Eksperti: Degvielas cenu pieaugums turpināsies

Rīga, 21.nov., LETA. Naftas un degvielas cenas tuvākā nākotnē turpinās pieaugt, uzskata aģentūras LETA aptaujātie eksperti.

"Tas, ka naftas un līdz ar to arī degvielas cenas visu laiku celsies, ir pilnīgi skaidrs," aģentūrai LETA sacīja Degvielas tirgotāju un ražotāju savienības prezidents Jevgeņijs Kisiels, gan atsakoties prognozēt, līdz kādam līmenim degvielas cenas varētu kāpt.

 

Degvielas cenas ir atkarīgas arī no naftas cenām, kas ar nelielu laika nobīdi atspoguļojas degvielas tirgū, sacīja Kisiels. Savukārt degvielas cenu atšķirības starp Eiropas Savienības (ES) valstīm skaidrojamas ar dažādām akcīzes nodokļa likmēm.

 

2008.gadā akcīzes nodokļa likmi degvielai Latvijā palielinās, līdz ar to, neskatoties uz naftas cenu svārstībām, pēc gadu mijas degvielas cena turpinās pieaugt, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Uldis Sakne.

 

Pēc Eiropas statistikas datiem, Latvijā ir vienas no zemākajām degvielas cenām, kas skaidrojams ar to, ka nodokļu likmes nav sasniegušas to līmeni, kas ir "vecajās ES" valstīs, sacīja Sakne, piebilstot, ka Latvijai noteikts pārejas periods līdz 2011.gadam.

 

Citas izmaksas, kas saistītas ar degvielas pārvadāšanu, tirdzniecību u.c., Latvijā ir tādas pašas kā citur Eiropā, norādīja Sakne.

 

"Kādu laiku degvielas tirgū bija neliels atslābums, taču līdz gada beigām degvielas cenas varētu pieaugt," sacīja Sakne.

 

Akcīzes nodokļa likme turpinās pieaugt, prognozēja Sakne. "Cits jautājums, kādas būs bāzes cenas naftas produktiem."

 

Pēdējos gadus bāzes cenas naftai un tās pārstrādei pieaug, jo naftas ieguves vietas attālinās no komunikāciju vietām, nafta jāiegūst arvien tālāk ziemeļos, skaidroja Sakne, norādot, ka arī tehnoloģijas, kas pielietotas naftas pārstrādē, kļūst arvien modernākas.

 

"Izmaksas palielina arī prasības pēc dabai draudzīgākiem produktiem, mazāka sēra un citiem piemaisījumiem," sacīja Sakne, piebilstot, ka pieaug arī izmaksas, kas saistītas ar rūpniecisko darbību.

 

Jau ziņots, ka naftas cenas pasaules tirgū šodien sasniedza kārtējos rekordus, ASV vieglās jēlnaftas cenai pirmo reizi pārsniedzot 99 dolāru (47,42 latu) par barelu līmeni. 2004.gadā naftas cenas pirmo reizi pārsniedza 50 dolārus (23,95 latus) par barelu.

 

Šodien 95E markas benzīns maksāja vidēji 0,68 latus par vienu litru, bet dīzeļdegvielas cena bija vidēji 0,71 lats par vienu litru.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas