Ekspertus satrauc pārtikas cenu kāpums

Rīga, 8.nov., LETA. Latvijā satraucoša ir pārtikas cenu augšana. Lai gan sezonāli šajos mēnešos parasti ir vērojams cenu kāpums, tempi, kādi sasniegti šoruden, nav labi, uzskata "Nordea Markets" finanšu produktu eksperts Andris Lāriņš.

Viņš sacīja, ka rādītājs ir augsts un vērtējams ļoti negatīvi, bet, skatoties uz augsto rādītāju iemesliem, ir sadaļas, kuras pārsteidz, un sadaļas, kuras lika gaidīt augstu rādītāju.

 

Apkures cenu gada pieaugums ir viens no iemesliem, kādēļ gada rādītājs ir tik augsts, un negatīva ietekme tika daļēji gaidīta, jo pagājušā gadā šajā periodā novērotais cenu kritums radīja zemu bāzi.

 

Tāpat negatīvu ietekmi uz inflāciju rada augstās naftas produktu cenas pasaulē.

 

Pamatojoties uz oktobra datiem, eksperti pieļauj, ka novembrī inflācijas gada rādītājs saglabāsies 13%-13,5% līmenī. "Nordea" inflācijas prognoze šim gadam ir 10%. Ja nebūs būtiska ārējo faktoru ietekme, piemēram, energoresursu cenu, fiksēto tarifu būtiskas izmaiņas, nākamā gada sākumā inflācijas tempiem būtu jāsāk pazemināties, uzskata eksperts.

 

"Parex Asset Management" Tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis uzsvēra, ka oktobra inflācijas cipars, lai arī uzrādīja augstāko mēneša pieaugumu kopš 1996.gada sākuma, lielu pārsteigumu nesagādāja. Jau iepriekš bija zināms, ka oktobrī tiks pacelti gan siltuma, gan ūdens un kanalizācijas tarifi, tāpēc varēja paredzēt, ka mēneša inflācija būs ap 2%.

 

Vienīgais neliela pārsteiguma moments slēpjas pārtikas cenās - to pieaugums oktobrī izrādījās straujāks, nekā gaidīts. Te jāatzīmē, ka pārtikas cenu pieaugums šā gada laikā ir būtiski paātrinājies.

 

Ir neliela cerība, ka novembrī un decembrī mēneša inflācijas rādītāji nebūs augstāki kā pērn un gada noslēgumā 12 mēnešu inflācijas cipars stabilizēsies pašreizējos līmeņos nedaudz virs 13%. Tas ir saistīts ar faktu, ka pērn siltuma cenas Rīgā tika pārskatītas novembra vidū, nevis oktobra sākumā kā šogad.

 

Novembrī, visticamāk, varēs redzēt degvielas cenu kāpumu benzīntankos, kas saistīts ar strauji pieaugušo benzīna vairumcenu Eiropā. Tomēr jau šobrīd var paredzēt, ka gada vidējā inflācija šogad būs 9,9%-10%.

 

Nākamais inflācijas vilnis nāks janvārī, kad kāps sabiedriskā transporta un elektrības tarifi, norāda eksperts. Šajā mēnesī inflācija var sasniegt 2%, kā dēļ 12 mēnešu inflācijas līmenis sasniegtu 14% līmeni. Vēlāk sekojošie gāzes un no tā izrietošie pārējie tarifu kāpumi diemžēl nedod pamatu cerībām uz būtisku inflācijas atslābumu 2008.gada laikā.

 

Pat ja ekonomika "atdzisīs" un līdz ar to mazināsies iekšējā patēriņa inflācijas spiediens, arī nākamgad gada vidējā inflācija, visticamāk, būs tie paši 10%, uzskata Vaikulis.

 

Jau ziņots, ka šā gada oktobrī, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, patēriņa cenas pieaugušas par 13,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

 

Oktobrī, salīdzinot ar septembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 2,2%.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas