem - par 16%.

 

AS "Hansabanka" ekonomiste Ivonna Slapiņa norādīja, ka mēneša laikā cenas palielinājušās par 1,4%, kas ir nedaudz lēnāk, nekā septembrī un oktobrī, kad cenu kāpums sasniedza attiecīgi 1,9% un 2,2%.

 

Kā jau prognozēts, lielāko ietekmi uz inflāciju radīja pārtikas preču cenu kāpums. Maizes, graudaugu, gaļas, piena produktu un olu cenu pieaugums gada inflāciju palielināja par 3,42 procentpunktiem. Ēdināšanas pakalpojumu cenu kāpums radīja vēl 1,1 procentpunktu gada inflācijā, savukārt siltumenerģijas, ūdens piegādes un citu ar mājokli saistīto pakalpojumu sadārdzināšanās radīja 1,75 procentpunktus, skaidroja eksperte.

 

"Mēs sagaidām, ka decembrī turpināsies cenu kāpums, galvenokārt, pārtikas preču cenu ietekmē. Nākamā gada sākumā inflācija saglabāsies augsta, ko ietekmēs gan pārtikas preču cenas, gan arī gāzes, elektrības un sabiedriskā transporta tarifu kāpums," sacīja Slapiņa.

 

Pēc ekspertes domām, cenu kāpuma bremzēšanās ir sagaidāma nākamā gada otrajā pusē, mazinoties iekšzemes pieprasījumam.

 

Arī "SEB Unibankas" makroekonomikas analītiķis Dainis Gašpuitis uzsvēra, ka inflācijas kāpums bija prognozēts. Novembrī, tāpat kā iepriekšējā mēnesī, inflācijas galvenie vilcēji bijuši cenu pieaugums pārtikai un degvielai. Transporta izdevumu pieaugumu ietekmē naftas cenu pieaugums pasaulē, kas diktē degvielas cenu pieaugumu.

 

"Šo pieaugumu vairs nemīkstina dolāra kritums un, ja dolāra vērtība sāks pieaugt un strauji augošajās valstīs, īpaši jau Ķīnā un Indijā, turpināsies ekonomiskā izaugsme, cenu kritums nav gaidāms," skaidroja eksperts.

 

Cenas izmaiņas ietekmēs arī gaidāmās ziemas bargums, kas var palielināt vai arī mazināt pieprasījumu pēc kurināmā pasaulē. "Jebkurā gadījumā, maksājumi par mājokli turpinās pieaugt. Tas būs atkal jūtams, kad tarifu pieaugums elektroenerģijai un gāzei parādīsies jaunajos rēķinos," skaidroja Gašpuitis.

 

Bažas radot nepārtrauktais cenu pieaugums pārtikai. Šādas bažas ir vērojamas arī citviet pasaulē, arī Eiropas Savienības (ES) valstīs.

 

"Var pievienoties Eiropas Parlamenta un iedzīvotāju bažām, ka atsevišķu tirgotāju cenu kāpums nav samērīgs ar lauksaimnieku cenu kāpumu, jo, piemēram, ES izejvielu cena veido tikai līdz 10% no gala produkta vērtības," norāda Gašpuitis un uzsver, ka "ir, kas šo situāciju izmanto un, protams, ir grūti izsekot un pārbaudīt cenu izmaiņu pamatotību".

 

"Tādēļ vai nu atliek paļauties uz tirgotāju godaprātu vai tomēr uzraugošajām institūcijām aktīvāk jāseko līdzi šīm izmaiņām. Lai gala beigās nesanāk kā Lielbritānijā vai Lietuvā, kad atklājas, ka cenu pieaugums ir negodprātīgas konkurences veidots produkts," sacīja Gašpuitis.

 

Kā norādīja eksperts, interesanti, ka cenas praktiski nav mainījušās apģērbam, apaviem un mājokļa iekārtām. Tas ir pirmais indikators, ka šie segmenti ir izjutuši pieprasījuma krišanos un decembrī, arī atlaižu iespaidā, šīm precēm noteikti varētu sagaidīt pat ievērojamu cenu krišanos.

 

Tomēr kopējā inflācija turpinās augt, šogad gada vidējā inflācija var pat nedaudz pārsniegt 10% un visticamāk nākamgad tā sasniegs augstāko punktu un tad mazināsies, prognozēja Gašpuitis.

 

AS "Latvijas Krājbanka" Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova uzsvēra, ka inflācija turpina pieaugt ar katru mēnesi, novembrī sasniedzot 13,7%. Jau tradicionāli atkal vislielākais ieguldījums cenu pieaugumā ir pārtikas un ēdināšanas pakalpojumiem. Turpina sadārdzināties komunālie pakalpojumi. Pastāvot augstām naftas cenām pasaules tirgos, būtiski palielinājušās degvielas cenas.

 

Pēc ekspertes domām, arī nākamajā gadā inflāciju raksturojošie skaitļi būs augsti. To veicinās gāzes un citu administratīvi regulējamo cenu pieaugums, kā arī inflācijas gaidas. Šāda situācija gaidāma visu pirmo pusgadu. Tikai gada otrajā pusē sagaidāms, ka cenas uzrādīs pieauguma tempu palēninājumu, ko būs izraisījis patēriņa samazinājums un cilvēku ierobežota pirktspēja.

 

Jau tagad ir novērojama tendence, ka cilvēki samazina preču patēriņu augstās cenas dēļ. Turklāt patēriņā ir novērojama pakāpeniska stabilizācija, kas atspoguļojas faktā, ka palēninās attīstības tempi būvniecībā un iekšējā tirdzniecībā, samazinās aktivitāte nekustamā īpašuma tirgū, kā arī samazinās importa pieauguma tempi. Sagaidāms, ka nākamgad šīs tendences vēl pastiprināsies un kalpos kā inflāciju ierobežojoši instrumenti. Tomēr pirms tam mums vēl jārēķinās ar jaunu cenu pieaugumu vilni janvārī un februārī, stāstīja Ertuganova.

 

Kā ziņots, patēriņa cenu 12 mēnešu pieauguma temps turpināja palielināties, un to galvenokārt noteica straujāka nekā pērn pārtikas produktu, īpaši maizes, graudaugu izstrādājumu, piena produktu un siera sadārdzināšanās, kā arī degvielas cenu pieaugums pretstatā cenu kritumam pērn.

 

LETA jau ziņoja, ka šā gada oktobrī, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, patēriņa cenas pieauga par 13,2%.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas