Eksperti: Kalvīša valdības demisija ir tikai laika jautājums

Rīga, 19.okt., LETA. Ministru prezidenta Aigara Kalvīša (TP) vadītās valdības dienas ir skaitītas un tās demisija ir tikai laika jautājums, uzskata aģentūras LETA aptaujātie politologi.

Pēdējā laika notikumi, Kalvīša vadības stils un lēmumi ir nopietni "iedragājuši" TP tēlu, uzskata eksperti.

 

Politologs Andris Runcis aģentūrai LETA pauda viedokli, ka valdība ir spiesta atkāpties nevis koalīcijas nesaskaņu dēļ, kā tas ir vairumā gadījumu, bet gan TP iekšējo problēmu un Kalvīša pēdējā laika rīcības dēļ.

 

"Viennozīmīgi valdībai būs jāatkāpjas, ja Saeima lems pretēji valdības ierosinājumam un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāju Alekseju Loskutovu no amata neatlaidīs," sacīja Runcis, norādot, ka Saeimas opozīcija noteikti "Loskutova jautājumu" centīsies saasināt.

 

Politologs uzskata, ka, ņemot vērā visus apstākļus, valdība agri vai vēlu būs spiesta atkāpties, tai pat laikā, pēc Runča domām, Kalvītis noteikti mēģinās noturēties Ministru prezidenta amatā pēc iespējas ilgāk.

 

Runcim piekrīt arī politologs Ivars Ijabs, kurš norāda uz iespējamajām Kalvīša interesēm, proti, tās ir nākamā gada valsts budžeta apstiprināšana, kā arī SIA "Lattelecom" privatizācija.

 

"Šie jautājumi ir visnotaļ būtiski, un Kalvītis centīsies paturēt "roku un pulsa" pēc iespējas ilgāk," sacīja Ijabs.

 

LETA jau ziņoja, ka šodien no TP izslēgts reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigars Štokenbergs un drīzumā tiks pieprasīta viņa demisija. Savukārt ārlietu ministrs Artis Pabriks piektdien TP valdes sēdē paziņoja par atkāpšanos no amata, tomēr viņš nav izslēgts no partijas un arī pats negatavojas to pamest. Kalvītis sacījis, ka Pabrika demisiju nepieņem un viņam jāpabeidz iesāktie darbi.

 

Kalvītis nolēmis turpināt darbu premjera amatā. Pēc viņa teiktā, pirmais neatliekamais uzdevums ir nākamā gada valsts budžeta pieņemšana.

 

LETA jau ziņoja, ka pie Saeimas nama ceturtdien tika sapulcēts viens no lielākajiem piketiem pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, kurā premjera atkāpšanos, pēc drošības sargātāju aplēsēm, pieprasīja aptuveni 5000 protestētāju.

 

Uz piketu cilvēkus aicināja vairākas sabiedrībā pazīstamas personas, lai izteiktu protestu pret valdības lēmumu rosināt Loskutova atlaišanu. Kalvītis un lielākā daļa valdības locekļu uzskata, ka Loskutovs ir pieļāvis nopietnus pārkāpumus, bet, pēc aicinājuma autoru domām, vēršoties pret Loskutovu, valdība pārkāpj "sarkanajai līnijai" un "savtīgu politisku apsvērumu dēļ grib izrēķināties ar KNAB, kas efektīvi cīnās pret tiem, kuri grib nozagt valsti un tautas labklājību".

 

Ģenerālprokurors Jānis Maizītis un Valsts kontroles (VK) vadītāja Inguna Sudraba, kuras iestāde pirmā konstatēja KNAB pārkāpumus, ir pārliecināti, ka tie nav tik nozīmīgi, lai kalpotu par biroja vadītāja atlaišanas iemeslu.

 

Vairāki valdošās koalīcijas partiju deputāti jau atzinuši, ka neatbalstīs Loskutova atlaišanu, līdz ar to šis valdības ierosinājums var negūt Saeimas vairākuma atbalstu. Valsts prezidents un citas amatpersonas paziņojušas, ka balsojums par Loskutovu būs arī uzticības balsojums Kalvītim.

 

Pēc plašā piketa pie Saeimas visi valdošās koalīcijas partneri atzina, ka valdībā ir izveidojusies krīze.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas