ES tieslietu ministri vienojas par kopīgu trauksmes sistēmu pazudušo bērnu meklēšanā

Lisabona, 2.okt., LETA--DPA/AFP. Eiropas Savienības (ES) tieslietu ministri otrdien vienojās par vienotu kārtību un trauksmes sistēmu, lai palīdzētu koordinēt policijas darbus pazudušu bērnu meklēšanā.

Mediji sākotnēji tiks informēti tikai tajā reģionā, kurā bērns pazudis un pārraižu laukums tiks palielināts ik pēc 30 minūtēm kopš bērna pazušanas.

 

ES tieslietu ministri neformālās sarunās Portugālē apspriedās par kopīgas sistēmas izveidošanu, par pamatu ņemot Francijā pielietoto kārtību.

 

Saskaņā ar Francijas sistēmu valsts radiostacijas un televīzijas nekavējoties pārraida informāciju par pazudušo bērnu un detaļas par iespējamo aizdomās turēto vai informāciju, kas varētu palīdzēt atrast pazudušo bērnu.

 

Kopš sistēmas ieviešanas 2006.gada februārī Francijā šāda trauksme aktivizēta četras reizes. Vienā gadījumā divas pazudušās meitenes atgriezās mājās 15 stundu laikā pēc pazušanas.

 

ES tieslietu ministri principos vienojās izveidot elastīgu sistēmu, lai ar mediju palīdzību izplatītu informāciju, bet tā tiks izmantota tikai atsevišķos piemērotos gadījumos.

 

"Ņemot vērā, ka mēs dzīvojam Eiropā ar atvērtām robežām, ir ļoti svarīgi, lai šāda sistēma būtu. Mēs runājam par aptuveni 12 gadījumiem gadā katrā valstī," sacīja Portugāles tieslietu ministrs Albertu Kosta.

 

Daži ministri norādīja, ka lielākā daļa Eiropā pazudušo bērnu nav nolaupīti un tiek ātri atrasti. Aptuveni 40% gadījumu bērnu no mājām aizved viens no vecākiem šķirtā ģimenē. Daudzos gadījumos bērni vienkārši aizbēg.

 

"Es nedomāju, ka ir noderīgi Dānijas ziemeļos publicēt reklāmas par bērnu, kurš ir nolaupīts Itālijas dienvidos. Nav nekādas jēgas katru dienu televīzijā rādīt trīs līdz piecu bērnu sejas, jo tas var radīt apjukumu. Rezultātā tas var pat traucēt meklēšanai," sacīja Vācijas tieslietu ministre Brigita Ciprīsa, piebilstot, ka Vācijā 50% no visiem pazudušajiem bērniem atrodas trīs dienu laikā.

 

Ministri vienojās, ka sistēma netiks ieviesta visās 27 ES valstīs. Mediji sākotnēji tiks informēti tikai tajā reģionā, kurā bērns pazudis un pārraižu laukums tiks palielināts ik pēc 30 minūtēm kopš bērna pazušanas.

 

Ministri arī vienojās izveidot ES mēroga elektronisku tieslietu portālu, kurā regulāri tiktu atjaunināta informācija par pazudušiem bērniem, kā arī palielināt informācijas apmaiņu starp policiju un robežsardzi.

 

ES tieslietu komisārs Franko Fratīni sacīja, ka sistēmas ieviešanai nav vajadzīgi likumi, līdz ar to tas ir atkarīgs no dalībvalstu labās gribas.

 

ES ministri un Fratīni arī apspriedās par veidiem kā cīnīties ar bērnu pornogrāfiju un nepilngadīgo seksuālu izmantošanu.

 

ES tieslietu ministru tikšanās Portugālē notika piecus mēnešus pēc četrus gadus vecās britu meitenītes Madleinas Makannas pazušanas Portugāles kūrortpilsētā.

 

Kā ziņots, Valsts policijas Galvenās administratīvās pārvaldes priekšnieks Jānis Vonda septembra vidū informēja, ka šā gada sākumā Latvijā meklēšanā atradās 25 bērni, tagad to skaits ir 61. Pieaugums ir iespaidīgs, taču tas saistīts ar sabiedrības pastiprināto uzmanību tieši pēdējā laikā, jo tagad ikviens par savu pazudušo "atvasi" ziņo uzreiz, negaidot vairākas dienas. Vonda atkārtoti apliecināja, ka no visiem it kā pazudušajiem bērniem lielākā daļa atrodas. Tie galvenokārt ir nelabvēlīgo ģimeņu bērni vai sociālo aprūpes centru audzēkņi.

 

Policijā ir atjaunota pazudušo personu meklēšanas nodaļa, kas, pēc Vondas teiktā, gan vairāk nodarbojas ar kontroles, metodikas un uzraudzības jautājumiem.

 

Iekšlietu ministrijā nesen izstrādāti Personu meklēšanas noteikumi, kuriem tagad jāiziet saskaņošanas ceļš caur vairākām ministrijām, tajos arī būs skaidras norādes, kas policijai jādara konkrētā situācijā, meklējot pazudušo.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas