ES eksperti atzīst deviņu jauno dalībvalstu gatavību pievienoties Šengenas zonai

Prāga, 27.okt., LETA--DPA. Eiropas Savienības (ES) eksperti atzinuši deviņas jaunās dalībvalstis par gatavām pievienošanai Šengenas zonai, piektdien Prāgā paziņoja ES prezidējošās valsts Portugāles iekšlietu ministra vietnieks Žozē Magaljaišs.

Eksperti ir atzinuši, ka visas deviņas jaunās dalībvalstis ir gatavas pievienoties Šengenas zonai un "tas nav vispārīgs slēdziens, tas nozīmē, ka katra un ikviena valsts ir gatava", norādīja Magaljaišs.

Kaut arī ekspertu gala ziņojumā, kas tiks publiskots novembrī, ir iekļauti ieteikumi, "neviens no tiem nenozīmē, kas valstis nav paveikušas savu mājas darbu", piebilda ministrs.

Pašreizējo un nākamo Šengenas zonu iekšlietu ministri piektdien tikās Prāgā, lai apspriestos par zonas informācijas sistēmas jaunākās versijas ieviešanas gaitu.

ES prezidējošā valsts Portugāle šomēnes paziņoja, ka Eiropas Savienības (ES) deviņas jaunās dalībvalstis Šengenas zonai pievienosies 21.decembrī.

No 21.decembra cilvēki no Čehijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Maltas, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Ungārijas uz Šengenas zonas 15 pašreizējām valstīm varēs ceļot bez robežpārbaudēm, teikts Portugāles prezidentūras paziņojumā.


ES ministri novembrī oficiāli apstiprinās Šengenas zonas paplašināšanu.

ES tieslietu komisārs Franko Fratīni jau vairākkārt paziņojis, ka jaunās deviņas dalībvalstis Šengenas zonā tiks uzņemtas pirms Ziemassvētkiem.

Šī gada beigās paredzēts atvērt sauszemes un jūras robežas, bet pārbaudes lidostās turpināsies līdz nākamā gada martam.

Deviņas no desmit ES dalībvalstīm, kas blokā iestājās 2004.gadā, septembra sākumā veica būtisku soli ceļā uz robežkontroles atcelšanu, pievienojoties Šengenas informācijas sistēmai "SISone4All", kas šo valstu tiesībsargājošām institūcijām dod piekļuvi vienotajai Šengenas dalībvalstu datubāzei par meklējamām un pazudušām personām, zagtiem transportlīdzekļiem, nozaudētiem un nederīgiem dokumentiem un ieročiem.

Šengenas līgums, kas paredz robežkontroles atcelšanu uz iekšzemes robežām attiecībā uz dalībvalstu pilsoņiem, pašlaik apvieno 15 valstis - visas vecās ES dalībvalstis, izņemot Lielbritāniju un Īriju, kā arī Norvēģiju un Īslandi.

Kipra, kas ES iestājās 2004.gada maijā kopā ar pārējām deviņām valstīm, ir lūgusi uz gadu atlikt tās uzņemšanu Šengenas zonā.

ES 2007.gada sākumā uzņemtajai Rumānijai un Bulgārijai vēl jāizpilda daudzi drošības kritēriji, lai pievienotos bezrobežu Eiropai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas